خبرنامه ایمیلی

درآمد

همه چیز درباره مالیات بر درآمد در کانادا

مالیات بر درآمد در کانادا

مالیات‌های کانادا همچون دریاچه‌های این کشور زیاد هستند. مالیات‌هایی بر اقلام مصرف همچون مالیات بر فروش، مالیات بر انتقال املاک، مالیات بر مشروبات الکلی، مالیات بر سوخت و تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی وجود دارد. همچنین مالیات‌هایی بر دارایی‌ها نیز وجود دارد، از جمله مالیات ملک و تعلقات خودرو؛ و در نهایت، مالیاتی بر درآمد وجود دارد. در ادامه، آنچه باید در رابطه با مهم‌ترین مالیات کانادا یعنی مالیات بر درآمد بدانید آمده است.

مالیات بر درآمد چیست؟

تقریباً برای هر دلاری که در می‌آورید، باید قسمتی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنید.

همیشه این گونه نبود. پیش از جنگ جهانی اول، کانادا به عنوان پناهگاهی بدون مالیات شناخته می‌شد. برخلاف انگلیس و آمریکا، کانادا بر خود مفتخر بود که سیاست “بدون مالیات فدرال” را داشته و از آن برای جذب مهاجران توانمند، سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران مورد نیازش استفاده می‌کرد. به جای آن، دولت درآمد اصلی‌اش را از فروش منابع طبیعی و اخذ تعرفه‌های گمرکی بالا بر روی کالاهای وارداتی کسب می‌کرد.

اما در سال ۱۹۱۷، وزیر امور مالی توماس وایت قانون مالیات بر درآمد را برای پرداخت هزینه‌های جنگ جهانی اول اجرا کرد و درخواست کرد که بعد از جنگ باید مورد بررسی قرار گیرد. از آن زمان، کانادا مالیات بر درآمد داشته است. هرچند که امروزه مالیات بر درآمد به نظر طبیعی و اجتناب ناپذیر به نظر بیاید، اما در آن زمان با مخالفت مواجه بود و به عنوان موضوعی مهم در نظر گرفته می‌شد.

هنگامی که مالیات بر درآمد برای اولین بار در سال ۱۹۱۷ معرفی شد، حداکثر حقوق معاف از مالیات برای افراد مجرد ۲۹,۷۵۷ دلار و برای افراد متاهل ۵۹,۵۱۴ دلار بود. برای مقادیر بیش از این، ۴ درصد مالیات بر درآمد دریافت می‌شد. امروزه افراد متأهل و مجرد دارای معافیت‌های شخصی فدرال یکسانی با مقدار حدود ۱۵,۰۰۰ دلار هستند. بالاترین نرخ مالیات فدرال ۳۳% بوده و با افزودن نرخ مالیات استانی، نرخ مالیات حاشیه‌ای کل اکنون به ۵۴.۸% رسیده است.

اما ما این را بدون شکایت (زیاد) پرداخت می‌کنیم چرا که این قیمت زندگی در یک کشور پر رونق است. همانطور که الیور وندل هولمز، قاضی دیوان عالی ایالات متحده در قرن ۱۹ گفت است: “من از پرداخت مالیات متنفرم. اما عاشق تمدنی هستم که به من می‌دهند.”

آژانس درآمد کانادا (CRA) این پول را برای پرداخت هزینه‌های عملیاتی دولت و ارائه خدمات دریافت می‌کند. مالیات دلیلی است که ما بیمارستان‌ها، دبیرستان‌ها، نیروهای نظامی، نیروی پلیس، کتابخانه‌ها، جاده‌ها، زندان‌ها و CBC را داریم. دولت بخش قابل توجهی از این مالیات‌ها را بین خانواده‌های با درآمد پایین و کانادایی‌های آسیب‌پذیر به صورت کمک‌های نقدی برای فرزندان ، بیمه اشتغال، بیمه سالمندان و کمک‌های اجتماعی توزیع می‌کند.

نحوه عملکرد مالیات بر درآمد در کانادا به چه صورت است؟

شما موظف به گزارش درآمد سالانه خود از طریق اسنادی معروف به اظهارنامه مالیاتی به اداره درآمد کانادا (CRA)  هستید. در این اظهارنامه، شما باید تمام منابع درآمد خود را فهرست کرده  و شایستگی خود برای کسر مالیاتی یا اعتبارات مالیاتی را ذکر کنید.

سیستم مالیاتی بر اساس اعتماد است. اگرچه اداره درآمد کانادا اطلاعاتی از برخی از درآمدهای شما دارد، عمدتاً به این متکی هستند که شهروندان به دقت درآمد کل خود را اعلام کنند.

CRA  توصیه می‌کند که حتی اگر درآمدی ندارید، یک اظهارنامه را ارائه دهید. اگر مالیات خود را اظهار نکنید، ممکن است از دریافت پول‌های رایگان محروم شوید. برخی از پرداخت‌هایی که ممکن است شامل شما شود عبارتند از:

 • کمک‌های نقدی برای فرزندان کانادا
 • اعتبار GST/HST
 • مکمل درآمد تضمین‌شده

مهلت پرداخت مالیات بر درآمد

مهلت پرداخت مالیات برای کسانی که درآمد کافی داشته و مشمول مالیات می‌شوند، ممکن است گیج‌کننده باشد چرا که تاریخی که باید پرداخت کنید همیشه با تاریخ ارسال اظهارنامه مالیاتی همخوانی ندارد.

افراد شاغل دارای تاریخ پرداخت و ارسال اظهارنامه یکسان هستند: ۳۰ آپریل (اگر این تاریخ در روزهای تعطیل باشد، مهلت پرداخت مالیات روز کاری بعد است). این به این دلیل است که مالیات آنها معمولاً در هر فیش حقوقی، از منبع اصلی کسر می‌شود، بنابراین محاسبه مالیات آنها ساده‌تر است.

اشخاصی که شغل آزاد دارند باید هر مقدار مالیاتی که موظف هستند در یک سال مالیاتی بدهند را تا ۳۰ آوریل پرداخت کنند، اما تا ۱۵ ژوئن فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنند. اداره درآمد کانادا (CRA) جریمه‌ای برای ارسال دیرهنگام اظهارنامه تعیین کرده است – ۵٪ از موجودی معوق شما به علاوه ۱٪ اضافی برای هر ماه تأخیر (تا حداکثر ۱۲ ماه)

نرخ مالیات بر درآمد کانادا

کانادا یک سیستم مالیاتی تصاعدی یا تدریجی دارد، به این معنی که هر چه درآمد بیشتری داشته باشید، مالیات بیشتری هم پرداخت می‌کنید.

در این سیستم، پول به بازه‌های درآمدی تقسیم می‌شود که نرخ مالیات مربوطه را تعیین می‌کنند. یک اشتباه متداول این است که فرض کنید که مالیات تمام درآمد با نرخ بالاترین بازه مالیاتی محاسبه می‌شود. در واقع، ما به صورت تدریجی مالیات می‌پردازیم، یعنی در ابتدا کمترین بازه‌ی نرخ مالیات را پرداخت کرده  و تنها به ازای هر دلار درآمد اضافی نرخ بالاتر را پرداخت می‌کنید. این همچنین به عنوان نرخ مالیات حاشیه‌ای شما نیز شناخته می‌شود.

به عنوان مثال، اگر ۱ دلار درآمد کسب کنید، ۱۰٪ پرداخت خواهید کرد. اما بر روی دلار دوم، باید ۲۰٪ پرداخت کنید؛ و بر روی دلار سوم، موظف به پرداخت ۳۰٪ خواهید بود. اما شما هرگز نیاز به پرداخت ۳۰٪ از ۳ دلار ندارید. به جای آن، شما تنها مجبور به پرداخت کلی ۰.۶ دلار هستید که به متوسط نرخ مالیات ۲۰٪ منجر می‌شود.

برخی این سیستم تدریجی را منصفانه می‌دانند، در حالی که برخی معتقدند این سیستم به افراد سخت‌کوش آسیب می‌زند، موفقیت را مجازات کرده و از رشد و پیشرفت جلوگیری می‌کند.

شرکت‌ها از این سیستم مستثنی هستند. آن‌ها به جای مالیات تدریجی، مالیات ثابت می‌پردازند. به عنوان مثال، مالیات بر درآمد یک شرکت کانادایی‌ خصوصی کوچک، مقدار ثابتی است که به حداکثر ۱۲.۲۰٪ می‌رسد (نرخ مالیات درآمد فدرال ۹٪ به علاوه حداکثر ۳.۲۰٪ در سطح استانی/منطقه‌ای، بدون توجه به میزان درآمد کل آن‌ها).

نرخ‌های مالیات تدریجی ممکن است گیج‌کننده باشند زیرا بازه‌های مالیاتی نه تنها به میزان درآمد بستگی ندارند بلکه همچنین به این بستگی دارند که پول از کجا می‌آید. علاوه بر این، هر استان یک بازه مالیاتی کاملاً متفاوت دارد. شما باید این دو را با هم جمع کنید تا بتوانید نرخ کل را بدست آورید.

برخی از کانادایی‌ها متعجب می‌شوند که همه درآمدها یکسان تلقی نمی‌شود. دولت معمولاً به پول کسب شده از فروش سرمایه‌گذاری اعطا می‌کند – مالیات ۵۰٪ از سود سرمایه‌گذاری با نرخ مالیات حاشیه‌ای محاسبه می‌شود که بر مالیات بر درآمد کل اعمال می‌شود؛ و برای تشویق به ایجاد شغل و پیشرفت، نرخ مالیات شرکت‌های کوچک کانادایی بسیار کم است. بالاترین نرخ‌های مالیاتی، نرخ‌های مالیات بر درآمد شخصی هستند که بر روی حقوق و دستمزد اعمال می‌شوند.

اداره درآمد کانادا (CRA) بین شش نوع منبع درآمد زیر تفاوت قائل می‌شود:

 1. دیگر درآمدها (شامل حقوق دهی و سود بانکی)
 2. سود سرمایه‌گذاری
 3. سود سهام مشمول(از شرکت‌های بزرگ و عمومی کانادایی)
 4. سود سهام غیر مشمول (از شرکت‌های کوچک کانادایی)
 5. درآمد کلان شرکتی
 6. درآمد شرکت‌های تجاری کوچک

به عنوان مثال، فرض کنید که شما ۵۵,۰۰۰ دلار درآمد حقوقی داشته‌ و در اونتاریو زندگی می‌کنید. این درآمد در بازه مالیاتی دوم قرار داشته و هم در سطح فدرال و هم در سطح استانی است. دولت فدرال ابتدا ۱۵٪ از اولین ۵۳,۳۵۹ دلار درآمد شما را محاسبه کرده و سپس ۲۰.۵٪ از مبلغ باقی‌مانده را محاسبه می‌کند. اونتاریو نیز ۵.۰۵٪ از اولین ۴۹,۲۳۱ دلار و ۹.۱۵٪ از مبلغ باقی‌مانده را محاسبه می‌کند. وقتی می‌گوییم هرچه درآمد بیشتری داشته باشید بیشتر پرداخت می‌کنید، منظورمان این است.

از آنجایی که پول سود سهام به عنوان سود بدست آمده‎ی شرکت پس از پرداخت مالیات در نظر گرفته می‌شود، وظیفه خود را انجام داده است. در عوض، ممکن است شما اعتبار مالیاتی سود سهام را دریافت کنید که یک اعتبار مالیاتی غیرقابل بازپرداخت و برای تعدیل اثر مالیات دوگانه طراحی شده است.

درآمدی که مشمول مالیات نمی‌شود

خوشبختانه، تمام درآمدها مشمول مالیات نمی‌شوند. در زیر چند نمونه از درآمد مشمول مالیات در کانادا آورده شده است:

 • بیشتر برنده‌شدگان لاتاری
 • بیشتر ارث‌ها و هدایا
 • پرداخت‌های مزایای نقدی برای فرزندان کانادا (Canada Child Benefit)
 • پرداخت‌های اعتبار GST/HST
 • پرداخت‌های از بیمه‌نامه عمر
 • بورس‌های تحصیلی دانشگاهی
 • برداشت‌ها از حساب پس‌انداز بدون مالیات (TFSA)
 • حقوق اعتصاب از اتحادیه

چگونه مالیات بر درآمد خود را کاهش دهیم؟

پرداخت مالیات بر درآمد، وظیفه‌ای شهروندی است. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که بیشتر از مقدار مورد نیاز پرداخت کنید. یافتن راه‌هایی برای کاهش درآمد مشمول مالیات، نه تنها قانونی است بلکه مسئولیت مالی شماست. استراتژی‌هایی این کار از ساده و متداول – رساندن به کمترین حالت ممکن – تا پیچیده و اسرارآمیز – مانند خرید سهام از طریق انتقال جریان، متنوع است.

برنامه‌های تهیه اظهارنامه مالیاتی بسیاری می‌توانند به شما کمک کنند تا کسرها و اعتباراتی که برای آن‌ها واجد شرایط هستید را پیدا کنید. برای شرایط واقعاً پیچیده و منحصر به فرد، یک حسابدار خوب بهترین شخص خواهد بود تا به شما کمک کند تا به بهینه‌ترین وضعیت مالیاتی خاص خود برسید.

اما اینجا چند ایده وجود دارد:

تغییر منبع درآمد: دولت ما به برخی از انواع درآمد، بازنگری ترجیحی می‌دهد. درآمد حقوقی و سود بانکی به عنوان سنگین‌ترین بار مالیاتی تلقی می‌شوند، در حالی که سود سرمایه‌گذاری و سود سهام به ندرت تحت تأثیر قرار می‌گیرند. به جای وابستگی به یک شغل و ذخیره پول در یک حساب پس‌انداز، بسیاری از افراد تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری کنند. اگر بتوانید در طولانی مدت پول‌تان را مدریت کرده و درآمد اضافی‌تان از حقوق سالانه را به یک سبد سرمایه‌گذاری منتقل کنید، می‌توانید بسیاری از پول‌های خود را از مالیات حفظ کنید.

تغییر از مالکیت شخصی به شرکتی: اگر فریلنسر هستید یا یک کسب‌وکار کوچک دارید، در نظر داشته باشید که از مالکیت شخصی را به یک شرکت تغییر دهید. در حالی که تأسیس یک شرکت الزامات رفاهی سنگین‌تر و یک اظهارنامه مالیاتی پیچیده‌تری را به همراه دارد، ممکن است نرخ مالیات شما را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

به عنوان مثال، در اونتاریو، افراد با درآمد بالا از نرخ مالیاتی حاشیه‌ای ۴۶.۱۶٪ به ۱۲.۲٪ منتقل می‌شوند. این تنها در داخل شرکت است؛ البته – هنگامی که مبلغ‌ها را منتقل کرده و حقوق یا سود خود را پرداخت می‌کنید، مجبور خواهید بود که مالیات بر درآمد را با نرخ مالیات حاشیه‌ای معمولی پرداخت کنید. این استراتژی تنها زمانی باعث صرفه جویی شما در پرداخت مالیات می‌شود که بتوانید درآمد ثابت خود را در شرکت حفظ کنید. با یک حسابدار حرفه‌ای صحبت کنید تا ببینید آیا کسب‌وکار کوچک شما از این تاکتیک بهره‌مند می‌شود یا خیر.

تاخیر در پرداخت مالیات: یک مفهوم در برنامه‌ریزی مالی وجود دارد که می‌گوید پول امروز همیشه بهتر از پول فرداست. بنابراین، اگر راهی برای به تأخیر انداختن پرداخت مالیات تا فردا وجود داشته باشد، همیشه باید از این فرصت بهره مند شوید. این به این دلیل است که پول می‌تواند با گذر زمان رشد کند و هر چه بیشتر پول داشته باشید، رشد آن سریع‌تر خواهد بود.

پرداخت مالیات این فرآیند را مختل کند. واضح‌ترین راه برای تأخیر در پرداخت مالیات این است که پول‌تان را درون طرح پس‌انداز بازنشستگی ثبت شده(RRSP)  پنهان کرده و سرمایه‌گذاری کنید. تا زمانی که شما در بازنشستگی اقدام به برداشت این مبالغ کنید، پول‌تان می‌تواند بدون مالیات رشد کند. در نهایت، شما مجبور به پرداخت مالیات هستید؛ اما به احتمال زیاد نرخ مالیات حاشیه‌ای شما در این دوره، کمتر از سال‌های کاری اصلی شما خواهد بود. شما می‌توانید همین کار را در حساب پس‌انداز بدون مالیات (TFSA) خود انجام دهید.

اگرچه شما درآمد‌های مشمول مالیات‌تان را وارد حساب می‌کنید، زمانی که پول را به داخل حساب بریزید، می‌تواند آزادانه و دور از دسترس دستگاه مالیاتی کانادا رشد کند. یک گزینه تازه معرفی شده برای تأخیر در پرداخت مالیات حساب پس‌انداز اولیه خانه (FHSA) است که به شما امکان می‌دهد تا حداکثر ۴۰,۰۰۰ دلار را برای خرید اولین خانه خود ذخیره کنید. مانند TFSA، پول وارد شده درون FHSA ، می‌تواند بدون مالیات رشد کند.

برای سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، یک راه معمول برای تأخیر در پرداخت مالیات، این است که پول را تا حد امکان درون شرکت نگه دارید. اگر یک ملک سرمایه‌گذاری دارید، می‌توانید هر سال استهلاک ملک‌تان را رد کنید که باعث تأخیر در پرداخت مالیات تا زمان فروش می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، هنوز هم در کد مالیاتی فضای زیادی برای تأخیر در تعهدات مالیاتی و استفاده بهتر از پول‌تان وجود دارد.

حداکثر استفاده از تمام کسورات: کسورات با کاهش درآمدتان کار می‌کنند، اگر خوش‌شانس باشید، به اندازه‌ای است که شما را به یک زیرگروه مالیاتی بپیونداند. اعتبارات با کاهش مالیات قابل پرداخت شما کار کرد و اگر خوش‌شانس باشید، آن را به صفر برسانند. کسورات معمول شامل حقوق اتحادیه، مشارکت‌های RRSP، هزینه‌های مراقبت از کودکان و زیان‌های سرمایه‌ای هستند. اعتبارات مالیاتی معمول شامل اهداءهای خیریه، هزینه‌های پزشکی، مقادیر مراقبتی، و مزیت کارگران کانادا می‌شوند.

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد

محاسبه دقیق مالیات بر درآمدتان کار آسانی نیست. سیستم مالیاتی کانادا یک شبکه از کدهای گیج‌کننده است که طولی ۱.۱ میلیون کلمه‌ای دارد. برای محاسبه برآورد تقریبی مالیات ابتدا باید کسری‌های قابل اطلاق را از کل درآمد کم کنید؛ سپس، به سادگی درآمد خود را به ازای هر منبع، در نرخ مالیات حاشیه‌ای مناسب خود (مالیات‌های مناطقی، استانی و فدرالی)، ضرب کنید.

برای یک تخمین از کل درآمد خالص و مالیات درآمد، از یک ماشین حساب مالیاتی آنلاین استفاده کنید.

نحوه پرداخت آنلاین مالیات بر درآمد

با منابع درآمدی مانند حقوق استخدامی‌تان، مالیات از درآمد شما کسر شده و در طول سال به مالیات ملی کانادا (CRA)  واریز می‌شود. با منابع دیگر مانند درآمد از خوداشتغالی، مالیات بر درآمد باید به صورت فصلی به CRA  پرداخت شود. اگر پس از تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی شما و حساب کردن همه درآمدها مشخص شود که هنوز برخی از مبلغ مالیات باید پرداخت شود، شما موظف به پرداخت آن مبلغ به CRA تا مهلت پرداخت – ۳۰ آپریل سال بعد – هستید.

می‌توانید اظهارنامه مالیاتی خود را به صورت دستی، به روش سنتی با کاغذ، یا از طریق یک سرویس آنلاین رایگان یا پرداختی ارسال کنید. برخی از کانادایی‌ها این کار را به یک حسابدار خصوصی سپرده می‌کنند.

می‌توانید مالیات خود را با ارسال چک یا با مراجعه به هر بانک اصلی با یک چک پرداخت کنید. اگر ترجیح می‌دهید آنلاین پرداخت کنید، سه گزینه دارید:

 1. از طریق اینترنت بانک پرداخت کنید. به سادگی CRA را به عنوان یک پرداخت کننده قبض تنظیم کنید.
 2. مستقیماً در CRA با کارت اعتباری از طریق “پرداخت من” پرداخت کنید.
 3. از یک سرویس شخص ثالث برای پرداخت با کارت اعتباری یا PayPal استفاده کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید