خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

دارایی خالص ایلان ماسک چقدر است؟

ثروت ایلان ماسک

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد جهان، حدود ۲۳۹ میلیارد دلار دارایی خالص دارد. ثروت این غول فناوری از منابع متعددی بدست آمده است و پایدار نیست!

برای مثال، ثروت ماسک از زمان شروع همه‌گیری کرونا نوسانات زیادی داشته است و با میلیاردرهای فناوری دیگر برای قرار گرفتن در صدر فهرست ثروتمندان بلومبرگ دائما در حال رقابت است.

برای مطالعه زندگی‌نامه ایلان ماسک این مطلب را بخوانید: ایلان ماسک کیست و چگونه موفق شد؟

تغییرات ارزش خالص دارایی‌های ایلان ماسک

ایلان ماسک در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و به کانادا نقل مکان کرد. او تحصیلات خود در مقطع دکترای استنفورد را رها کرد و قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی میلیونر شد! ایلان ماسک با برادرش کیمبال، Zip2 را راه‌اندازی کرد، وب‌سایتی که راهنماهای سفر شهری را به روزنامه‌ها ارائه می‌کرد و آن را در سال ۱۹۹۹ به قیمت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت کامپک فروخت. گفته می‌شود که ماسک ۲۷ ساله از این معامله ۲۲ میلیون دلار بدست آورد.

او در سال ۱۹۹۹ بانک آنلاین X.com را تاسیس کرد که خیلی زود با شرکت پیتر تیل به نام Confinity ادغام و به PayPal  تبدیل شد. این شرکت در سال ۲۰۰۲ توسط  eBayبه قیمت ۱.۵ میلیارد دلار خریداری شد.

ایلان ماسک علیرغم برکنار شدن از سمت مدیرعاملی، تقریبا ۱۶۵ میلیون دلار از این معامله بدست آورد. ماسک شرکت اکتشاف فضایی SpaceX را در سال ۲۰۰۲ تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۴ به سرمایه‌گذار و رئیس شرکت خودروهای الکتریکی تسلا تبدیل شد. در طول بحران مالی سال ۲۰۰۸، ماسک با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلاری و یک وام ۴۰ میلیون دلاری تسلا را از ورشکستگی نجات داد و در همان سال او به عنوان مدیرعامل منصوب شد.

او معتقد است که سال ۲۰۰۸ بدترین سال زندگی او بوده است. علاوه بر مشکلات شخصی، تسلا مدام در حال ضرر بود و SpaceX نیز برای پرتاب موشک فالکون ۱ با مشکل مواجه بود. ماسک تا سال ۲۰۰۹ با وام‌های شخصی زندگی می‌کرد.

تسلا در سال ۲۰۱۰ وارد بورس شد و ارزش خالص تخمینی ماسک به طور پیوسته افزایش یافت. در سال ۲۰۱۲، او با ثروت تخمینی ۲ میلیارد دلار در فهرست میلیاردرهای فوربز قرار گرفت. در سال ۲۰۱۶، ماسک یک کسب و کار حفر تونل با نام Boring Company راه‌اندازی کرد و سال بعد، استارت‌آپ Neuralink در زمینه‌ فناوری عصبی را تاسیس کرد.

آغاز رشد ارزش خالص دارایی‌های ایلان ماسک

ارزش خالص دارایی‌های ایلان ماسک در آغاز همه‌گیری کرونا با افزایش سهام تسلا، رشد سریعی را آغاز کرد. ماسک سال ۲۰۲۰ را با دارایی خالص تخمینی کمتر از ۳۰ میلیارد دلار آغاز کرد و تنها یک سال بعد حدود ۱۷۰ میلیارد دلار ثروت داشت که تنها در یک سال بیش از پنج برابر شد!

ثروت تخمینی او در نوامبر ۲۰۲۱ به حدود ۳۴۰ میلیارد دلار رسید. همچنین، ماسک توییتر را در اکتبر سال ۲۰۲۰ به قیمت ۴۴ میلیارد دلار خرید و تا اوایل ژوئن به عنوان مدیرعامل آن فعالیت کرد. اگرچه بلومبرگ دارایی خالص فعلی ماسک را ۲۳۹ میلیارد دلار اعلام کرده است، این رقم به گزارش فوربز ۲۴۲.۴ میلیارد دلار است.

ثروت ماسک از کجا میآید؟

ثروت ماسک تا حد زیادی به سهام تسلا وابسته است. اگرچه او هیچ حقوقی از تسلا نمی‌گیرد، وقتی شرکت به معیارهای عملکردی چالش برانگیز دست پیدا می‌کند، به او سهام تعلق می‌گیرد.

در سال ۲۰۱۸، تسلا جایزه عملکرد ۱۰ ساله به ماسک داد و اعلام کرد او هیچ دستمزد تضمین شده، حقوق، پاداش نقدی و سهامی که صرفا با گذشت زمان بدست می‌آید دریافت نخواهد کرد. در عوض، تنها پاداش ایلان یک جایزه عملکرد در معرض ریسک ۱۰۰ درصدی خواهد بود که تضمین می‌کند تنها در صورتی که تسلا و همه سهامدارانش عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند، پاداش دریافت خواهد کرد.

به گفته بلومبرگ، نزدیک به نیمی از دارایی خالص ماسک از سهام تسلا است، در حالی که کمی بیش از ۲۰ درصد آن از سهام SpaceX تشکیل شده است. بقیه ثروت او را سهام توییتر و The Boring Company و همچنین سایر سرمایه‌گذاری‌های متفرقه‌اش تشکیل می‌دهند.

ماسک در مقایسه با میلیاردرهای دیگر

طبق برآوردهای بلومبرگ در زمان نگارش این مقاله، ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان بود، اگرچه اغلب با میلیاردرهای دیگر برای صدرنشینی مبارزه می‌کند. ثروت ماسک در حال حاضر حدود ۳۸ میلیارد دلار بیشتر از ثروت برنار آرنو، بنیانگذار LVMH (مالک برندهای لویی ویتون، کریستیان دیور، تیفانی، مارک جاکوبز و…) است که بلومبرگ ارزش آنرا ۲۰۱ میلیارد دلار برآورد می‌کند.

در حال حاضر جف بزوس، بنیانگذار آمازون، با ۱۵۳ میلیارد دلار، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، با ۱۳۷ میلیارد دلار و لری الیسون، یکی از بنیانگذاران اوراکل، با ۱۳۳ میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید