خبرنامه ایمیلی

درآمد

در پاسخ به سوالات مصاحبه استخدامی چه بگوییم؟

مصاحبه استخدامی

خیلی‌ها از شرکت در جلسات مصاحبه استخدامی می‌ترسند. شاید باورتان نشود که افراد زیادی اصلا به همین دلیل در جلسه مصاحبه‌ای که برای استخدامشان در نظر گرفته شده حاضر نمی‌شوند! دلیل ترس برخی افراد از جلسات مصاحبه، اغلب از آنجاست که نگرانند سوالات غافلگیر کننده از آنها پرسیده شود و در جوابش بمانند.

اما جای هیچگونه نگرانی نیست. اگر شما با آمادگی قبلی به این جلسه بروید، می‌توانید به راحتی از پس یک گفتگوی صمیمانه که برای استخدام شما تعیین کننده است بر بیایید. با واگویه همراه شوید تا شما را در این مطلب با چگونگی پاسخ به سوالات مصاحبه استخدامی آشنا کنیم.

برای اینکه بتوانید در جلسه‌ی مصاحبه با اعتماد‌به‌نفس به سؤالات جواب دهید، باید از قبل زمانی اختصاص دهید و درباره‌ی شرکتی که دعوت به مصاحبه شده‌اید تحقیق کنید. به وب‌سایت شرکت سر بزنید و توضیحاتی را که در توصیف شغل درخواستی آمده به دقت مطالعه کنید تا ببینید کارفرما دقیقا به چه شخصی و با چه مهارت‌ها و تجربیاتی نیاز دارد. همچنین حتما درباره شرکت و تاریخچه‌اش، زمینه‌های فعالیتش، رقبایی که دارد و همچنین درباره بازار پیش روی آن شرکت بخوانید و اطلاعاتی را کسب کنید.

شما باید بتوانید در جلسه مصاحبه استخدامی، کارفرما را قانع کنید که یک انتخاب فوق‌العاده خواهید بود. اما چگونه می‌توانید این حس را به کارفرما منتقل کنید؟ مشاوران شغلی توصیه می‌کنند در جواب به سوالات مصاحبه استخدامی، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

از صحبت‌های کارفرما کمک بگیرید

وقتی کارفرما جزئیاتی را پیرامون مختصات شغل درخواستی در اختیارتان می‌گذارد، سریعا اطلاعات کلیدی‌ را که در توضیح سوابق کاری و تجربیات‌تان به درد خواهند خورد، یادداشت کنید. مثلا اگر کارفرما اظهار کرد که در موقعیت شغلی مورد نظر، مهارت‌ سازماندهی امور از اهمیت بسزایی برخوردار است، می‌توانید اسم چند نرم‌افزار را که مختص سازماندهی امور هستند و شما قبلا از آنها استفاده‌ کرده‌اید، یادداشت کنید. اشاره به این نرم‌افزارها نشان می‌دهد با سازماندهی امور ناآشنا نیستید. اما یادتان باشد وقتی یادداشت می‌نویسید، هم‌زمان با مصاحبه‌گر ارتباط چشمی برقرار کنید و کاملا به‌گوش باشید.

روی اطلاعات کلیدی تکیه کنید

از جزئیاتی صحبت کنید که مجموعه‌ی قابلیت‌هایتان را در یک نمای کلی به نمایش بگذارند. سعی کنید جواب سؤالات زیر را در صحبت‌هایتان بگنجانید:

 • چه مدت در مقام عنوان شغلی مورد نظر کارفرما مشغول به کار بوده‌اید؟
 • در کدام شرکت‌ها فعالیت کرده‌اید؟
 • در چه حوزه‌ای تخصص دارید؟
 • مدرک تحصیلی‌تان چیست و چه دوره‌های آموزشی را طی کرده‌اید؟
 • بر کدام مهارت‌های فنی و تخصصی مرتبط با شغل درخواستی تسلط دارید؟
 • آیا هرگز ترفیع شغلی شامل حال‌تان شده است؟

به موفقیت‌هایی که داشته‌اید اشاره کنید. اگر در پروژه‌های خاصی شرکت کرده‌اید که حاکی از مهارت‌ها و تجربیات‌تان هستند، حتما در موردشان صحبت کنید. به نتایجی که در این پروژه‌ها حاصل شدند بپردازید و حتما اضافه کنید که اقدامات‌تان چرا و چگونه نتیجه‌بخش بوده‌اند. سپس عنوان کنید که به کمک قابلیت‌هایتان می‌توانید نتایج مشابهی را در همین شرکت نیز رقم بزنید.

از مهارت‌های مردمی‌تان بگویید. اگر به لحاظ شخصیتی دارای ویژگی‌هایی هستید که کمک‌تان می‌کنند با دیگران تعاملات سازنده داشته باشید، حتما به این‌گونه ویژگی‌های فردی در زمان مناسب گریز بزنید. توانایی کار گروهی، رهبری انگیزشی، اخلاق کاری قوی و قابل اعتماد بودن از جمله ویژگی‌هایی هستند که می‌توانید به داشتن‌شان اعتراف کنید.

کارفرما را قانع کنید که از استخدام‌تان منتفع خواهد شد

کارفرما را قانع کنید که از استخدام‌تان ضرر نخواهد کرد. طبیعی است که هر کارفرمایی سعی دارد روی شخصی سرمایه‌گذاری کند که برای شرکت سوددهی داشته باشد. همه‌ی کارفرمایان به دنبال حداقل ضرر هستند و از اینکه مجبور باشند برای یک شغل خاص مدام کارمند عوض کنند به شدت بیزارند. پس از این فرصت استفاده کنید تا به کارفرما نشان دهید که چرا از استخدام‌تان سود خواهد کرد. برای اینکه ادعاهایتان سندیت داشته باشند، به موفقیت‌هایی که داشته‌اید اشاره کنید:

 • آیا توانسته‌اید از هزینه‌های محل کارتان بکاهید؟
 • آیا توانسته‌اید فرایندهای کاری پیچیده را ساده‌تر و اجرایی‌تر کنید؟
 • آیا طرحی ارائه داده‌اید که موجب افزایش سوددهی محل کارتان شده باشد؟
 • آیا توانسته‌اید از نرخ جایگزینی کارمندان بکاهید؟
 • آیا عملکردتان موجب رشد سازمانی که در آن کار می‌کردید شده است؟

خودتان را مشتاق و پرانگیزه نشان دهید

نشان بدهید که برای به‌دست آوردن شغل درخواستی هیجان‌زده و مشتاق هستید. فقط اینکه به واسطه‌ی سوابق شغلی و مهارت‌هایتان با تجربه جلوه کنید کافی نیست. پس به کارفرما ثابت کنید که از انگیزه‌ی کافی برخوردار هستید و واقعا دل‌تان می‌خواهد که در این موقعیت شغلی فعالیت کنید. اما حواس‌تان باشد که اظهار نا‌امیدی نکنید و نگویید که مثلا به دلایل اقتصادی به این شغل روی آورده‌اید.

کلام آخر

یادتان باشد در طول مصاحبه، دقیق اما مختصر صحبت کنید. وقتی عوامل مصاحبه استخدامی می‌پرسند که چرا باید شما را استخدام کنیم، به هیچ‌وجه در جواب این سؤال ادعای بی مورد یا غلو نکنید. نکته‌ی دیگر اینکه در توضیح قابلیت‌هایتان به گزافه‌گویی پناه نبرید و هرگز از مسیر صداقت خارج نشوید. فراموش نکنید اگر با حقه‌بازی استخدام شوید، در عمل دست‌تان رو خواهد شد. پس فقط به سوابق شغلی و مهارت‌هایی که واقعا دارید اکتفا کنید.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید در یک جلسه مصاحبه استخدامی چگونه باید رفتار کرد و به سوالات به چه نحوی باید پاسخ داد تا احتمال استخداممان افزایش یابد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید