خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ ویژگی افراد فوق العاده موفق چیست؟

افراد موفق

افراد موفق معمولا نگاه متفاوتی به شرایطی که شاید برای هر کس بوجود بیاید دارند. آن‌ها سعی می‌کنند چالش‌های بوجود آمده را به روشی حل کنند که معمولا این روش‌ها به ذهن هر کسی نمی‌رسد. جالب است بدانید که این افراد دقیقا همان زمانی که دیگران به دنبال تفریح و… هستند، مهارت هایی را کسب می‌کنند که آن‌ها را از دیگران جلو می‌اندازد. این مطلب را بخوانید تا با ویژگی‌های افراد موفق آشنا شوید.

حتما شما هم درباره این که افراد موفق چگونه هستند و چگونه زندگی می کنند با خودتان فکر کرده اید. آن ها یاد گرفته اند که همیشه بر مبنای توانایی‌های خودشان کار کنند و به آن ها تکیه کنند.

۱. هدف دارند ولی انعطاف پذیر هستند

این افراد هدف‌های مشخصی دارند؛ برای این که به نقطه دلخواهشان برسند، به خوبی برنامه‌ریزی می کنند و اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت برای  خودشان قرار می‌دهند. برنامه‌ و اهدافشان را می نویسند و به طور مداوم روی آن‌ها کار می‌کنند. اگر شما می‌خواهید موفق شوید، یکی از آسان‌ترین عادت‌هایی که می‌توانید آن‌ها را در خودتان نهادینه کنید، این است که اهدافتان را بنویسید و برای آن اهداف، یک برنامه مناسب بریزید.

یک ویژگی فوق العاده موثر در افراد موفق این است که اهمیت انعطاف پذیری را به خوبی می‌دانند. آن‌ها همیشه اهدافشان را بازبینی می‌کنند تا مطمئن شوند که همچنان در مسیر درست حرکت می‌کنند؛ چرا که ممکن است با گذشت زمان‌ اهدافشان نیاز به تغییر داشته باشد یا ارزش اولیه اش را از دست داده باشد. پس به اندازه کافی برای تغییر اهدافشان شجاع هستند.

جمله معروفی از یکی از بزرگان نقل شده است که می‌گوید من برای کارهایی که انجام نداده‌ام حسرت نمی‌خورم؛ بلکه برای کارهایی که به موقع ترک نکرده‌ام حسرت می‌خورم!

افراد موفق اگر لازم باشد، اهدافشان را تغییر می‌دهند و یک روش جدید را شروع می‌کنند.

۲. دیوانه‌وار به دنبال اهدافشان هستند

موفقیت‌های بزرگ از آسمان نازل نمی‌شوند؛ شما باید برای دنبال کردن اهدافتان انگیزه داشته باشید. افراد موفق دیوانه‌وار عاشق کار و هدفشان هستند و به همین دلیل است که به راحتی دست از کار کردن نمی‌کشند.

پس اگر می‌خواهید فوق‌العاده موفق باشید، باید دیوانه‌وار عاشق آن‌ چیزی باشید که به دنبال آن هستید تا آن را به واقعیت تبدیل کنید. میبایست بیشتر از هر کس دیگری علاقه‌مند به کارتان باشید.

افراد موفق خود را وارد یک رقابت سالم می‌کنند و همین آن‌ها را به جلو هل می‌دهد تا سریعتر به اهدافشان برسند. البته آن‌ها از دیگران تقلید نمی‌کنند بلکه از بقیه افراد برای ادامه کارشان انگیزه می‌گیرند تا به آن‌چه خودشان در نظر دارند، برسند. معمولا این افراد، خودشان برای دیگران عامل محرک و انگیزه هستند.

۳. بی باک‌اند و بسیار اعتماد به نفس دارند

دو دشمن بزرگ هر موفقیت، ترس و شک است. ما از چیزهای ناشناخته می‌ترسیم. همیشه بر سر دوراهی‌های که در درونمان وجود دارد، با خودمان کلنجار می‌رویم و می‌ترسیم که راهی که انتخاب کرده‌ایم اشتباه باشد.

برای انسان‌های موفق هم همه این نگرانی‌ها وجود دارد ولی فرق آن‌ها با دیگران در این است که آن‌ها راه مهار کردن این نگرانی‌ها را بلدند و خودشان را درگیر سوء تفاهم ها و دلهره‌های بیجا نمی‌کنند. پس با آرامش خاطر تصمیماتشان را می‌گیرند و به دنبال اهدافشان حرکت می‌کنند. آن‌ها همه جا را به دنبال اهدافشان می‌گردند و شجاعت و اعتماد به نفس آزمایش کردن ایده‌هایشان را دارند. به همین دلیل است که به دنبال اهدافشان شیجه می‌زنند و از غرق شدن نمی‌ترسند؛ حتی اگر صد در صد آماده نباشند.

بی‌باک بودن به معنی این نیست که به هیچ وجه نترسید؛ بلکه به این معنی است که این ترس نباید شما را از انجام اهدافتان عقب نگه دارد. وگرنه بالاخره عقل انسان گاهی هشدارهایی به او می‌دهند که در بسیاری از موارد  نیز، بسته به تجربه فرد، درست هستند.

یعنی باید بدانید که انجام دادن هر کاری و سعی کوشش کردن در آن، حتی اگر شکست بخورید، بهتر از نشستن و هیچ کاری نکردن است. همین است که می‌گویند کوشش بیهوده به از خفتگی است.

۴. بسیار کنجکاو هستند

از ابتدای به دنیا آمدنمان به ما گفته‌اند خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو! اما این ضرب‌المثل درست نیست! افراد موفق دقیقا همان کسانی هستند که شبیه دیگران نیستند. (جماعت نیستند!) آن‌ها دنیا را جور دیگری می‌بینند و همیشه درباره همه چیز سوال می‌کنند و کنجکاو هستند.

آن‌ها همیشه از خودشان می‌پرسند «چرا نه؟» و سعی می‌کنند به مسائل جور دیگری نگاه کنند. آن‌ها می‌خواهند بدانند هر کاری چگونه انجام می‌شود و چطور می‌شود آن کار را به گونه‌ای دیگر انجام داد. افراد موفق ذهن‌های خلاقی دارند و سعی می‌کنند راه‌های متفاوتی برای انجام کارها پیدا کنند. همین خلاقیت‌شان است که می‌تواند کل صنعت را به یکباره تغییر دهد.

۵. ذهنیت خودشان را برای رشد بیشتر پرورش می‌دهند

افراد موفق همیشه باور دارند که توانایی انجام دادن کارهای بزرگی را دارند و همیشه به دنبال آن کارها می‌روند. به جای این که به نقص‌ها و شکست‌هایشان مانند سدی غیر قابل عبور نگاه کنند، سعی می‌کنند روی موفقیت‌های خودشان و چالش‌های پیش‌رو تمرکز کنند.

آن‌ها ذهنیت خودشان را برای رشد بیشتر پروش می‌دهند؛ یعنی باور دارند که توانایی‌هایشان را تا حدی ‌می‌توانند رشد دهند که به اهداف عالی‌شان برسند و این کار را با سعی و کوشش فراوان می‌توانند به انجام برسانند. همچنین در مورد استفاده از زمان و وقتی که برای هر کار می‌گذارند بسیار دقیق هستند و همیشه دنبال راه‌هایی برای استفاده بهینه از وقت هستند.

این ذهنیت باعث می‌شود که در چالش‌ها بارها و بارها سربلند بیرون بیایید و از شکست‌هایتان راهی برای پیشرفت باز کنید.

۶. نسبت به اهدافشان دلسوز و متعهد هستند

آدم‌های فوق‌العاده موفق به اهداف و آرزوهایشان اعتماد قلبی دارند. این افراد به اهداف خود مانند فرزندانشان نگاه می‌کنند و کاملا نسبت به آن‌ها دلسوز بوده و از رشد و رسیدن به آن‌ها لذت می‌برند. افراد موفق به درستی می‌دانند که انگیزه و تلاش، اصلی‌ترین کلید موفقیت در کار و زندگی است و همین پیشرفت‌های مداوم، به تدریج موفقیت‌های بزرگ را شکل می‌دهد.

انگیزه و دلسوزی، چیزی نیست که یک نفر بتواند ادای آن را دربیاورد یا آن را جعل کند؛ بلکه می‌باید کاملاً از درون فرد بجوشد. علت این که هیچ کس در انجام دادن کاری که آن را دوست ندارد موفق نمی‌شود نیز همین نکته است. انسان‌هایی که تعهد و انگیزه کافی برای رسیدن به اهداف خود را دارند، زندگی و شرایط محیطی خود را شکل می‌دهند به نحوی که رسیدن به این اهداف به سادگی میسر باشد.

۷. آرامش خود را تحت فشار هم حفظ می‌کنند

روبه‌رو شدن با موقعیت‌های پراسترس و پرفشار، در اغلب موارد باعث ذهن انسان را بسیار به خود مشغول می‌کنند و در نتیجه او را از تصمیم‌گیری درست و استفاده بهینه از تمام توانش باز می‌دارند. علت بروز خطاهای زیاد در این شرایط نیز همین است.

اما انسان‌هایی که به سطوح بالای موفقیت در جامعه و کار خود رسیده‌اند، به درستی قادر به کنترل شرایط و حفظ آرامش در شرایط سخت و پرفشار هستند. به این ترتیب اثرات منفی این شرایط را به شدت کاهش می‌دهند. استرس وقتی به بالاترین سطح خود می‌رسد، یک انسان موفق با یک رویکرد ذهنی مثبت‌اندیشانه با این شرایط مواجه می‌شوند. در حقیقت این شرایط را به عنوان یک فرصت نگاه می‌کنند نه یک تهدید مرگ و زندگی.

آن‌ها آرامش خود را حفظ می‌کنند و تمام ذهن خود را بدون این که به عوامل مزاحم اجازه دخالت بدهند، بر روی موضوع اصلی متمرکز می‌کنند تا راه حلی برای آن بیابند. آن‌ها قبل از این که مشکل فرصت پیدا کند تا بر آن‌ها غلبه نماید، بر آن غلبه می‌کنند.

۸. قدرتمند و مسئول هستند

برای موفق شدن، باید در نظر داشته باشید که شما مسئول شرایط زندگی خود هستید. حتی اگر در میانه طوفانی از مشکلات قرار گرفته‌اید، نباید جهت اصلی و اهداف حیاتی خود در زندگی را فراموش کنید.

موفق‌ترین افراد، اعتماد به نفس بالایی دارند؛ آن‌ها ناخدای کشتی زندگی‌شان در میان دریای زمان و شرایط مختلف هستند. این امر به آن‌ها احساس رضایت و قدرت‌مندی بالایی می‌دهد تا بتوانند به درستی تصمیم بگیرند که در زندگی به دنبال چه چیزی هستند و می‌خواهند چگونه انسانی باشند.

تکیه کردن به خود، حس قوی بودن و توانمند بودن به انسان می‌دهد. داشتن اعتماد به نفس شما را در میان اطرافیان برجسته کرده و باعث می‌شود به شما احترام بگذارند و برای کارهایی که برایشان انجام می‌دهید از شما تشکر کنند.

وقتی انسان‌های موفق با یک بحران مواجه می‌شوند، مستقیما به سراغ آن می‌روند و با آن درگیر می‌شوند. قدرت درونی آن‌ها، به آن‌ها محوریت خاصی می‌دهد که خودشان و اطرافیانشان می‌توانند برای خروج از شرایط دشوار به آن امیدوار باشند.

۹. خوش‌بینی واقع‌بینانه دارند

انسان‌های موفق، تمرکز خود را روی جنبه‌های مثبت هر کار قرار می‌دهند ولی در عین حال عاقلانه و منطقی در مورد مسائل مختلف قضاوت می‌کنند. به عبارت دیگر خوشبینی واقع‌بینانه دارند که همان طور که از نام این عبارت مشخص است، ترکیبی از داشتن یک دیدگاه خوش‌بینانه و در عین حال یک دورنمای دقیق از موضوع است.

آن‌ها باور دارند که موفق خواهند شد اما هرگز تمایل به فریب خودشان و یا فروغلطیدن در باورهای نادرست از جمله موفقیت یک شبه و یک ماهه ندارند. خوش‌بین بودن به آن‌ها کمک می‌کند که منعطف و رو به جلو باشند و در هر شرایط راهی برای عبور از مشکلات پیدا کنند و به مناطق ناشناخته پا بگذارند.

از دیگر سو، هر انسان موفق، با کمال صداقت با خود روبه‌رو می‌شود و اگر مشکل یا خطایی رخ دهد، متوجه آن خواهد شد. انسان موفق ذهنیت خود را با منفی‌نگری پر نمی‌کند و همواره نسبت به آینده مطمئن است. ترکیبی از عملگرایی و خوش‌بینی.

۱۰. آن‌ها در ارتباط گرفتن عالی هستند

یکی از ویژگی‌های برجسته افراد بسیار موفق در سطح دنیا مثل بیل گیتس یا استیو جابز این است که به سهولت قادر به ارتباط گرفتن با دیگران و تبادل ایده‌هایشان هستند. به عبارت دیگر، تبادل ایده و نظرات خلاقانه، یکی از مهم‌ترین پل‌های پیروزی برای رسیدن به موفقیت به حساب می‌آید.

اغلب انسان‌های موفق مهارت مذاکره بالایی دارند و هر وقت راجع به چیزی می‌نویسند یا صحبت می‌کنند، اطلاعات مفید و کاربردی در خصوص آن موضوع ارائه می‌دهند. آن‌ها توانایی گوش دادن هوشمندانه و درگیر کردن دیگران را به خوبی دارند. برای داشتن این قابلیت باید بتوانید اطلاعات را به روش درست جمع‌آوری نمایید و به درستی بفهمید که گوینده چه چیزی می‌خواهد بگوید. در گام بعد، می‌بایست سخنی که قصد گفتن آن را دارد، منظم کرده و به نحوی بیان نمایید که از انتقال صحیح پیام مطمئن شوید.

در این خصوص، توجه به ارتباطات غیرزبانی، از جمله نحوه ایستادن یا حالات چهره برای کسی که حتی صحبت نمی‌کند، اهمیت وافری دارد. انسان‌های موفق در ارتباط‌گیری و مذاکره فوق‌العاده توانمند هستند و این امر امکان ارتباط و استفاده از نظرات افراد مختلف را می‌دهند.

اگر شما هم می‌خواهید افراد موفقی در جامعه باشید، توجه به این ۱۰ نکته حتما به کارتان می‌آید. هر چند راه رسیدن به موفقیت سرشار از مشکلات و مسائل گوناگون بوده و نمی‌توان یک نسخه موفقیت برای همه افراد تجویز نمود.

۱ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید