خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

بیمه چیست و کارایی آن به چه شکل است؟

بیمه چیست

به صورت ساده، بیمه یک نوع سپر محافظ در برابر اتفاقاتی همچون تخریب منزل، تصادف یا دزدی از منزل شما است. همچنین بیمه‌های سلامت و پزشکی هم از نظر فیزیکی به شما کمک خواهند کرد و در برخی موارد اگر سرپرست خانوار فوت کند، بیمه به کمک بازماندگان خواهد آمد.

بیمه چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم بیمه به عنوان یک سپر محافظ عمل خواهد کرد. می‌توانید انتخاب کنید که چه نوع بیمه‌ای را در اختیار داشته باشید. پس از این، بیمه‌گر ریسک‌های کلی شما را بررسی خواهد کرد. شما به عنوان شخصی حقیقی که بیمه دریافت می‌کنید بیمه‌گذار نام دارید. بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه مسئولیت مشخصی را در اختیار بیمه‌گر قرار می‌دهد. بیمه‌گر باید ریسک این مسئولیت را محاسبه کند و حق بیمه را مشخص کند.

سه قدم کلی در این زمینه وجود دارد:

  1. یک بیمه کلی را انتخاب کنید. بیمه‌گر به شما یک سیاست کلی را ارائه می‌دهد. این سیاست شامل مواردی است که شما محافظت می‌شوید و نمی‌شوید. ممکن است یک بیمه سفر مشخص کند که شما خارج از کشور مصدوم شوید، هزینه درمان را خواهد پرداخت. اما اگر این مصدومیت در حین انجام یک کار خطرناک مانند اسکی کردن رخ دهد، بیمه‌گر می‌تواند هزینه شما را پرداخت نکند.
  2. حق بیمه را پرداخت کنید. حق بیمه، هزینه‌ای است که شما به صورت ماهیانه، سالانه یا حتی یک بار پرداخت می‌کنید تا بیمه شوید. این میزان بر اساس ریسک کلی شما و همچنین میزان اهمیتی چیزی که بیمه می‌کنید بررسی خواهد شد. به عنوان مثال اگر شما یک راننده بی‌تجربه هستید، ممکن است هزینه بیمه شما به خاطر ریسک بالاتر خطرات بالاتر رود. همچنین اگر یک ماشین گران‌قیمت داشته باشید هم هزینه شما بالاتر خواهد بود چون تعمیر این ماشین پرهزینه‌تر از یک ماشین معمولی است.
  3. درخواست پرداخت کنید. اگر اتفاقی برای شما رخ دهد، که در سیاست بیمه پوشش می‌شود، می‌توانید از بیمه‌گر خود درخواست پرداخت کنید. برای اینکار باید به شرکت بیمه خود مراجعه کنید. این شرکت تشخیص خواهد داد که درخواست شما مورد قبول است یا خیر. اگر درخواست شما مورد پوشش باشد، پس بیمه موظف است که هزینه‌های مختلف شما را پرداخت کند.

آیا شما به بیمه نیاز دارید؟

این سوالی است که همگی پیش از خرید بیمه از خود خواهند پرسید. آیا نیاز است که هر ماه یا هر سال هزینه‌ای مشخص را برای اتفاقی که شاید رخ ندهد پرداخت کنیم؟ بیمه در کشورهای مختلف گستردگی مختلفی هم دارد. به عنوان مثال، در بریتانیا نسبتا اکثریت افراد بالغ کشور یک فرم از بیمه را در اختیار دارند. ممکن است این بیمه، بیمه سلامت باشد یا حتی بیمه حیوانات خانگی باشد.

برخی از بیمه‌ها اجباری هستند. به عنوان مثال بیمه شخص ثالث یک نوع بیمه اجباری است. نام کامل این بیمه، بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث است. این بیمه شخص سومی که در جریان یک تصادف قرار دهد را پوشش خواهد داد. در برخی موارد ممکن است بدون بیمه منزل خود امکان دریافت وام را نداشته باشید.

پس با بیمه اجباری آشنا شدیم. چنین بیمه‌ای به نظر شما بستگی ندارد و باید آن را داشته باشید. اما مرحله بعدی، بیمه‌ای است که تشخیص می‌دهید به آینده شما کمک خواهد کرد. ممکن است این بیمه از خود شما در مقابل سوانح مختلف یا از خانواده شما در برابر اتفاقات ناگوار حافظت کند. نوع بیمه‌ای که انتخاب می‌کنید بر پایه چیزی است که بیمه می‌کنید.

پس هنگام خرید یک سری از بیمه‌ها، از خود بپرسید که کدام مورد اهمیت بالاتری دارد:

  • اگر قصد سفر خارج از کشور را دارید، بیمه مسافرتی به شما کمک خواهد کرد که هزینه‌های مختلف مانند هزینه درمان خارج از کشور را پوشش دهید. اگر در کشورهایی مانند آمریکا که سیستم سلامت گران‌قیمتی دارند دچار بیماری شوید، نیازمند یک بیمه مسافرتی هستید.
  • همه ما ریسک مرگ داریم. هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری رخ دهد. اگر شما تنها باشید، پس از مرگ، دیگری مسئولیتی نخواهید داشت. اما اگر صاحب فرزند باشید، مسئولیت آن‌ها با که خواهد بود؟ بیمه عمر به شما کمک خواهد کرد که در چنین شرایطی، نگران آینده کودکان خود نباشید.
  • اگر یک وام بزرگ داشته باشید، مجبور هستید که ماهانه پرداخت داشته باشید. اگر دچار یک مریضی سنگین شوید، ممکن است پرداخت‌های وام با تاخیر مواجه شوید. در چنین شرایطی باید بیمه درست را انتخاب کنید که هزینه‌های شما را مورد پوشش قرار دهد.

به صورت کلی، به قسمت‌های مختلف زندگی خود نگاه کنید. هر قسمت را بررسی کنید و ببنید که کدام در ریسک بالاتری قرار دارد. اگر این قسمت‌ها را مشخص کنید، به دنبال یک شرکت بیمه یا مشاور بیمه خوب باشید. می‌توانید با نگاه کردن به قیمت‌ها و مزایای مختلف، انتخاب کنید که بهترین نوع بیمه برای شما کدام است. باید در انتخاب بیمه هم دقت بالایی داشته باشید و انتخابی کنید که بعد از مدتی و در زمان اتفاق، بتوانید روی شرکت بیمه خود حساب کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید