خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

راههای پیشرفت در زندگی کدامند؟

پیشرفت در زندگی

موفقیت ازنظر برخی ثروت است؛ برخی دیگر دست‌یابی به قدرت را موفقیت می‌دانند. عده‌ای نیز تنها به دنبال تأثیر مثبت بر جهان هستند؛ اما صرف‌نظر از مفاهیم مختلف موفقیت، راه‌های دستیابی به آن چیست؟

بزرگ فکر کنید

میکل‌آنژ، هنرمند بزرگ دوره رنسانس، می‌گوید: «بزرگ‌ترین خطری که ما را تهدید می‌کند تعیین اهداف بزرگ و ناتوانی در رسیدن به آن‌ها نیست، بلکه انتخاب اهداف کوچک و دسترسی آسان به آن‌هاست.»

تبدیل شدن به یک هنرمند موفق همواره بسیار دشوار است. تصور کنید که میکل‌آنژ جاه‌طلبی‌های خود را به‌منظور دستیابی به اهداف ساده‌تر کنار می‌گذاشت!

اغلب اوقات افراد نیز تصمیم می‌گیرند تا آرزوهای خود را کنار گذاشته و واقع‌بین‌تر باشند. آن‌ها از رؤیاهای خود برای رسیدن به اهداف آسان‌تر چشم‌پوشی می‌کنند. این عبارت از میکل‌آنژ به ما چنین طرز تفکر خطرناکی را می‌آموزد.

اجازه ندهید تا ناامیدی شما را از رسیدن به هدف دور کند

آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید: «اجازه ندهید تا احساس ناامیدی بر شما غلبه کند؛ درنهایت خواهید دید که به موفقیت خواهید رسید.»

این یک واقعیت نامیمون از طبیعت انسانی است. همه ما تا حدی به خودمان شک داریم. اگر این شک از سوی افراد دیگر هم باشد، اوضاع بدتر از این هم خواهد شد.

وقتی‌که با شک و تردیدها احاطه شده‌اید، دست کشیدن از تلاش به نظر ایده خوبی می‌رسد. اگر شک و تردیدها شما را ناامید می‌کنند، به آن‌ها توجهی نداشته باشید.

بیاموزید تا چگونه زندگی خود را به تعادل بکشید

فیل نایت، مدیرعامل شرکت نایکی، می‌گوید: «یک نبرد دائمی در سر کار در زندگی و کسب‌وکار وجود دارد؛ نبردی همیشگی میان آرامش و آشوب. هیچ‌کدام از این دو پیروز میدان نخواهند بود، اما می‌توانند بر شما تأثیر بگذارند. ایجاد تعادل در میان آن‌ها، شما را به موفقیت خواهد رساند.»

اگر فردی تصور کند که شغل او منجر به موفقیتش خواهد شد، شبانه‌روز مشغول به کار می‌شود. بااین‌حال، این رفتار به سلامت و کیفیت او در زندگی آسیب می‌زند. درنهایت او ممکن است کار خود را برای حفظ سلامتی و داشتن تفریحات رها کند. این عدم توازن در زندگی ما را از موفقیت دور خواهد کرد.

از شکست نهراسید

هنری فورد، مؤسس شرکت خودروسازی فورد، می‌گوید: «شکست صرفاً فرصتی برای شروع دوباره است؛ اما شروعی کاملاً هوشمندانه‌تر!»

توماس ادیسون برای اختراع لامپ بارها متحمل شکست شد. وقتی‌که در مصاحبه‌ای از او سؤال شد: «حس شما پس از هر بار شکست چه بود؟» ادیسون پاسخ داد: «من شکست نمی‌خوردم، بلکه صدها روش جدید یاد می‌گرفتم.»

هر شکست و هر بار عدم موفقیت، گام‌های کلیدی ادیسون برای موفقیت بودند. پس از هر شکست داشتن حس کنار کشیدن بسیار آسان است؛ اما شاید این شکست درسی برای شما باشد.

اهل عمل باشید

لئوناردو داوینچی، مخترع عصر رنسانس، می‌گوید: «مدت‌های زیادی طول کشید تا متوجه شوم افراد موفق به‌ندرت کنار کشیده و خود را به دست تقدیر می‌سپارند. آن‌ها برخواسته و سرنوشت خود را رقم می‌زنند.»

اگرچه این حرف متعلق به صدها سال پیش است، اما همچنان امروز نیز کاربرد دارد. این جمله تقریباً در مورد هر فرد موفقی صادق است. بیل گیتس یا استیو جابز را تصور کنید. اگر آن‌ها به اهداف خود نمی‌رسیدند، شیوه کنونی زندگی ما کاملاً متفاوت بود.

از درگیری‌ها پرهیز کنید

تئودور روزولت، بیست و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید: «مهم‌ترین عامل موجود در فرمول موفقیت دانستن چگونه همراه شدن با مردم است.»

بهترین رهبران و برخی از تأثیرگذارترین افراد (روزولت یکی از بهترین رهبران جهان و یکی از تأثیرگذارترین افراد در تاریخ است)، آن‌هایی نیستند که سبب آشوب و درگیری می‌شوند، مردم را به جان هم می‌اندازند یا به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنند؛ بلکه افرادی هستند که با مردم اطراف خود مهربان هستند.

از معرفی ایده‌های جدید نهراسید

مارک تواین، نویسنده مشهور، می‌گوید: «فردی با ایده‌ای جدید تا زمانی که ایده او به موفقیت نرسد، یک فرد معمولی است.»

این یک حقیقت تلخ است که افراد با ایده‌های جسورانه اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شوند.

به ظرفیت خود برای موفقیت ایمان داشته باشید

والتر دیزنی، مؤسس شرکت والت دیزنی، می‌گوید: «اگر شما بتوانید رؤیاپردازی کنید، پس می‌توانید آن را محقق سازید.»

موفقیت باید آن چیزی باشد که شما می‌توانید دست‌یابی به آن را تصور کنید. این احتمال که در زندگی با افرادی روبرو شوید که نسبت به شما و توانایی شما برای موفقیت شک داشته باشند، زیاد است. شما نباید یکی از آن‌ها باشید، زیرا لحظه‌ای که از باور به خود و رؤیاپردازی دست می‌کشید، آرزوهای شما فرومی‌ریزند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید