خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

قانون پنج دقیقه چیست؟

قانون پنج دقیقه

قانون پنج دقیقه یک مهارت مدیریت زمان است که به شما کمک می‌کند بتوانید حواستان را جمع نگاه دارید! مدیریت زمان صحیح، یکی از جنبه‌های مهم داشتن حواس جمع در محل کار است (برای کاری که باید انجام دهید، و زمانی که باید آن را انجام دهید).

یادگرفتن نحوه مدیریت درست زمان برای داشتن حواس جمع در محل کار و بهره بردن از مزایای ناشی از ذهن‌آگاهی (mindfulness) حیاتی است. به بیان ساده، اگر زمان‌تان را به درستی سازماندهی نکنید، حواستان به راحتی پرت می‌شود زیرا دقیقا نمی‌دانید که در لحظه چه کاری باید انجام دهید.

پس اگر می‌خواهید ذهن‌آگاهی‌تان را افزایش دهید، باید بهبود بخشیدن مستمر به مهارت‌های مدیریت زمان، مانند قانون پنج دقیقه را جدی بگیرید. بیشتر ما جای پیشرفت زیادی در این زمینه داریم. نظرسنجی Salary.com در سال ۲۰۱۴ از بیش از ۷۵۰ کارمند نشان داد ۸۹ درصد از آنها معتقد بودند هر روز حداقل بخشی از ساعت کاری‌شان را هدر می‌دهند.

البته هر کسی هر از گاهی به استراحت و خارج از برنامه بودن نیاز دارد. حرف من این نیست که هر دقیقه از زندگی باید بر اساس برنامه‌ریزی باشد. ولی به جای هدر دادن زمان که طبق تعریف بی‌فکری (mindless) است، چرا با سطح انرژی طبیعی کار نکرده و زمان استراحت را هدفمند نکنیم؟ این کار در مسیر افزایش بهره‌وری بوده و همچنین اگر معمولا کاری که تصمیم گرفته‌اید را انجام دهید باعث می‌شود حس بهتری به خودتان پیدا کنید.

قبل از اینکه ادامه مقاله را بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از اینکه با قانون پنج دقیقه آشنا شدید، مطالعه این مطلب را هم از دست ندهید: روش اولویت بندی کارها برای مدیریت زمان.

قانون پنج دقیقه و ۳ روش دیگر برای مدیریت زمان

در ادامه چند نکته برای بهبود بخشیدن به مدیریت زمان به منظور کمک به داشتن حواس جمع و تمرکز در محل کار ارائه شده است، که یکی از آنها و مهم‌ترینش قانون پنج دقیقه‌ای است که باید مهم بشمارید. با واگویه همراه باشید.

۱. زمانی که در اختیار دارید را مشخص کرده و جاهایی که آن را هدر داده‌اید را شناسایی کنید

تا زمانی که یک چیز را کاملا درک نکنید نمی‌توانید آن را بهبود ببخشید. می‌توانید چند هفته همه چیز را در یک دفترچه بنویسید تا بتوانید الگوها را شناسایی کنید. می‌توانید روز را به ساعت‌ها تقسیم کرده و از کارهایی که انجام می‌دهید، میزان حس مولدی که دارید و بالا یا پایین بودن سطح انرژی‌تان، خلاصه همه چیز را یادداشت برداری کنید. اگر روتین روزانه‌تان کاملا مشخص است در مورد آن فکر کنید، آن را یادداشت کنید و بعد کمی آن را تغییر داده و در چند روز آتی بیشتر خودتان را زیر نظر داشته باشید.

این تمرین کمک می‌کند کارهایی که باید انجام دهید و زمان آنها را اولویت‌بندی کنید. برای مثال، اگر ذهنتان در اواسط صبح همچنان به هم ریخته است، شاید بتوانید از این زمان برای مرتب کردن ایمیل‌هایتان استفاده کنید تا تمرکز روی کارهایی که به قدرت ذهنی زیاد نیاز دارند. اگر کارتان مستلزم این است که زمان زیادی را با کامپیوتر کار کنید می‌توانید از ابزارهایی برای پیگیری مدت زمان صرف شده در وب‌سایت‌های خاص، ایمیل‌ها و غیره استفاده کنید.

خود من زمانی که متوجه شدم انرژی‌ام تقریبا هر دو ساعت یک بار کاهش پیدا می‌کند، عادات غذا خوردنم را تغییر دادم و در طول روز وعده‌های غذایی کوچک مصرف کردم تا شکمم کاملا خالی نشود.

۲. روزتان را به دو قسمت تقسیم کنید

وقتی جریان انرژی‌تان را تعیین کردید، روزتان را تقسیم‌بندی کنید. اگر انرژی‌تان صبح‌ها بیشتر است، از این زمان برای انجام وظایفی که مستلزم تلاش ذهنی بیشتری هستند استفاده کنید. جلسات را هم برای بعد از نهار بگذارید. حتی می‌توانید این زمان را در تقویم‌تان علامت بزنید تا همکاران‌تان متوجه شوند که این زمان تمرکز شماست.

۳. قانون پنج دقیقه را اجرا کنید

وقتی بین جلسات در رفت و آمد هستید، قبل از وارد شدن به جلسه بعدی کمی استراحت کنید. من بین جلسات حداقل پنج دقیقه استراحت می‌کنم تا دوباره تمرکز کنم، بدنم را آرام کنم و توجهم را دوباره به لحظه حال هدایت کنم. با این روش که اسم آنرا قانون پنج دقیقه گذاشته‌ام حواسم برای جلسه بعدی به طور کامل جمع می‌شود و دیگر درگیر گذشته نیست.

نکات و ایده‌های زیاد دیگری برای مدیریت زمان وجود دارد تا بتوانید ریتم طبیعی بدن‌تان را بهتر بشناسید، روتین‌های مختلف را امتحان کنید تا موردی را پیدا کنید که کمک می-کند دقیقا همان موقعی که می‌خواهید حواس‌تان را جمع کنید و تمرکز داشته باشید.

شما برای مدیریت روزهایتان چه روش‌های مدیریت زمانی پیاده می‌کنید؟ آیا بنظرات مواردی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم می‌توانند به بهتر شدن بهره‌وری روزهای کاری شما کمک کنند؟ لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید، و فراموش نکنید که در شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید