خبرنامه ایمیلی

پس انداز

چگونه عادت به پس‌انداز را در خود ایجاد کنیم

پس انداز پول

اکثر مردم تمایل به پس‌انداز بیشتری دارند، اما بدون داشتن یک طرح محکم و عادات صحیح، رسیدن به اهداف مالی به‌سادگی میسر نمی‌شود. مسائل زندگی مانع  صرفه‌جویی می‌شود، درآمدتان شکاف‌ها و کاستی‌ها را پر می‌کند و قبل از آنکه به خود بیایید، پایان ماه فرا رسیده است و نسبت به زمان شروع به پس‌انداز نزدیک نیستید.

در این مقاله از واگویه، می‌توانید نحوه ایجاد عادت به پس‌انداز را مطالعه کنید. با تمرکز بر بردهای کوچک، ایجاد سپرده‌های خودکار و مقاومت در برابر وسوسه «قرض گرفتن» از خود، می‌توانید در مسیر ثبات مالی قرار بگیرید.

تجلیل از پس‌اندازهای کوچک

اگر به تازگی اقدام به پس‌انداز کرده‌اید، می‌توانید به خود تخفیف دهید. حتی اگر تنها قادر به کنار گذاشتن ۵۰ هزار تومان هستید، بر روی این واقعیت تمرکز کنید که چیزی پس‌انداز کرده‌اید. بیشتر افراد سفر مالی خود را با میلیون‌ها تومان شروع نمی‌کنند، در ضمن ۵۰ هزار تومان همیشه بهتر از ۰ تومان است.

به خود اجازه دهید تا کم‌کم و به تدریج شروع کنید. اگر هر هفته ۵۰ هزار تومان پس‌انداز کنید، در پایان سال حداقل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پس‌انداز خواهید داشت. تا زمانی که در جهت صحیحی حرکت می‌کنید، بر روی چیزی تمرکز کرده‌اید که واقعاً مهم است، یعنی ایجاد عادت پس‌انداز!

هنگامی‌که به میزان توانایی خود واقف شدید، می‌توانید به بودجه خود نگاهی بیندازید و فرصت‌های پس‌اندازی که قبلا تشخیص نداده‌اید را کشف کنید. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، یا چقدر در حساب پس‌انداز خود قرار دهید، در اینجا یک روش خوب به شما پیشنهاد می‌کنیم: با پس‌انداز ۱٪ از درآمد ماهانه خود شروع کرده و هر ماه آن را ۱٪ افزایش دهید. اگر در هر ماه ۳ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنید، در ماه اول ۳۰ هزار تومان پس‌انداز کنید، در ماه دوم ۶۰ هزار تومان، در ماه سوم ۹۰ هزار تومان و به همین منوال.

تنظیم نقل‌وانتقال خودکار

تنظیم نقل‌وانتقال خودکار از حساب ‌جاری به حساب پس‌انداز می‌تواند به ایجاد عادت پس‌انداز به شما کمک کند. فرض کنید که بودجه‌ی ثابتی دارید و هزینه‌ها و اهداف پس‌انداز خود را می‌دانید. اگر حساب‌های جاری و پس‌انداز شما در یک بانک باشد، انجام این کار ساده‌تر خواهد بود. شما تعدادی حساب پس‌انداز برای اهداف مختلف خود باز می‌کنید و سپس نقل‌وانتقال خودکار ماهانه (هفتگی) از حساب‌جاری به حساب پس‌انداز خود را تنظیم می‌کنید. برای چگونگی انجام این کار از بانک خود کمک بخواهید.

نکات و ترفندهای مربوط به حساب پس‌انداز

برای برخی افراد بهترین روش پس‌انداز، داشتن اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت است. در حالت ایده‌آل، باید ۳ تا ۶ ماه حقوق را بعنوان بودجه اضطراری تخصیص دهید. این برای موارد اضطراری مانند تعمیرات غیر منتظره و غیره است، نه تفریح و سفر. در برابر وسوسه برداشت از صندوق اضطراری خود مقاومت کنید و با حساب‌های پس‌انداز خود به‌عنوان یک ناحیه‌ی ورود ممنوع رفتار کنید! شما همچنان می‌توانید بخشی از درآمد خود را به صورت پس‌انداز کوتاه‌مدت به اهداف خاصی مانند تعطیلات، و پس‌انداز بلند مدت برای مواردی مانند پیش‌پرداخت یک خانه جدید اختصاص دهید.

از برداشت از حساب پس‌انداز خود خودداری کنید مگر اینکه در یک وضعیت مرگ و زندگی قرار بگیرید! برخی از بانک‌ها در صورت برداشت بیش‌ازحد از یک حساب پس‌انداز در یک دوره معین، اجرت دریافت می‌کنند که این یک عامل بازدارنده‌ی عالی برای برداشت وجوه پس‌انداز است.

هرچند برخی از حساب‌های پس‌انداز دارای کارت‌های اعتباری برای برداشت آسان هستند، این جزو مواردی است که باید از آن اجتناب کنید. یا کارت را نپذیرید و یا آن را در مکانی نگه دارید که به راحتی در دسترس نباشد و یا آن را پاره کنید و دور بیندازید! شما می‌خواهید برداشت از پس‌انداز خود را سخت‌تر کنید، نه آسان‌تر.

بررسی خریدها

اطمینان حاصل کنید که خریدهای شما مطابق با نیازهای شما باشد. اگر می‌دانید که بسته‌های اورئوس را بیش از یک تعطیلات نمی‌خواهید، وقت آن است که خرید هله‌هوله را به نفع پس‌انداز از صورت‌حساب مواد غذایی خود حذف کنید – پولی که می‌توانید به بودجه تعطیلات خود اختصاص دهید.

عادت‌های شما هر چه باشند، خرید وسایل غیرضروری را متوقف کنید. از خود بپرسید که آیا این هزینه‌ها باعث سعادت شما می‌شود یا شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند. اگر خرید آن یک ضرورت مانند غذا، آب و سرپناه نیست، باعث خوشحالی شما نمی‌شود و کمکی به شما نمی‌کند، آن را حذف کنید.

نکاتی برای تصمیم‌گیری در مورد خرید

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد خرید، مشخص کردن ساعات کاری است که انجام آن از شما می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال، اگر درآمد شما در هر ساعت ۳۰ هزار تومان است و قصد خرید یک کیف پول ۲۰۰ هزار تومانی را دارید، باید به این فکر کنید که آیا این کیف پول ارزش ۷ ساعت از زندگی شما را دارد یا خیر.

این کار همچنین کمک می‌کند تا قبل از انجام خرید، یک مهلت اضافه برای خریدتان تعیین کنید. اگر چیزی بیش از ۵۰ هزار تومان ارزش دارد، به خودتان یک روز فرصت بدهید تا در مورد آن فکر کنید. بعد از ۲۴ ساعت، ممکن است دریابید که آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید آن را نمی‌خواهید.

فکر کردن در مورد خرید می‌تواند از پشیمانی از خرید ممانعت کند. از خود بپرسید که آیا کیف پول ۲۰۰ هزار تومانی را بیشتر می‌خواهید یا زودتر رسیدن به هدف بزرگ پس‌اندازتان را. مجدداً، هدف ساده است: به‌جای یک مصرف کننده‌ی بی‌فکر، به یک مصرف کننده متفکر تبدیل شوید و احتمالا کشف خواهید کرد که پس‌انداز آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید.

 بودجه‌بندی پس‌انداز

افراد بسیاری در پایان هر ماه به این فکر می‌کنند که پول آن‌ها کجا و چگونه خرج شد یک دلیل رایج این است که آن‌ها هزینه‌های اضافی را به حساب نمی‌آورند. این اشتباه را نکنید. در عوض، به هزینه‌های خود نگاهی بیندازید و اگر بیشتر یا کمتر از مقدار پیش‌بینی‌شده خود خرج می‌کنید به آن رسیدگی کنید. شما باید فکر کنید که در طول ماه چقدر هزینه می‌کنید و واقعاً چقدر هزینه می‌شود. تفاوت بین این‌ها باید به حساب پس‌انداز برود.

اگر بودجه شما می‌گوید باید پول بیشتری باقی‌مانده باشد و مشکل این است که قبل از پس‌انداز آن را خرج می‌کنید، این روش کمک خواهد کرد. پس‌انداز خود را تخمین بزنید و آن را از طریق انتقال خودکار به کار اندازید. با حقوق خود شروع کنید و تمام مخارج خود را از آن کم کنید. اگر چیزی باقی ماند، آن را به‌جایی سوق دهید تا از خرج کردن آن اجتناب کنید.

ضد بودجه‌بندی را امتحان کنید

البته همه استراتژی‌ها برای همه کار نمی‌کنند. طبیعتاً همه افراد صرفه‌جو نیستند و علاقه‌ای به بودجه‌بندی یا برگه‌ی گسترده ندارند. اگر از دنبال کردن دقیق مخارج خود بی‌حوصله و خسته می‌شوید، روشی دیگر وجود دارد که ممکن است مایل به امتحان آن باشید، این روش معروف به روش ضد بودجه‌بندی است. شما به‌سادگی پس‌انداز خود را از بالا درمی‌آورید و مابقی را خرج می‌کنید. هیچ بودجه‌بندی برای دنبال کردن وجود ندارد.

تنها چیزی که باید بدانید این است که هر ماه چقدر می‌توانید پس‌انداز کنید. نباید آن‌قدر صرفه‌جویی کنید که قبل از پرداخت صورتحساب‌ها، حساب‌جاری شما صفر شود، اما پس از یافتن میزان مناسب (یک قاعده خوب پس‌انداز ۲۰٪ از درآمد شما است) یک انتقال خودکار برای اوایل ماه تنظیم کنید. به‌طوری‌که در ابتدا پس‌انداز خود را کنار بگذارید.

اهدافی واقع‌بینانه داشته باشید

صرفه‌جویی اغلب به معنای ازخودگذشتگی است و بعد از مدتی می‌تواند شما را از پا درآورد. اگر محدودیت‌هایی که در خرج کردن به خود تحمیل کرده‌اید دشوار باشند، ممکن است منجر به شکست شما شود. این مانند یک رژیم غذایی سخت است؛ اگر خود را برای مدت خیلی طولانی محدود کنید، ممکن است تمام کارهای خوب خود را خنثی کنید.

یک پاداش گه گاهی برای خود تعیین کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر یک هدف بلندمدت برای پس‌انداز ۱۰ میلیون تومانی دارید و این به معنی حذف اسپرسو روزانه و ساعت‌ها شادی ماهانه با دوستانتان است، در این مسیر اهداف کوچکی برای خود مشخص کنید. هنگامی‌که پس‌انداز شما به ۲ میلیون تومان رسید، خود را به یک اسپرسو یا یک نوشیدنی مهمان کنید.

پس‌انداز پول به هر دلیلی، نباید یک تجربه ناراحت‌کننده باشد. با دادن پاداش‌های کوچک به خود، این ایده را تقویت خواهید کرد که در آخر نتیجه‌ی انجام هر کاری را خواهید دید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید