خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

فریز کردن مواد غذایی تا چه مدت ممکن است؟

فریز کردن مواد غذایی

آیا تخفیف مناسبی برای خرید مواد غذایی پیدا کرده‌اید و تمایل دارید تا مقدار زیادی از آنها بخرید و حالا به این فکر می‌کنید که فریز کردن مواد غذایی تا چه زمانی ممکن است؟

اصلا آیا چنین کاری شدنی است؟ بله! در حقیقت بسیاری از مواد غذایی که فکرش را نمی‌کنید هم می‌توان فریز کرد! همه ما می‌دانیم که گوشت، سبزیجات و بستنی را می‌توان به راحتی فریز کرد، اما خیلی از مواد غذایی دیگر نیز چنین قابلیتی دارند؛ غذاهایی که شما اغلب اضافه آنها را دور می‌ریزید.

واقعیت فریز کردن مواد غذایی چیست؟

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، شما تقریبا می‌توانید هر غذایی را فریز کنید! البته به غیر از چند چیز مثل کنسروها یا تخم مرغ با پوست. البته بعضی مواد غذایی هم مانند کالباس‌ها را پس از خارج کردن از بسته‌بندی‌شان می‌توانید فریز کنید، و دیگر حکم کنسرو را ندارند.

در ادامه این مطلب، امکان فریز کردن انواع مواد غذایی که معمولا فریز نمی‌کنید را باهم بررسی می‌کنیم. همچنین بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان حداکثر تازگی و سلامت مواد غذایی را برای مدت طولانی‌تری حفظ کرد. با واگویه همراه باشید…

نگهداری از شیر در فریزر

اگر اهل شیر هستید و حداقل هر چند روز یکبار یک بطری شیر می‌خرید، مطمئنا از قیمتش با خبرید. شاید بعضی اوقات بر روی شیرها تخفیف بخورد و شما هم تمایل داشته باشید چند بطری بیشتر شیر بخرید. پس باید بدانید که می‌توانید شیر را تا ۱ ماه فریز کنید!

به اعتقاد انستیتو کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه نبراسکا-لینکلن، می‌توانید شیرهای پاستوریزه را فریز کنید، اما پس از باز شدن یخشان و هنگام گرم کردن ممکن است از هم ببرند یا دانه دانه شوند. بنابراین شاید برای نوشیدن دیگر کیفیت خوبی نداشته باشند، اما قطعا برای استفاده در پخت و پز همچنان قابل استفاده خواهند بود.

از آنجایی که شیر هنگام یخ زدن کمی منبسط می‌شود، بنابراین در بطری شیری که می‌خواهید فریز کنید کمی فضای خالی در نظر بگیرید. همچنین هنگامی که خواستید از آن استفاده کنید، بطری را در یخچال بگذارید تا دوباره به حالت مایع باز گردد. و پیش از سرو هم به خوبی شیر را هم بزنید.

نگهداری از تخم‌مرغ در فریزر

از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا بهتر است که تخم مرغ را با پوست فریز نکنید! چرا که ممکن است پوسته تخم‌مرغ‌ها ترک خورده و سلامت غذایی آنها را دچار خطر کند. اما باید بدانید که می‌توانید زرده‌ها و سفیده‌های تخم‌مرغ‌ها را تا یک سال در فریزر نگهداری کنید!

شما می‌توانید قبل از فریز کردن تخم‌مرغ‌ها، سفید و زرده را حسابی بهم زده و در کیسه‌های مخصوص فریزر نگهداری کنید، یا اینکه می‌توانید سفیده را از زرده جدا کرده، و جدا جدا نگهداری‌شان کنید!

اگر تصمیم گرفتید تا زرده و سفیده را از هم جدا کنید، در مورد زرده‌ها در هر ۳۰ گرمشان یک نوک انگشت نمک بریزید تا هنگام یخ زدن حالت ژلاتینی به خودشان نگریند. اما در مورد سفیده‌ها به افزودن هیچ موادی نیاز نیست.

نگهداری از آووکادو در فریزر

در حال حاضر آووکادو به خاطر طعم عالی، کربوهیدارت کم و برخورداری از چربی های مفید، یکی از رایج‌ترین مواد تشکیل دهنده غذاهاست. اما از آنجایی که آووکادو کمی گران و بعضی اوقات هم نایاب است، شاید تصمیم بگیرید تا در حراجی‌ها تعدادی بیشتر از نیازتان خریداری کنید.

که خوشبختانه می‌شود آنها را فریز کرد!

می‌توانید آنها را نصف کنید یا له کنید. اگر تصمیم گرفتید تا به دو نصف تقسیمشان کنید، اول هسته‌ها را جدا کنید، بعد کمی سطح آووکادوها را به آب لیمو آغشته کنید، سپس محکم در سلفون بپیچیدشان، و در آخر آنها را در کیسه فریزر گذاشته و هوای داخل کیسه را هم کاملا خارج کنید.

و اگر تصمیم گرفتید له شده‌اش را نگه دارید، هنگام له کردن آووکادوها کمی آب لیمو در آن بچکانید، سپس درون کیسه فریزر ریخته، هوای داخلش را خالی کنید، و در فریزر جای دهید.

نگهداری از پنیر در فریزر

پنیرهای سفت و نیمه سفت مثل چدار و پنیر سوئیسی را می‌توانید تا ۶ ماه فریز کنید. البته ممکن است بر بافت پنیرها تاثیر بگذارد، اما مزه‌اش تغییر نمی‌کند.

برای اطمینان از حداکثر تازگی، قبل از فریز کردن، پنیرها را در وزن‌های ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرمی ببُرید و در ظروفی که مقاوم به رطوبت هستند قرار دهید. متاسفانه پنیرهای نرم‌تر به این خوبی در فریزر دوام نمی‌آورند.

غذاهایی که ارزش فریز شدن دارند را فراموش نکنید

سایر مواد خوراکی که خوب فریز می شوند شامل آرد، کالباس، سوپ، اضافی گوشت‌های پخته شده، هات داگ، بیکن و سوسیس است. برای آگاهی از توصیه‌های سازمان غذا و داروی آمریکا درباره‌ی اینکه غذاها تا چه مدت قابل نگهداری در یخچال و همچنین فریزر هستند، به این جدول که توسط آن سازمان طراحی شده مراجعه کنید.

شما چه تجربه‌ای در نگهداری از مواد غذایی در فریزر دارید؟ آیا اصلا با چنین رویکردی در زندگی موافق هستید یا نه؟

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید