خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه یک شخصیت قوی داشته باشیم؟

شخصیت قوی

قوی‌تر شدن و داشتن یک شخصیت قوی آرزویی است که خیلی‌ها دارند، اما به جهت اینکه مسیر رسیدن به این آرزو مبهم است، خیلی‌ها تسلیم می‌شوند و همانی که هستند باقی می‌مانند.

با وجود اینکه «شخصیت قوی» را تعریف کردن کار سختی است (چرا که تعریف این عبارت برای هر فردی متفاوت است)، اما همچنان جنبه‌های مختلفی از یک شخصیت قوی در هر تعریفی یکسان است.

با توجه به اعتقاد عموم مردم، فردی که دارای شخصیت قوی است، باید قدرتمند و تاثیرگذار بوده، و بجای اینکه دنباله‌رو دیگران باشد، خودش رهبر و پیشرو باشد. با مجله واگویه در این مطلب همراه باشید تا به شما توضیح دهیم چطور می‌توانید با یادگیری اینکه تحت تاثیر دیگران نباشید، یک شخصیت قوی داشته باشید.

دیگران چگونه روی ما تاثیر می‌گذارند؟

چگونه کسی می‌تواند بدون اینکه خودش باشد، یک شخصیت قوی داشته باشد؟ امروزه جامعه، دوستان و بستگان ما توقع دارند ما جور خاصی رفتار کنیم و از قوانین آنها طبعیت نماییم.

تحت تاثیر فشاری که دیگران بر ما وارد می‌کنند، افراد خیلی زیادی بجای اینکه به یک فرد استثنایی یا قدرتمند بدل شوند، به انسانی با خصوصیاتی شبیه به دیگران یا حداقل شبیه به آنچه دیگران می‌خواهند تبدیل می‌شوند. اگر برایتان سوال است که دیگران چگونه بر ما تاثیر می‌گذارند موارد زیر را بخوانید:

  • نحوه لباس پوشیدن ما: لباس‌هایی که ما انتخاب می‌کنیم و جوری که لباس تن می‌کنیم، به شدت متاثر از مد روز و توقعاتی است که دیگران از ما دارند.
  • نحوه رفتار کردن ما: به محض اینکه شما یک کار غیر منتظره یا متفاوت انجام دهید، خواهید دید که افراد زیادی این کار شما رو مورد سوال قرار داده یا حتی ممکن است شما را برای آن سرزنش کنند.
  • انتخاب‌های ما: من در نوشته‌های دیگرم توضیح داده‌ام که چطور تعریف کردن دیگران از یک دختر یا پسری می‌تواند باعث شود تا او به چشم شما جذاب‌تر بنظر برسد! بنابراین حتی انتخاب‌های ما هم می‌تواند متاثر از نظر دیگران باشد.
  • و هر چیز دیگری: این کارو بکن. اون کارو نکن. مگه خلی؟ مگه مغز تو کله‌ات نیست؟ و امثال این عبارات، چیزهایی هستند که هر روز آنها را از دور و بری‌های خودمان به کرات می‌شنویم. عباراتی که خیلی راحت باعث می‌شوند هم‌شکل و هم‌رنگ دیگران شویم.

بدین ترتیب اولین مرحله برای داشتن یک شخصیت قوی، این است که دیوارهایی که دور خودتان و دیگران کشیده‌اید را بشکنید، و فکر، ایده، اعتقادات، رفتار و در نهایت شخصیت مخصوص خودتان را داشته باشید.

یاد بگیرید چطور متفاوت باشید تا یک شخصیت قوی بدست بیاورید

به محض اینکه شما شروع به متفاوت بودن کنید، افراد خیلی زیادی که می‌خواهند با اجبار اطرافیانشان به پیروی از هنجارها همیشه احساس امنیت و آرامش کنند، شروع به مخالفت با شما می‌کنند. بدین ترتیب در این بخش از مقاله شما را با روش‌هایی آشنا می‌کنم تا بتوانید هرکسی که قصد داشت چنین کاری با شما کند را ساکت کنید.

  • مشکل چیه؟ افراد ضعیف، بلافاصله پس از اینکه از کسی اخطاری دریافت کنند عقب می‌کشند یا رفتارشان را اصلاح می‌کنند تا نظر دیگران را جلب کنند. اما کسانی که شخصیت قوی دارند، از کسی که متهمشان کرده می‌پرسند: «این کار چه اشکالی داره؟» یا به او می‌گویند که «من دوست دارم این کار رو بکنم» یا «از نظر من اشکالی نداره». این واکنش‌ها نشان دهنده این است که شما یک شخصیت قوی دارید.
  • ضد حمله: افرادی که شخصیت قوی دارند، بجای اینکه در مقابل هجمه دیگران از خودشان دفاع کنند، با حمله متقابل فرد اتهام زننده را سورپرایز می‌کنند. «چرا منو بخاطر یه اشتباه سرزنش می‌کنی؟ مگه خودت تا حالا تو زندگیت اشتباهی نکردی؟»
  • من خوشم میاد و دلیلم هم همینه: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، برای هر کاری که می‌خواهند انجام دهند به دنبال یک بهانه می‌گردند، تا بتوانند دیگران را راضی نگه دارند. اما از سوی دیگر، افرادی که شخصیت قوی دارند، معتقدند همین که آنها دوست داشته باشند کاری کنند یا معتقد به آن باشند، به اندازه همه‌ی بهانه‌ها اهمیت دارد. «من این کارو می‌کنم چون دوست دارم! چرا باید کاری رو بکنم که تو دوست داری؟»
  • این‌ها قوانین تو هستند، من هم قوانین خودم را دارم: افرادی که عزت نفس پایینی دارند، همیشه پیرو قوانین هستند، حتی اگر با عقل جور در نیاید. اما از سوی دیگر افرادی که شخصیتی قوی دارند، قوانین خودشان را دارند. «چرا نباید این کار را انجام بدهم؟ من قوانین خودم را اجرا می‌کنم نه قوانین تو را»

قطعا مواردی را که برای شما در این مطلب و در زمینه شخصیت قوی بازگو کردیم، همه‌ی داستان نیست. اما اولین مرحله برای داشتن یک شخصیت قوی این است که یاد بگیرید خودتان باشید. نظر شما در اینباره چیست؟ لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

۱ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید