خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه عزت نفس خودمان را افزیش دهیم؟

عزت نفس

اگر بخواهیم ساده بگوییم، وقتی عزت نفس بالایی داشته باشید، درباره خودتان و درباره زندگی احساس خوب و مثبتی خواهید داشت، بنابراین می‌توانید راحت‌تر با فراز و نشیب‌های زندگی کنار بیایید.

و بر خلاف زمانی که عزت نفستان بالاست، اگر عزت نفس پایینی داشته باشید، برعکس حالت قبل، نسبت به خودتان و نسبت به زندگی‌تان احساس منفی و بدی پیدا خواهید کرد، و نخواهید توانست به سادگی مشکلات سر راه خود را تحمل کرده و از پس آنها بر آیید.

چگونه عزت نفس خودتان را افزایش دهید؟

برای اینکه افزایش به نفس خود را افزایش دهید، باید افکار منفی که درباره خود و زندگی‌تان دارید را ابتدائا شناسایی کرده، آنگاه کنار بگذارید.

مثلا ممکن است پیش خودتان فکر کنید که هیچکس شما را دوست ندارد، یا ممکن است فکر کنید برای استخدام در موقعیت شغلی که دوست دارید، بی‌کفایت هستید. این نوع فکر و خیال‌ها را شناسایی کنید و روی کاغذ بنویسید. آنوقت فکر کنید که از چه زمانی درگیر این تفکرات شدید.

حالا به مثال‌های نقضی فکر کنید که آن تفکرات منفی را به چالش می‌کشند، آنها را بشناسید و بنویسید. مثلا ممکن دوستتان هفته ای چند بار با شما تماس می‌گیرد و باهم حرف می‌زنید، پس اینطور نیست که هیچکس شما را دوست نداشته باشد! همچنین افکار و اخلاق مثبتی که از خودتان می‌شناسید، و تفکرات مثبتی که دیگران هم درباره شما دارند را بنویسید.

ممکن است عزت به نفس پایین شما ناشی از اتفاقاتی باشد که در گذشته برای شما افتاده است، اما این را هم باید بدانید که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است، هر وقت که بخواهید می‌توانید این افکار را کنار بگذارید و دوباره عزت نفس از دست رفته خودتان را کسب کنید.

در ادامه با مجله واگویه همراه باشید تا شما را با راه‌هایی برای افزایش عزت نفس آشنا کنیم.

خودتان را به چالش بکشید

همه‌ی انسان‌ها گاهی اوقات نمی‌توانند بر اعصاب خود مسلط باشند، یا عصبی می‌شوند، یا استرس می‌گیرند. برای اینکه بتوانید عزت نفس خود را افزایش دهید، باید بر اعصاب خود کنترل پیدا کنید، و اجازه ندهید تا احساساتتان، شما را از انجام کارهای چالش‌برانگیز منصرف کند. اهدافی چالش‌برانگیز برای خودتان تعیین کنید، و برای دستیابی به آنها تلاش کنید. دستیابی به اهداف‌تان باعث خواهد شد عزت نفستان افزایش پیدا کند.

با دیگران روابط مثبت داشته باشید

خیلی مهم است که با چه اشخاصی در ارتباط هستید، و با چه اشخاصی نه. اگر افرادی دور و بر شما هستند که حال شما را خوب می‌کنند، به شما انگیزه می‌دهند، و از کنار آنها بودن انرژی می‌گیرید، باید با این افراد بیشتر رفت و آمد کنید. و برعکس، اگر افرادی هستند که دائم به شما انرژی منفی می‌دهند و منفی نگر هستند، باید از آنها فاصله بگیرید.

یاد بگیرید بگویید نه

برای اینکه عزت نفستان افزایش یابد، باید یاد بگیرید بگویید نه! در حقیقت افرادی که عزت نفس پایینی دارند، از این موضوع همیشه در رنجش هستند، و نمی‌توانند به هیچ پیشنهادی نه بگویند. آنقدر با خودتان تمرین کنید، تا بتوانید پس از مدتی در برابر درخواست‌هایی که تمایلی به انجام آنها ندارید، نه بگویید.

با ملایمت با خودتان رفتار کنید

هر زمانی که احساس کردید رفتاری خود منتقدانه را پیش گرفته‌اید، کمی تامل کنید و سعی کنید تا با خودتان با ملایمت و با مهربانی رفتار کنید. در چنین مواقعی با دوستان خودتان چگونه رفتار می‌کنید؟ همان رفتار را با خودتان نیز انجام دهید!

قاطع و مصمم باشید

به رفتار افرادی که قاطع هستند نگاه کنید، و سعی کنید کارهای آنها را تکرار کنید. قرار نیستید به اخلاقی که ندارید تظاهر کنید، بلکه باید از چنین افرادی بیاموزید و به خودتان فرصت دهید تا خود واقعی‌تان پدیدار شود.

مهارت‌های خودتان را بیابید

هرکسی می‌تواند در موضوع خاصی مهارت داشته باشد یا مهارت پیدا کند. این مهارت می‌تواند آشپزی، برنامه نویسی، نقاشی، تئاتر یا هر چیزی باشد که به آن علاقه دارید. اگر در کاری مهارت دارید، سرتان را با آن گرم کنید، یا اگر هنوز مهارتی ندارید، به دنبال کسب یک مهارت جدید باشید تا عزت نفستان افزایش پیدا کند.

نظر شما چیست؟ شما عزت نفس بالایی دارید یا پایین؟ به نظر شما چه کارهایی می‌تواند به افزایش عزت نفس کمک کند؟ لطفا نظرات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید