خبرنامه ایمیلی

پس انداز

چگونه برای دوران بازنشستگی خود پس انداز کنیم؟

بازنشستگی

همان طور که می دانید کارکردن در دوران بازنشستگی چندان امکان پذیر نبوده و ممکن است به دلیل کهولت سن و یا هر چیز دیگری قادر به ادامه ی فعالیت خود نباشید. پس چه بهتر که از همین امروز شروع کرده و به فکر آن روزها باشید. هر چقدر که در حال حاضر تلاشتان را بیشتر کنید، آن روزها را با آرامش و آسایش بیشتری می گذرانید. در این صورت دیگر نمی خواهد نگران این باشید که هزینه ها و مخارجتان را چگونه تامین کنید.

طبیعی است که در دوران بازنشستگی نمی توان به اندک حقوق و مزایای آن اتکا کرد؛ پس بارتان را از همین حالا ببندید و برای آن روزها پس انداز را آغاز کنید. در ادامه با واگویه همراه باشید تا ۷ موردی که به شما کمک می کند پولتان را پس انداز کنید، با هم بخوانیم.

فردا دیر است، پس انداز را از همین امروز آغاز کنید

ممکن است فکر کنید با وجود خرج و مخارجی که وجود دارد و شما باید بخش زیادی از آن را صرف هزینه های زندگیتان کنید، پس انداز کردن کاری غیرممکن باشد. اما باید بدانید که این کار سخت است اما غیر ممکن نیست. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ارزش سرمایه های شما در طول زمان افزایش می یابد؛ پس چه بهتر که از همین امروز شروع کنید. ابور کنید که فردا دیر است.

اگر سعی کنید از همین امروز پولتان را پس انداز کنید، قطعا در آینده باید پول کمتری برای پس اندازهایتان کنار بگذارید. به این خاطر که ارزش پول شما با گذشت زمان کم می شود. سعی کنید برای پس انداز کردن پولتان یک حساب بانکی، جدای از حسابی که بقیه ی خرج هایتان با آن میگذرد، درست کنید و مبالغ پس اندازتان را ماهانه به آن حساب انتقال دهید.

هزینه هایتان را کم کنید

برای اینکه هزینه هایتان را کم کنید، سعی کنید از مخارجی که اهمیت کمتری دارند شروع کنید. با این کار این حس به شما دست نمی دهد که از نظر مالی در مضیقه هستید و فکر کنید به شما فشار می آید. می توانید با کارهای خیلی ساده این کار را شروع کنید. هنگامی که به خرید می روید، از مواردی که واقعا برایتان ضرورتی ندارد و تنها دلخواهتان است چشم پوشی کنید تا در این صورت موفق شوید هزینه های ماهیانه تان را کم کم کاهش دهید.

مطمئن باشید شرایط زندگیتان با کم شدن خرده ریزها و موارد غیر ضروری، هیچ تغییری نمیکند و ذره ای تحت تاثیر قرار نمی گیرد. چرا که شما فقط به وجود آن دسته از مخارج عادت کرده اید. باور کنید این تغییرات کوچکی که در عادات مالیتان انجام می دهید، با مرور زمان نتیجه های بزرگ و خوبی برای شما به ارمغان می آورد. این نکته تاثیر بسیار بزرگی در برنامه ی پس اندازتان می گذارد. پس سعی کنید هرروز اهداف و برنامه ی تان در آینده را پیش خودتان متصور شده تا بتوانید راحتتر عادت های مالیتان را اصلاح کنید.

بودجه بندی را فراموش نکنید

شاید فکر کنید بودجه بندی به این معناست که در زندگی کمتر خرج کنید و هیچ لذت و تفریحی نداشته باشید. اما اینطور نیست. حقیقت این است که بودجه بندی به معنای کنترل و مدیریت کردن پولتان است. اگر بدانید این کار چه تاثیر مثبتی بر روی شما و افکارتان می گذارد، از همین حالا شروع می کنید و برای پولهایتان برنامه ریزی می کنید.

برای قدم اول سعی کنید اهداف کلی تان را روی کاغذ بنویسید و سپس طبق آنها بودجه بندی را آغاز کرده و برای هر چیز دقیقا هزینه ای قرار دهید و سعی کنید که به آن پایبند باشید. به خاطر بسپارید بودجه بندی کردن مثل یک نقسه ی راه به شما در پس انداز پ.لتان در بلند مدت کمک می کند.

از گرفتن قرض و بدهی فرار کنید

چه بخواهید چه نخواهید قرض و بدهی شما را از پس انداز برای آینده تان باز میدارد. باید سعی کنید این عادت را در خود اصلاح کرده و رفتارهایتان را تغییر دهید. در این صورت کمتر گرفتار این مشکل می شوید. خیلی ها به خاطر مشکلاتی که اتفاقی در زندگیشان میفتد و یا گاها صیمیم های عجولانه ای می گیرند، اسیر بدهی شده و مجبورند این کار را کنند. دقت داشته باشید که اگر ناچارا با این مشکل مواجه شدید، سعی کنید پولتان را مدیریت کرده و سریعا بدهی خود را صاف کنید. همچنین باید از راه های دیگری استفاده کنید تا کمتر دچار قرض و بدهی شوید. خیلی ساده است؛ وام هایی که بهره های سنگینی دارند و شما را بسیار متضرر می کنند را فراموش کنید.

برای خرید وسایل غیر ضروری هیچ وقت پول قرض نگیرید. سعس کنید همیشه مدبر باشید و برای آینده ای که ممکن است مشکلی به وجود بیاید برنامه ای بریزید. مشورت گرفتن از افراد با تجربه و متخصص را نیز در برنامه تان قرار دهید. آنها می توانند به روشنی تصویری واضح از آینده به شما نشان داده و تجاربشان را به اشتراک بگذارند. به هر شکل اگر همیشه سعی کنید پول خود را مدیریت کنید مطمئن باشید شرایطی که شما مجبور به گرفتن قرض و بدهی شوید، کمتر پیش می آید.

سرمایه گذاری را فراموش نکنید

اگر به کسانی که در اطرافتان سرمایه گذاری کرده اند، چه در حوزه های کوچک و چه در شرایط پرسودتر و بهتر، دقت کنید متوجه خوهاید شد که این کار چقدر برایشان مزیت های زیادی داشته است. شاید شما هم مثل خیلی ها فکر کنید راحتترین کار این است که مبلغی را به بانک سپرده و به دریافت سودی که ماهانه و سالانه عایدتان می شود، قانع شوید. اما سرمایه گذاری راه های دیگری هم دارد که ممکن است سودآورتر و یا حتی اصولی تر باشد. شما باید سعی کنید راهی را انتخاب کنید که کمترین خطر و شرر را برایتان داشته باشد و ارزش پول و سرمایه ی شما را در آینده افزایش دهد.

یکی از این راه ها سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار است که تجربه ثابت کرده راهی بسیار پرسود بوده و مزیت های زیادی نیز دارد. اما مهم ترین نکته ای که باید آن را به خاطر بسپارید این است که از سرمایه گذاری هایی که واقعا به آنها اطمینان ندارید سرباز زده و از ریسک های احتمالی اش دوری کنید. همیشه سعی کنید قبل از اقدام اطلاعات لازم را کسب کرده و با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید تا بهترین راه سرمایه گذاری را پیدا کنید.

خودتان را بیمه‌ی عمر کنید

یکی از روش های سرمایه گذاری بیمه های عمر هستند که در دوران بازنشستگی تان بسیار کمک حال می باشند. شما می توانید هم خودتان و هم همسرتان را بیمه عمر کرده و از مزایای آن بهره بگیرید. با این کار نه تنها از اولین روز آغاز بیمه، تحت پوشش خدمات درمانی قرار میگیرید، بلکه حتی حق بیمه برایتان رد شده و سودی هم به آن تعلق میگیرد. نهایتا می بینید که با گذشت چندین سال طولانی، مبلغ قابل توجهی دست شما را میگیرد و در زمان بازنشستگی به شما کمک میکند.

از پس اندازتان خرج نکنید

آخرین نکته این است سعی کنید که در هیچ زمان و هیچ شرایطی به پول پس اندازتان دست نزنید. حتی اگر کارهای خیلی فوری و ضروری پیش آمد سعی کنید فکر دیگری بکنید. اگر شما برای اولین بار از حساب پس اندازتان خرجی کنید دیگر بابش باز می شود و ممکن است روزی برسد که ببینید نتیجه ی تمام زحماتتان که طی سالیان طولانی کشیدید، همه به هدر رفته. همیشه این جمله را بخود بگویید که این پول برای دوران بازنشستگی من است.

ضرر دیگری که با این کار شامل حالتان می شود، این است که بابرداشتن پول از حساب پس اندازتان، سود شما نیز کم شده و در آینده دیگر پس اندازی ندارید. پس سعی کنید اگر روزی مجبور به این کار شدید راهی جایگزین برای آن پیدا کنید. اگر میخواهید از قبل فکر چنین روزهایی را بکنید، می توانید با افزایش درآمدتان و یا انجام شغل دیگری این مشکل احتمالی را برای خود هموار کنید.

شما برای زمان بازنشستگی خودتان چه کارهایی کرده‌اید و چه پیشنهاداتی دارید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و خوانندگان مجله واگویه در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید