خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

یک رزومه خوب تا چه میزان اهمیت دارد؟

اهمیت رزومه

رزومه به عنوان پلی میان شما و یک شرکت یا یک سفارش‌دهنده فرضی عمل خواهد کرد. به همین خاطر هیچ‌گاه نمی‌توان میزان اهمیت یک رزومه را دست کم گرفت. برای اینکه بتوانید تاثیر خوبی روی سفارش‌دهنده ایجاد کنید، رزومه شما باید بین دیگر رزومه‌ها خودی نشان دهد.

باید از خود بپرسید دوست دارید کسی که رزومه را می‌بیند، شما را چگونه به خاطر بسپارد. بدین خاطر که شرکت‌ها و افراد، زمان زیادی را برای مصاحبه با همه درخواست کنندگان ندارند، پس به رزومه روی می‌آورند و بهترین را برای مصاحبه و کار در آینده انتخاب خواهند کرد.

البته گاهی اوقات رزومه شما رد خواهد شد. برای یک فرصت شغلی، رزومه‌های زیادی رد خواهد شد. این اتفاق تا زمانی که شرکت به یک رزومه خوب برسد رخ می‌دهد. در چنین شرایطی، یک رزومه با ساختار درست، تمیز و دقیق می‌تواند تاثیرگذار باشد. اما بیایید نگاهی دقیق‌تر به دیگر اهمیت‌های رزومه داشته باشیم.

رزومه شما پیش از خود شما به شرکت می‌رسد

قبل از اینکه به دفتر منابع انسانی یک شرکت مراجعه کنید، رزومه شما آنجا خواهد بود. به صورت کلی یک شرکت رزومه‌ها را جمع‌آوری می‌کند، سوابق و توانایی کاری شما را بررسی می‌کند و اگر با استاندارد شرکت همخوانی داشت شما را استخدام خواهد کرد. پس یک رزومه با نگارش خوب، نصف کار شما را انجام می‌دهد. به همین دلیل، بهتر است که به ساختار و دقت رزومه خود به صورت دقیق توجه کنید.

رزومه از شما حرف می‌زند

یک رزومه نکات زیادی را در مورد شما به عنوان یک شاغل حرفه‌ای خواهد گفت. رزومه به کارفرما خواهد گفت که در گذشته چه کرده‌اید و چه مسیری را برای آینده خود انتخاب کرده‌اید. تکه کاغذی را تصور کنید که گذشته، حال و آینده شما را به تصویر می‌کشد. اما توجه کنید که این داستان سه بخشی باید سریعا خلاصه شود وگرنه توجه را از دست می‌دهد. اگر توانایی خلاصه کردن ندارید، بهتر است از یک متخصص امر کمک بگیرید.

رزومه کارفرما را متقاعد می‌کند

شاید فکر کنید اگر فرصت کافی را پیدا کنید، به راحتی می‌توانید کارفرما را متقاعد کنید که شما کاندیدا درستی هستید. اما چنین فرصتی تنها به صورت رخ در رخ شکل خواهد گرفت. قبل از مصاحبه روبرو، باید رزومه شما کارفرما را متقاعد کند. اگر رزومه خوب نباشد، مطمئنا کارفرما هم علاقه‌ای به مصاحبه نخواهد داشت. با این حال مطمئنا متوجه شده‌اید که چقدر رزومه اهمیت دارد.

رزومه توانایی شما را نمایش می‌دهد

از طریق یک رزومه نوشتاری خوب، می‌توانید توانایی‌هایی که سال به دست آوردید را نمایش دهید. می‌توانید مشخص کنید که دقیقا چه توانایی دارید و این توانایی چگونه به هدف کارفرما کمک خواهد کرد. کارفرمای امروز تنها به چنین مواردی اهمیت می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند متوجه شوند که شما چه بخشی از کار آن‌ها را بهبود می‌بخشید. اگر رزومه شما چنین کاری را انجام دهد، پس به هدف خود رسیده‌اید.

رزومه فرصت مصاحبه را فراهم می‌کند

اگر آشنا یا ارتباط خاصی در شرکت مذکور نداشته باشید، پس باید از طریق یک رزومه و فراخوان فرصت شغلی اقدام کنید. هدف اصلی یک رزومه، ایجاد فرصت مصاحبه است. پس با یک رزومه خوب اولین قدم را به درستی بردارید.

رزومه بخشی از برندینگ است

ایجاد یک برند مشخص به شرکت‌های بزرگ نیست. بلکه برند شخصی هم وجود دارد و برای موفقیت شغلی باید چنین برندی را بعد از مطالعات و دانشگاه ایجاد کنید. باید از روز اول کاری، خود را به خوبی نمایش دهید. دانش، توانایی، تجربه، تخصص و موفقیت‌های خود را نشان دهید. رزومه شما باید این موارد را داشته باشد و نشان دهد که آماده چالش تازه هستید.

تاثیر سریع و ماندگار

تاثیر اولیه یک نکته مهم در ارسال رزومه برای فرصت شغلی است. اگر یک رزومه بتواند تاثیر درستی بگذارد و کارفرما را از جستجو منصرف کند، پس ارزش کار سخت را دارد. رزومه‌ای که کاملا بر پایه متن فراوان است عموما دیده نخواهد شد. آن را ساده نگه‌دارید، خواندن و درک هم باید ساده باشد.

چشم‌اندازی کامل به وضعیت حرفه‌ای خود بدهید

به صورت خلاصه می‌توانید یک خلاصه مناسب از وضعیت حرفه‌ای خود ارائه دهید. تمام دوران حرفه‌ای شما باید به صورت خلاصه ذکر شود. البته ممکن است تجربه کاری فراوانی نداشته باشید. پس بهتر است از دوره کارآموزی، تمرین و تمامی تجربیات آکادمیک و حرفه‌ای که جذب کرده‌اید حرف بزنید. اگر کارفرما مایل نباشد که کل رزومه شما را مطالعه کند، نگاه به خلاصه رزومه، می‌تواند به او در انتخاب شما کمک کند.

دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارید

باید دستاوردهای خود را ذکر کنید و منتظر تماس کارفرما نباشید. کارفرما به صورت پیش‌فرض قرار نیست که مکالمه دیگری با شما داشته باشد. به همین خاطر بهتر است که رزومه شما بتواند دستاوردهای زندگی شما را منعکس کند و شما را از این طریق به کارفرمای مذکور معرفی کند.

زیاده‌روی نکنید

همانطور که چندین بار اشاره کردیم، رزومه یک بخش مهم از آینده شغلی شما است. اما در این میان توجه کنید که زیاده‌روی نکنید. رزومه را با نکات مختلف و غیرضروری پر نکنید. همچنین توجه کنید که هنگام ارسال یک رزومه، تنها خود رزومه یا حداکثر رزومه همراه با یک نامه کاور را ارسال کنید. یکی از اشتباهات این است که تلاش کنید تا تمامی مدارک و مدارج خود را هم ارسال کنید. این کار را تنها زمانی انجام دهید که از شما خواسته می‌شود.

کار خود را به خاطر بسپارید

در طول دوران حرفه‌ای شما پروژه‌های مختلفی را انجام خواهید داد. دستاوردهای مختلفی خواهید داشت و فعالیت شما بالا خواهد بود. با این حال ممکن است برخی از این دستاوردها، پروژه‌ها و فعالیت‌ها طی مرور زمان از ذهن شما بیرون رود. به همین خاطر بهتر است که به صورت مداوم رزومه خود را به روز کنید. همچنین می‌توانید یک دفترچه یا یک پوشه همانند دفترچه خاطرات داشته باشید. فعالیت‌های حرفه‌ای خود را مستند کنید. از این طریق در زمان لزوم می‌توانید گزینه‌های خوب و دستاوردهای پرافتخار خود را به رزومه اضافه کنید. همچنین توجه کنید که حتی بهترین نویسندگان دنیا هم یک ادیتور دارند. پس بد نیست که نظرات دیگران را در زمینه رزومه خود در نظر بگیرید.

اگر از یک نویسنده یا رزومه‌نویس حرفه‌ای درخواست کمک بکنید، کار شما خیلی آسان‌تر از گذشته خواهد بود. اشخاص حرفه‌ای تجربه بالایی دارند و تجربه کاری شا و پیش‌زمینه تحصیلی شما را به صورت کامل بررسی و محاسبه خواهند کرد. این افراد امکان این را دارند که چنین پیش‌زمینه‌ای را به بهترین نحو ممکن مستند کنند. به همین خاطر ضرری ندارد که از یک حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید و شانس خود برای استخدام توسط یک کارفرما را چند برابر کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید