خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

اعتماد به نفس

خیلی از ما عادتمان شده است که خودمان را از نگاه دیگران قضاوت کنیم، بدین ترتیب می‌توانیم به سادگی و فقط بخاطر اینکه دیگران در مورد ما چه فکر می‌کنند اعتماد به نفس خود را از دست بدهیم. از سوی دیگر، ممکن است شما در زندگی شخصی و کاری خود اعتماد به نفس پایینی داشته باشید. چنین چیزی پیامدهای خوشایندی نداشته و جلوی پیشرفت و تصمیمات موثر زندگی شما را می‌گیرد.

افزایش اعتماد به نفس یک عنصر بنیادی در بهبود کیفیت زندگی و دستیابی به موفقیت است. اعتماد به نفس به شما انگیزه می‌دهد تا اهداف خود را با جدیت پیگیری کنید و از توانمندی‌هایتان به خوبی استفاده کنید. اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات به خودتان اطمینان داشته باشید و راه‌حل‌های اثربخشتری را پیدا کنید. همچنین به سلامت روح و روان شما هم افزوده و از استرس و اضطراب بی‌جا جلوگیری می‌کند.

به طور کلی، افزایش اعتماد به نفس به شما این امکان را می‌دهد که زندگی خود را بهتر اداره کنید، از فرصت‌های پیش رو استفاده کنید و به نسخه بهتری از خودتان تبدیل شوید. در این مطلب مواردی را به شما خواهیم آموخت که می‌توانید با رعایت آنها به راحتی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

۱. جلوی صف بایستید

اکثر مردم در مدرسه، اداره و جلسات ترجیح می دهند در ردیف عقب قرار بگیرند چون از مورد توجه قرار گرفتن وحشت دارند و در واقع اعتماد به نفس ندارند. تصمیم بگیرید برای رفع این ترس و کسب اعتماد به نفس، در ردیف جلو بنشینید و بر ترس خود غلبه کنید. نکته دیگر آنکه افراد با اعتماد به نفس بالا سریع راه می‌روند، و همیشه جایی برای رفتن دارند. بدین ترتیب حتی اگر عجله ندارید، با انرژی حرکت کنید.

۲. قدردان داشته‌هایتان باشید

به جای آن که به نداشته ها و نقاط ضعف خود تکیه کنید لیستی از چیزهایی که دارید تهیه کنید و هر روز زمانی را به قدردانی و سپاسگزاری اختصاص دهید. موفقیت های گذشته، مهارت های منحصر به فرد و حرکت های مثبت خود را مرور کنید. شما می‌توانید نکات مثبت شخصیت و توانایی‌های خود را کشف کرده و برای بهبود و تقویت آنها برنامه‌ریزی کنید. ارتقای شخصیت و توانایی‌های شما باعث افزایش اعتماد به نفس‌تان هم خواهد شد.

۳. لباس خوب بپوشید

وقتی که شما خوب به نظر برسید دیگران دید متفاوتی نسبت به شما پیدا می کنند. با حمام و مرتب کردن سر و صورت و پوشیدن لباس تمیز می توانید اعتماد به نفس لازم را کسب کنید؛ اما آراستگی به این معنا نیست که پول بی‌جا خرج کنید. می توانید به جای تهیه‌ی تعداد زیادی لباس ارزان قیمت، چند تکه لباس با کیفیت، زیبا و مناسب خریداری کنید و با این کار ظاهر خود را آراسته‌تر کنید. قرار نیست شما هر روز یک لباس منحصر به فرد بپوشید، اما آراسته پوشیدن بسیار به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند.

۴. دیگران را تعریف و تمجید کنید

وقتی ما نسبت به خود احساس مثبت نداریم به توهین و غیبت دیگران می پردازیم. برای تغییر آن باید یاد بگیرید از دیگران تعریف و از شایعه پراکنی در مورد دیگران خودداری کنید. با یافتن بهترین‌ها در دیگران بهترین‌ها را در خود می‌یابید. همچنین این رفتار، شما را در چشم دیگران نیز به یک انسان با شخصیت و ارزنده تبدیل خواهد کرد. رفتاری که مستقیما به افزایش اعتماد و عزت نفس شما منجر خواهد شد.

۵. برای خود سخنرانی کنید

۳۰ تا ۶۰ ثانیه از سخنرانی هایی که اهداف و آرزوهای شما را در بردارد بر روی کاغذ بنویسید و آن را در جلوی آینه با صدای بلند مانند یک سخنران بازگو کنید حتی می توانید در ذهن خود نیز آن را مرور کنید. شاید این کار برای تان قدری خنده دار به نظر برسد اما باور کنید که می تواند در بالا بردن اعتماد به نفس‌تان معجزه کند.

۶. صاف بایستید

اگر با سستی و بی حالی و شانه های افتاده صحبت می کنید، نسبت به آنچه انجام می دهید علاقه نشان نمی دهید و به خودتان عشق نمی ورزید؛ به این معناست که شما اعتماد به نفس کافی ندارید. در هنگام صحبت کردن صاف بایستید، سرتان را بالا بگیرید و تماس چشمی داشته باشید. با تمرین این موارد نه تنها احساس مثبتی در دیگران نسبت به خود ایجاد می کنید بلکه احساس قدرت بیشتری نیز کسب می کنید.

۷. بلند صحبت کنید

اگر جزو گروهی هستید که از صحبت کردن با صدای بلند در جمع وحشت دارید از همین حالا شروع کنید. سعی کنید حداقل یک بار در گروه با صدای رسا صحبت کنید؛ از این روش نه تنها اعتماد به نفس خود را بالا می برید بلکه در جمع دوستان تان محبوب تر نیز می شوید. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند معمولا از بلند صحبت کردن هراس دارند، چرا که نسبت به آنچه می‌گویند مطمئن نیستند.

در پایان این نوشته، لازم است اشاره کنیم افزایش اعتماد به نفس فرآیندی است که نیاز به صبر و تمرین دارد. تکنیک‌های روانشناسی مثبتی که گفته شد و هر تکنیک دیگری که از دیگران شنیده‌اید، از تفکر مثبت، انجام یوگا و تغذیه سالم گرفته تا پشتکار در رسیدن به اهداف، همگی نقش مهمی در این فرآیند ایفا می‌کنند و نباید از آنها غافل شوید. به خصوص، تعامل با افراد مثبت‌اندیش، قدرتمند و حرفه‌ای می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

از اهمیت اعتماد به نفس در بهبود کیفیت زندگی، دستیابی به موفقیت، و ایجاد ارتباطات موثر و مثبت در زندگی لذت ببرید؛ و فراموش نکنید که اگر شما هم در این مورد تجربه‌ای به دست آورده‌اید آنرا در قسمت کامنت‌ها با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید