خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ تمرین برای داشتن ذهن سالم

فکر سالم - بازی اسکربل

چه ۲۵ سال سن داشته باشید و چه ۷۵ سال، خیلی خوب است که همیشه به دنبال داشتن ذهن و فکر سالم باشید. آنهایی که فکر و ذهنی قوی دارند، زندگی شاد و رضایت مندانه‌تری دارند. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید با کمک تمرین‌های ذهنی، ذهن و فکر خود را در طول زندگی‌تان سالم نگاه دارید.

به خاطر بسپارید که داشتن یک فکر سالم، به موفقیت شما در جنبه‌های مختلف زندگی کمک شایانی می‌کند.

جالب است بدانید که مغز هم می‌تواند مانند عضلات دچار آتروفی (لاغری یا ضعف بنیه) شود. پس با انجام کارهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم هر روز فکر و ذهنتان را تمرین دهید تا از آتروفی مغز دور بمانید.

۱. از فکرتان استفاده کنید

تا دلتان بخواهد انواع دانش و علوم مختلف در دنیا وجود دارد، پس به سراغشان بروید. انجام دادن کارهایی مثل فکر کردن به مسائل سخت، یا عدم استفاده از ماشین حساب برای معادلات ریاضی ساده، یک راه عالی برای تمرین دادن فکر شماست. برای پیشرفت در شغلتان، حل مسائل زندگی، راه انداختن یک کسب‌وکار خانگی یا هرچه که فکرش را بکنید، می‌توانید از فکرتان کار بکشید!

۲. جدول حل کنید

اگر که اهل روزنامه خواندن هستید، هر روز جدولی که در روزنامه چاپ می‌شود را حل کنید. و اگر هم اهل خرید و مطالعه‌ی روزنامه‌های چاپی نیستید، کافیست تا عبارت جدول آنلاین را در گوگل جستجو کنید تا تعداد بسیار زیادی جدول رایگان برای حل کردن پیدا کنید. تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن یا حتی کتاب‌هایی که اختصاصا شامل جداول مختلف هستند هم وجود دارد که می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند.

۳. اسکربل بازی کنید

اسکربل یک بازی کلمه‌سازی است که در آن دو تا چهار بازیکن با قرار دادن حرف‌های الفبا بر روی یک صفحه بازی ۱۵×۱۵ مربعی امتیاز به دست می‌آورند. اسکربل یک بازی عالی است که فکر شما را به کار می‌اندازد. نمونه ایرانی‌اش هم اسم و فامیل خودمان! هرچقدر هم که این بازی را ساده و بچگانه بدانید، اما بهرحال برای ذهن شما مفیدند. بنابراین می‌توانید با دوستان یا فرزندان خودتان آنرا بازی کنید، هم فال است و هم تماشا.

۴. پیگیر اخبار باشید

از رویدادها و اخبار جاری مطلع باشید. چه علاقمند به سیاست و اخبار باشید و چه علاقمند به اقتصاد یا ورزش، یا حتی اخبار محله خودتان، سعی کنید تا همیشه نسبت به رویدادهای جاری دور و اطرافتان با خبر باشید، بدین ترتیب فکر و ذهن شما برانگیخته شده و از رخوت خارج می‌شود. البته این را هم گوشه ذهنتان داشته باشید که بیش از اندازه خودتان را آلوده اخبار، مخصوصا اخبار منفی و ناراحت کننده نکنید، چرا که می‌توانند اثرات مخرب دیگری مانند بی‌انگیزگی در شما بوجود بیاورند.

۵. چیزی بخوانید

هر چیزی که دم دستتان هست بخوانید! کتاب، مجله، و حتی پشت جعبه غلات صبحانه‌ی فرزندتان را! خواندن نه تنها ذهن شما را وادار به کار کردن می‌کند، بلکه همزمان چیزهای جدیدی هم یاد می‌گیرید. قطعا اگر روی چیزی که می‌خوانید تمرکز کنید، بهره خیلی زیادی از زمانتان خواهید برد و فکرتان هم سالم خواهد ماند. از سوی دیگر این کار کمک می‌کند تا اطلاعات عمومی‌تان به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

۶. پازل درست کنید

وقتی که پازل درست می‌کنید، هم باید به شکل و هم به رنگ قطعه‌ها فکر کنید که با قطعه قبلی همخوانی دارند یا نه. با تمرین کردن توانایی حل مسئله شما در درست کردن پازل به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. و همین موضوع به داشتن ذهن و فکر سالم هم به شما کمک می‌کند. اپلیکیشن‌های متعدد پازل هم وجود دارد، بنابراین اگر حوصله ساختن یک پازل واقعی یا جای پهن کردن آنرا ندارید، می‌توانید از اپ‌ها بهرمند شوید.

۷. فیلم ببینید

فیلم‌هایی ببینید که فکر و ذهن شما را به کار می‌اندازد! مثلا فیلم‌هایی مانند چشمه، نردبان یعقوب، یا سریال ۱۲ میمون، باعث می‌شوند تا روزها بعد از دیدن فیلم فکر و ذهن شما را درگیر خود نگه دارند. همچنین به اثر کارگردان‌هایی که فیلم‌های قابل تامل می‌سازند، مانند کریستوفر نولان نیز توجه خاصی داشته باشید.

۸. بازی فکری کنید

خودتان را با انواع بازی‌های فکری مثل پازل کلمات، یا حتی بازی‌های اصیل مثل شطرنج یا تخته نرد مشغول کنید. هر زمانی که چند دقیقه وقت داشتید می‌توانید کمی بازی فکری انجام دهید. حتی زمانی که با دوستان خود دور هم جمع می‌شوید.

۹. بازی‌های ویدئویی انجام دهید

که گفته است که بازی‌های ویدئویی وقت تلف کردن است؟ آیا می‌دانستید که بازی ویدئویی می‌تواند از آلزایمر پیشگیری کند؟ قطعا بازی‌های فکری که نیازمند حل کردن معما هستند تا بتوانید مراحل آنرا پیش روید، تاثیر بیشتری در این زمینه خواهند داشت.

۱۰. یک سرگرمی داشته باشید

یک سرگرمی جدید برای خودتان بوجود بیاورید، یا اینکه به سراغ سرگرمی‌های قدیمی‌تان که چند سالی است دیگر سرتان را با آنها گرم نکرده‌اید بروید و اجازه دهید تا خلاقیت‌تان دوباره شکوفا شود.

بنظر شما چه کارهای دیگری می‌توان برای تقویت فکر، ذهن یا حتی حافظه انجام داد؟ لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید