خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

مزایا و معایب خرید و سرمایه‌گذاری روی طلا چیست؟

مزایا و معایب خرید و سرمایه گذاری روی طلا

سکه طلا یکی از گزینه‌های امن برای برخی از سرمایه‌گذاران است. با این حال این نوع سرمایه‌گذاری شامل برخی مزایا و معایب است که باید با آن‌ها آشنا باشید.

سکه طلا و به صورت کلی مشتقات طلا، یکی از گزینه‌های امن و محبوب برای سرمایه‌گذاری در ایران است. عموما از سکه و زیورآلات طلا به عنوان هدیه هم استفاده می‌کنیم. اما این برخورد یک برخورد تاریخی است و شاید برخی خیلی با مزایا و معایب این محصول آشنا نباشیم.

شاید یک مشاور اقتصادی باشید. در چنین شرایطی ممکن است برخی از شما در مورد سکه طلا و سرمایه‌گذاری در زمینه طلا سوالی داشته باشند. حتی اگر خود شما هم در زمینه تجارت طلا فعال نباشید، باید بتوانید برخی نکات را به مشتری اعلام کنید.

همچنین اگر به دنبال خرید این محصول هستید، نمی‌توانید بدون مطالعه دست به اقدام بزنید. باید مزایا و معایب چنین سرمایه‌گذاری را بهتر درک کنید. همچنین ممکن است در پایان تصمیم بگیرید که در زمینه دیگری سرمایه‌گذاری کنید.

چرا باید به طلا به عنوان سرمایه نگاه کرد؟

طلا در چندین سال اخیر تبدیل به یکی از اصلی‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری شده است. در کشور ما هم طلا از محبوبیت بالایی برخوردار است. قیمت طلا هم در طول این چند سال بالا و پایینی زیادی را تجربه کرده است. در چند سال اخیر، با بالاتر رفتن قیمت محصولات طلا، شاید مردم بیشتر به فکر خرید طلا باشند. مشاورین اقتصادی دلایلی این چنینی برای خرید طلا ارائه می‌دهند:

 • خرید و فروش طلا و سکه طلا به شدت آسان است و دردسر خاصی ندارد.
 • می‌توانید در هنگام خرید از کیفیت و سندیت محصولی که خرید می‌کنید مطمئن شوید.
 • خرید و داشتن مالکیت طلا ممکن است حس خوبی به سرمایه‌گذار بدهد.
 • عموما پتانسیل بالایی برای سوددهی طلا وجود دارد.

معایب خرید طلا چیست؟

دلایل بالا حقیقتا وسوسه‌برانگیز هستند. ممکن است با مشاهده مزایا خرید طلا، تصمیم بگیرید که سریعا سکه یا زیورآلات طلا خریداری کنید. اما بهتر است که نگاهی هم به معایب طلا داشته باشید. معایب خرید طلا بدین ترتیب است:

 • فروشندگان و معامله‌کنندگان ممکن است که درصد سود زیادی را کسب کنند.
 • تفاوت بین قیمت خرید و فروش ممکن است خیلی بالا باشد.
 • ممکن است که تایید اعتبار یک سکه و مشخص کردن زمان تولید آن کمی سخت باشد.
 • ذخیره و بیمه طلا کمی سخت و گران خواهد بود.
 • افزایش قیمت طلا پتانسیل بالایی دارد، اما مشخص نیست که تا چه حد امکان افزایش خواهد داشت.

اگر تصمیم به خرید دارید به چند نکته توجه کنید

اگر خود شما تصمیم قطعی برای خرید دارید، یا اینکه مشتری شما قصد خرید چنین محصولی را دارد، باید چندین فاکتور را در نظر گرفت:

 • خرید طلا و سکه طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری، همانند جمع‌آوری سکه خاص و قدیمی نیست. اگر به عنوان سرمایه به محصول نگاه می‌کنید، می‌توانید گزینه‌های بیشتری در زمینه نوع دریافت طلا داشته باشید. می‌توانید طلا را از فرم سکه خارج کنید. همچنین باز هم باید به روش‌های ذخیره و بیمه این سرمایه توجه کنید و می‌توانید از صندوق‌های مطمئن استفاده کنید.
 • اگر به دنبال خرید سکه ضراب‌خانه‌ای هستید، بهتر است که به میزان سودی که فروشنده دریافت می‌کند توجه کنید. اگر این میزان بیش از حد باشد، حقیقتا سرمایه‌گذاری در این بخش خیلی مناسب نخواهد بود.
 • فروش سکه و تبدیل آن به نقدینگی هم ممکن است کمی گران باشد. همیشه قیمت خرید و فروش طلا متفاوت است. ممکن است که میزان سودی که فکر می‌کنید در یک معامله دارید، کمتر باشد. باید فروشنده‌های مختلف را بشناسید و تلاش کنید که بهترین میزان سود را پیدا کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید