خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چرا آرمان‌ها در زندگی ما اهمیت فراوانی دارند؟

اهداف و آرمان

اهداف و آرمان‌ها هستند که ما را در زندگی به جلو می‌برند؛ آن‌ها به‌منزله اکسیژن برای رؤیاهای ما هستند. آرمان‌ها اولین گام برای رسیدن هر فردی به خواسته‌های خود بوده و همچنین آخرین گام محسوب می‌شوند. شناسایی و تشخیص آرمان‌ها در زندگی اهمیت فراوانی دارد.

آرمان چیست؟

طبق تعاریف موجود: «هر فرد، سازمان یا گروهی به دنبال دستیابی به یک نتیجه مطلوب است.» این نتیجه آرمان نام می‌گیرد. به‌عبارتی‌دیگر، هرگونه برنامه‌ریزی برای آینده صرف‌نظر از ماهیت آن، اهداف و آرمان‌های ما را شکل می‌دهد.

آرمان‌ها به شما تمرکز می‌بخشند

تصور کنید که قصد تیراندازی بدون یک هدف مشخص را دارید. می‌خواهید به کجا تیراندازی کنید؟ اصلا هدف شما از این کار چیست؟ این یک نمونه واقعی از یک زندگی بدون آرمان و هدف است. زندگی شما بی‌هدف شده و انرژی و تلاش شما به هدر می‌رود. شما ممکن است پتانسیل‌های فراوانی داشته باشید، اما توانایی‌های شما بدون تمرکز بلااستفاده هستند. شما درست شبیه به نور آفتابی هستید که بدون ذره‌بین قابلیت روشن کردن آتش را ندارد؛ زیرا نمی‌توانید نور را در یک نقطه متمرکز کنید.

آرمان‌ها و اهداف به ما امکان سنجش پیشرفت را می‌دهند

با داشتن آرمانی مشخص، می‌توان میزان پیشرفت خود را سنجید، زیرا شما همیشه دارای یک نقطه شروع و یک نقطه پایانی ثابت در مسیر زندگی خود خواهید بود. تصور کنید که فردی به دنبال نوشتن کتابی با حداقل ۳۰۰ صفحه است. او هر روز اقدام به نوشتن کرده و به‌سختی تلاش می‌کند؛ اما در میانه مسیر تعداد صفحات نوشته‌شده را فراموش کرده و نمی‌داند که باید چه میزان دیگر بنویسد. او به‌جای هراسان شدن، شروع به شمردن صفحات کرده و به‌سرعت میزان پیشرفت خود را اندازه می‌گیرد.

آرمان‌ها ما را به هدف قفل کرده و مانع از حواس‌پرتی‌مان می‌شوند

ما با تعیین هدف و آرمان، خود را در مرزهای ذهنی قرار می‌دهیم. وقتی‌که شما نقطه پایانی مشخصی در ذهن خود ترسیم می‌کنید، به‌طور خودکار از حواس‌پرتی‌ها فاصله گرفته و بر روی هدف متمرکز می‌شوید. این فرآیند ناخودآگاه اتفاق می‌افتد.

تصور کنید که بهترین دوست شما قصد رفتن به سوئیس را دارد و پرواز او رأس ساعت ۹ شب است. شما ساعت ۸:۳۰ محل کار را برای مشایعت او ترک می‌کنید و می‌دانید که فاصله پیاده تا فرودگاه ۲۰ دقیقه است؛ بنابراین شما طوری برنامه‌ریزی می‌کنید تا ظرف مدت ۱۵ دقیقه به فرودگاه برسید و زمان بیشتری برای خداحافظی داشته باشید.

شما در این مسیر به چیزی دیگر هم فکر می‌کنید؟ آیا برای خوردن یک میان وعده توقف خواهید کرد؟ هرگز. اهداف و آرمان‌ها نیز این‌گونه به ما کمک می‌کنند.

داشتن آرمان به ما در پرهیز از طفره رفتن کمک می‌کند

وقتی‌که شما آرمان مشخصی داشته باشید، خود را برای پایان دادن به یک کار موظف می‌دانید. این امر در تضاد کامل با زمانی است که شما کارها را بر اساس هوی و هوس انجام می‌دهید و توجهی به تکمیل آن‌ها ندارید. آرمان و اهداف مرتبا در ذهن شما تکرار می‌شوند و اگر کاری را کامل نکنید، به‌طور مداوم به شما یادآوری می‌کنند.

آرمان‌ها به ما انگیزه می‌دهند

ریشه تمامی الهام‌ها و انگیزه‌ها در زندگی، داشتن آرمان است. آرمان‌ها نیروی محرکه ما هستند. با داشتن آرمانی مشخص می‌توان انتهای مسیر برای رسیدن به هدف را ترسیم کرد. آرمان‌ها ابزارهایی برای متمرکز کردن انرژی ما در جهات مثبت هستند. آن‌ها می‌توانند با توجه به اولویت‌های ما تغییر کنند. به‌طوری‌که آرمان‌های جدید جایگزین آرمان‌های قدیمی‌تر شوند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید