خبرنامه ایمیلی

پس انداز

۷ راه آسان برای پس‌انداز کردن

پس انداز

پیدا کردن راه های جدید برای پس انداز پول خیلی مهم است. اگر پس انداز کردن را به صورت منظم در زندگی روز مره انجام دهید، آینده خود را در وضعیت بهتری خواهید یافت. مثلاً بازنشستگی راحت، خریدن خانه جدید و برآمدن از پس هزینه اتفاقات غیر منتظره.

اگر بتوانید پس انداز کردن را به یک عادت تبدیل کنید، آنوقت اولویت دادن به پس‌انداز خیلی برایتان راحت‌تر خواهد شد. با واگویه همراه باشید تا هفت راه راحت برای پس انداز کردن را به شما نشان دهیم.

۱. استفاده از مزایای بازنشستگی

اغلب شرکت‌های خارجی، درصدی از درآمد کارمندان خودشان را یکراست به حساب بازنشستگی واریز میکنند. این میزان معمولا روی ۳ درصد محاسبه می‌شود. در ایران، اتفاق مشابهی با بیمه تامین اجتماعی قابل انجام است. در صورتی که در طول دوران کارمندی خود، بیمه تامین اجتماعی باشید، جدای از دریافت خدمات درمانی، برای دوران بازنشستگی خودتان هم پس‌انداز می‌کنید!

۲. انتقال خودکار پول

اگر انتقال پول به حساب پس اندازتان دشوار است، می‌توانید با مراجعه به بانک مربوطه، انتقال خودکار ماهانه پول را به حساب پس‌اندازتان برقرار کنید. بسیاری از بانک ها این خدمت را به صورت آنلاین هم ارائه می‌دهند. در این صورت، دیگر هنگام انتقال دستی درآمدتان به حساب پس‌انداز، جان به لبتان نخواهد آمد!

۳. استفاده از سپرده مستقیم

شاید بتوانید با کارفرمای خودتان صحبت کنید، تا آنها ترتیبی داده و بخشی از درآمد شما را مستقیما به حساب پس‌انداز شما هدایت کنند! این حالت که بهترین حالت ممکن است. چرا که اگر پولی را نبینید، وسوسه هم نمی‌شوید که آنرا از حسابتان برداشته و بر بدن بزنید! یکی از ساده‌ترین راه‌های پس‌انداز همین است، به شرطی که کارفرما هم با شما راه بیاید.

۴. از اینترنت بانک استفاده کنید

شاید تنبلی‌تان بیاید تا ماه به ماه به بانک مراجعه کرده، و بخشی از درآمدتان را به حساب پس‌انداز خود منتقل کنید. ممکن است به خودتان بگویید خب چه کاریست؟ پول در همین حساب بماند، من هم به آن کاری ندارم! البته که کاری خواهید داشت! چاره این است که حتما می‌دانید برای خیلی از امور بانکی دیگر لازم نیست به شعبه مراجعه حضوری کنید. پس بهانه نتراشید و اینترنت بانکتان را راه بیندازید.

۵. “باقیش برای خودت”

بانک آمریکا، طرحی دارد به نام «باقیش برای خودت»! این طرح، بدین ترتیب است که اگر با کارت‌های این بانک خرید کنید، مبلغ خرید شما را رند کرده، و میزان تفاضل عدد رند با مبلغ خرید شما را مستقیما به حساب پس‌انداز شما یا فرزندتان منتقل می‌کند. این روش، هرچند پول‌های خیلی خردی را پس‌انداز می‌کند اما باز هم روش ساده‌ای برای این کار است. بانک‌های ایرانی هم بعضا هر کدام طرح‌های مشخصی برای پس‌انداز دارند. درباره این طرح‌ها از بانک خود تحقیق کنید.

۶. خرج‌های خود را بکاهید

بهتر است اگر چیز به نسبت گرانی را استفاده می کنید، یا به صورت مداوم (مثلاً ماهانه) از آن بهره می‌برید، آنرا کمتر کنید یا قیدش را بزنید و مبلغ آنرا پس انداز کنید، اینگونه خواهید دید که مبلغ پس انداز شده بیشتر خواهد شد. این چیزها می‌تواند از نوشیدن چند نوبت قهوه در روز باشد، تا چیزهای گران قیمت‌تری مثل رزرو ماساژ هفتگی.

۷. کمتر کردن خرج خورد و خوراک

خورد و خوراک یک نیاز است و خیلی‌ها فکر می‌کنند که نمی‌توان از هزینه خورد و خوراک کم کرد و در عوض مبلغ آن را پس انداز کرد. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید این کار را انجام دهید: مدیریت مواردی که از منو می‌خواهید سفارش دهید، تغییر مکان خرید خورد و خوراک، یا آشپزی در خانه. هر چه بیشتر پس‌انداز کنید به اهدافتان بیشتر نزدیک می‌شوید، حتی همین آشپزی کردن در خانه می‌تواند کمک شایانی به حساب پس‌انداز شما بکند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید