خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

نکاتی که باید پیش از خرید طلا بدانید

خرید طلا

آیا الآن زمان مناسبی برای خرید طلا است؟ از زمانی که قیمت طلا در سال ۲۰۱۱ به اوج خود یعنی ۱۸۹۵ دلار رسید، قیمت آن پایین مانده است. خریدن طلا نباید به‌گونه‌ای باشد که باعث ناراحتی قلبی شما شود. اول از همه اینکه بیشتر سرمایه‌گذاران نسبتاً دیر، زمانی که قیمت‌ها به بیشترین مقدار خود رسیده‌اند، وارد بازار می‌شوند.

مزایای خرید طلا

دلیل اصلی اینکه مردم طلا می‌خرند این است که هنگام وقوع یک بحران اقتصادی، یک پناهگاه امن برای خود داشته باشند. طبق پژوهشی که توسط کالج ترینیتی انجام شد، طلا بهترین سپر دفاعی در برابر از هم پاشیدن احتمالی بازار بورس است. این پژوهش مشخص کرد که تا ۱۵ روز پس سقوط بازار قیمت طلا به شکل قابل توجهی افزایش داشت. سرمایه‌گذاران هراسان شدند، سهام خود را فروختند و طلا خریدند. بعد از ۱۵ روز، طلا ارزش خود را در برابر برگشت قسمت سهام از دست داد.

طلا از ۶۴۳ سال پیش از میلاد مسیح به عنوان واحد پولی مورد استفاده بوده است. این موضوع به افراد این حس را القا می‌کند که طلا بهتر از اسکناس ارزش خود را حفظ می‌کند. اما طلا از زمان رئیس جمهور نیکسون که در سال ۱۹۷۳ سیستم استاندارد طلا را حذف کرد، دیگر به عنوان پول مورد استفاده قرار نگرفته است.

دوم اینکه، تأمین فیزیکی طلا در کوتاه مدت با توجه به قیمت، نسبتاً غیر قابل انعطاف است. این یعنی عرضه‌ی طلا حتی در صورتی که قیمت افزایش یابد، افزایش نخواهد یافت. علت این موضوع این است که طلا باید از معدن استخراج شود، و یافتن معادن جدید و استخراج طلا زمان زیادی لازم دارد.

معایب خرید طلا

عرضه‌ی محدود باعث می‌شود هنگام افزایش ناگهانی تقاضا، بازار طلا هم ضعیف و هم بی‌ثبات شود. این بدین معناست که بازرگان‌های کمی وجود دارند، و این‌ها تأثیر زیادی در بازار می‌گذارند. آن‌ها این قابلیت را دارند که وقتی به نظر می‌رسد روند رو به بالا است، قیمت‌ها را به سرعت بالا ببرند. در یک نقطه‌ی خاص، طلا می‌تواند به سرعت به حباب تبدیل شود. وقتی حباب بترکد، ممکن است بخش زیادی از سرمایه‌ی خود را از دست بدهید.

طلا بیشتر از هر سرمایه‌گذاری دیگری، ویژگی‌های لازم برای تبدیل شدن به حباب را دارد. چرا؟ بنا به گفته‌ی جورج سوروس، مشاور بورس کالا، تعیین ارزش ذاتی واقعی طلا بسیار دشوار است. سهام درآمد نهانی دارد و دارایی‌های غیرمنقول نیز اجاره‌ای هم‌ارز با آن دارند. تنها ارزش نهانی طلا، هزینه‌ی استخراج آن است. حتی تعیین این هزینه نیز دشوار است، چون معدنچی‌ها می‌گویند چیزی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار به ازای هر اونس است.

چه کسی باید طلا بخرد؟

بازار طلا برای سهام بازهایی که می‌توانند از تغییرات کوتاه مدت قیمت، صرف نظر از میزان قیمت فلز بهره ببرند، بسیار مناسب است. این افراد سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هستند که پول کافی برای سوار شدن بر موج نوسانات قیمت را دارند. این باید هشداری برای سرمایه‌گذار متوسط، یعنی کسی که کاملاً تحت تأثیر معاملات سهام قرار دارد، باشد.

به همین دلیل است که قیمت طلا در سال ۲۰۱۱ به سرعت بالا رفت. وقتی بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند طلا یک سرمایه‌گذاری امن، و اقتصاد جهانی غیر قابل اطمینان است، افزایش قیمت طلا به یک پیشگویی ناگزیر ساز تبدیل می‌شود. با این حال مثل هر حباب دیگری، تقریباً غیرممکن است که بتوان حدس زد تا کجا، یا تا چه مدت این افزایش ادامه خواهد یافت. حباب‌ها معمولاً بیش از آنچه شما فکر می‌کنید ادامه می‌یابند، و سریع‌تر از آنکه بتوانید تصور کنید پایان خواهند یافت.

چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد

بیشتر برنامه ریزان اقتصادی به شما خواهند گفت که بهترین سپر دفاعی در شرایط متلاطم بازار، طلا یا هر دارایی تکی دیگر نیست. در عوض، شما باید فهرست متنوعی از سهام و اوراق بهادار داشته باشید که با اهداف شما مطابقت داشته باشد. تخصیص دارایی شما باید از این اهداف پشتیبانی کند.

اما حتی یک فهرست به‌دقت سازمان‌یافته نیز نباید بیش از ۱۰ درصد از دارایی‌های خود را به شکل طلا داشته باشد. اگر می‌خواهید شب‌هنگام خوب بخوابید، اختصاص دادن بخش عمده‌ی دارایی‌ها به طلا، راه مناسبی برای این کار نیت. بیشتر برنامه ریزان اقتصادی توصیه می‌کنند درصد کمی از سرمایه‌گذاری خود را بر مبنای طلا و سایر کالاها قرار دهید تا بتوانید سرمایه‌گذاری چندجانبه‌ای داشته باشید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید