خبرنامه ایمیلی

پس انداز سرمایه گذاری

بهتر است پول خود را پس انداز کنید یا سرمایه گذاری؟

سرمایه گذاری یا پس انداز

این نکته اهمیت دارد که در هنگام کسب ثروت، تفاوتهای میان پس انداز کردن و سرمایه گذاری پول خود را درک کنید. دانستن اینکه چه موقع پس انداز کنید و چه موقع پول خود را سرمایه گذاری نمایید، یک مسئله کلیدی در برنامه ریزی شما برای کسب ثروت می باشد.

بیایید از بالا شروع کنیم. در اصل، پس انداز کردن پول به معنای این است که بطور منظم پولی را کنار بگذاریم. در این حالت، شما پول کمتری از درآمد خود خرج می کنید و بقیه را در یک حساب پس انداز در بانک خود، قرار می دهید. این کار باید بصورت خودکار در بودجه ماهیانه شما لحاظ شود. به یاد داشته باشید که پس انداز کردن پول یک بخش مهم از موفقیت اقتصادی است.

سرمایه گذاری گام بعدی است که طی آن پول خود را در بازار بورس سرمایه گذاری می کنید. به این ترتیب که سهام و اوراق قرضه می خرید و یا اینکه پول خود را در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و دیگر ابزارهای سرمایه گذاری قرار می دهید. سرمایه گذاری برای کسب ثروت بلند مدت، کاملا ضروری می باشد.

سرمایه گذاری چیست؟

هر زمان که مقدار مناسبی پول پس انداز کرده باشید، می توانید سرمایه گذاری را شروع کنید. سرمایه گذاری روشی است که با آن شما شروع به افزایش دارایی و کسب ثروت می کنید. به عنوان مثال، چنانچه شما پس انداز خود را در یک حساب پس انداز نگهداری کنید، میزان سودی که به شما تعلق می گیرد، بسیار کم خواهد بود. در حالیکه اگر در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک و یا بورس سرمایه گذاری کنید، نرخ سود بیشتری بدست می آورید.

تفاوت مهم در چیست؟ بازار بورس نوسان دارد و هیچوقت نمی توان از بدست آوردن پول مطمئن بود. در حقیقت این احتمال وجود دارد که شما در بورس پول از دست بدهید، بنابراین این نکته را در هنگام سرمایه گذاری به یاد داشته باشید.

در نهایت شما به جایی می رسید که میزان بازده سرمایه های شما بیشتر از میزان پولی می شود که هر ماه به سرمایه گذاری خود اضافه می کنید. در آن نقطه ثروت شما شروع به افزایش می کند.

در چه چیزی باید سرمایه گذاری کنم؟

در شروع کسب ثروت، نکته مهم آن است که ریسک خود را پراکنده کنید. صندوق های سرمایه گذاری مشترک به راحتی می توانند پرتفولیوی (سبد سهام) شما را متنوع کنند. این صندوق ها بر سهام های بسیار متنوعی گسترده اند بطوریکه اگر یک شرکت ضرر کند، شما همه سرمایه خود را از دست نخواهید داد. آیا ایده خوب دیگری می خواهید؟ بهتر است که شما پول خود را در بیش از یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری کنید. شما به ۲۰ صندوق سرمایه گذاری مشترک نیازی ندارید و سه یا چهار صندوق برای شروع خوب است.

اگر در خود این توانایی را می بینید که بطور مستقیم در هر یک از سهام، سرمایه گذاری کنید، اطمینان حاصل کنید که سرمایه گذاری خود را بر روی تعداد متنوعی از شرکت ها و تجارت ها و بخش های بازار گسترش دهید.(مثلا، همه پول خود را در بخش تکنولوژی سرمایه گذاری نکنید.) اگر در شرکت های مختلف مربوط به یک صنعت سرمایه گذاری کنید، تنوع در سرمایه گذاری حاصل نمی شود زیرا ممکن است کل یک صنعت دچار بحران شود.

ممکن است که شما در نظر داشته باشید تا در موارد دیگری سرمایه گذاری کنید. یک نمونه املاک و مستغلات می باشد. این سرمایه گذاری می تواند یک منبع خوب درآمد غیر فعال برای شما محسوب شود. علاوه بر این، ارزش املاک و مستغلات در طی زمان رو به افزایش است. اما، تنها زمانی این نوع سرمایه گذاری را انجام دهید که بتوانید با پول نقد خرید کنید و همچنین پول کافی برای تعمیرات و مخارج غیرمنتظره را داشته باشید. همچنین ممکن است این سرمایه گذاری نیازمند کار بیشتری از جانب شما باشد.

این نکته بستگی دارد به اینکه چطور می خواهید ملک خود را اجاره دهید یا اینکه آیا قصد استفاده از یک شرکت مدیریت دارایی را دارید که می تواند از درآمدهای اجاره املاک شما کم کند. املاک و مستغلات سرمایه گذاری بسیار خوبی است اما ریسک های مربوط به خود را نیز دارد. شبیه به بازار بورس، قیمت املاک نیز ممکن است بالا و پایین شود.

چه زمانی برای شروع سرمایه گذاری مناسب است؟

بیشتر مشاوران اقتصادی توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری تا وقتی صبر کنید که قسمت عمده بدهی های خود را پرداخت کرده باشید. البته این موضوع به نرخ سود شما بستگی دارد. اگر شما بدهی خود را به نرخ سود ۰% پرداخت می کنید، عاقلانه به نظر می رسد که قبل از اتمام بدهی، سرمایه گذاری خود را شروع کنید زیرا شما می توانید سود با درصد بیشتری کسب کنید.( بطور میانگین سود بازده بازار بورس حدود ۷% می باشد.)

همچنین بهتر است که یک پس انداز اضطراری مطمئن را پیش از شروع سرمایه گذاری برای خود ایجاد کنید. پول پس انداز اضطراری شما باید به راحتی برای شما بدون پرداخت جریمه، در دسترس باشد. یک حساب سپرده کوتاه مدت در بانک شما یک مکان امن برای این پس انداز است.

سرمایه گذاری به شما در کسب ثروت کمک می کند. اما به یاد داشته باشید که تنها زمانی شما می توانید واقعا ثروت خود را افزایش دهید که میزان مخارج شما کمتر از میزان درآمدتان باشد و بدهی هایتان پرداخت شده باشد. بنابراین بهتر است که خود را به یک بودجه محدود کنید تا بتوانید بطور موثر پس انداز و سرمایه گذاری کنید.

چه کسی می تواند به من در سرمایه گذاری کمک کند؟

بنابراین شما برای سرمایه گذاری آماده اید ولی نمی دانید که از کجا شروع کنید. یک قدم خوب در ابتدا این است که با یک مشاور اقتصادی ملاقات کنید. یک مشاور اقتصادی می تواند انواع سرمایه گذاریهایی که در دسترس شما هستند را برای شما توضیح دهد. او می تواند ریسکها و پتانیسل های سود را برای شما روشن کند تا بتوانید سرمایه گذاریهایی را که برای شما مناسب هستند را بیابید.

یک گزینه دیگر انتخاب یک کارگزار آنلاین یا یک ربات مشاور سرمایه گذاری می باشد. هزینه های آن کمتر است و اگر نوع سرمایه گذاری خود را انتخاب کرده باشید، می توانید در بلند مدت پول خود را پس انداز کنید.

نکته پایانی که باید به خاطر داشت اینکه سرمایه گذاری یک استراتژی بلند مدت برای کسب ثروت است. صبور بودن با اهمیت است و باید بتوان روزهایی که بازار در وضعیت مناسبی نیست را پشت سر گذاشت. اگر این کار را انجام دهید، به واقع در مسیر کسب ثروت قدم بر می دارید.

نظر شما چیست؟ بنظرتان چه فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری مناسب‌ترند و چرا؟