خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

تفکر مثبت چه قدرتی دارد؟

تفکر مثبت

تفکر مثبت یک نگرش ذهنی و عاطفی است که بر بخش روشن زندگی تمرکز کرده و انتظار نتایج مثبت را دارد. فردی با تفکرات مثبت شادی، سلامتی و موفقیت را پیش‌بینی می‌کند و باور دارد که می‌تواند بر هر سختی و چالشی فائق آید.

تفکر مثبت مفهومی نیست که هرکسی به آن باور داشته باشد و از آن پیروی کند. برخی این موضوع را غیرمنطقی می‌خوانند و افرادی که چنین تفکری دارند را به تمسخر می‌گیرند. بااین‌حال، شمار افرادی که تفکر مثبت را به‌عنوان یک واقعیت پذیرفته و اثرات آن را باور دارند، هر روز در حال افزایش است.

افراد برای به‌کارگیری این مفهوم در زندگی، باید از وجود آن آگاه باشند. شما نیاز دارید تا نگرش تفکر مثبت را در تمامی جنبه‌های زندگی خود به کار بگیرید.

تفکر مثبت یک شیوه زندگی است

ما با یک نگرش مثبت احساسات شادی و خوشحالی را تجربه می‌کنیم. این امر روشنایی را به چشمان ما آورده و انرژی و شادی بیشتری به ما منتقل می‌کند. تمام چیزی که ما در زندگی به دنبال آن هستیم، نیت خوب، شادی و موفقیت است. حتی سلامتی ما نیز با این روش تحت تاثیر قرار می‌گیرد. تفکر مثبت باعث می‌شود که ما خموده راه نرویم، با قدرت صحبت کنیم و زبان بدن ما نیز چنین احساسی را بروز خواهد داد.

افکار مثبت و منفی مسری هستند

ما در برخوردهای خود با دیگران، تحت تاثیر قرار گرفته یا آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهیم. این اتفاق به‌طور غیرارادی و در سطح ناخودآگاه ما از طریق کلمات، افکار و احساسات و همچنین زبان بدن رخ می‌دهد.

آیا عجیب نیست که ما می‌خواهیم در اطراف افراد مثبت باشیم و ترجیح می‌دهیم که از افراد منفی‌باف دوری کنیم؟

اگر ما فردی مثبت باشیم، افراد بیشتری به ما گرایش پیدا می‌کنند. آن‌ها از هرکسی که انرژی منفی پخش می‌کند، دوری می‌جویند.

افکار، کلمات و نگرش منفی سبب خلق احساسات منفی و همچنین رفتار و خلق‌وخوی ناخوشایند می‌شوند. وقتی‌که ذهن شما منفی می‌شود، سم‌هایی در بدن شما آزاد شده و موجب ناراحتی و منفی‌بافی بیشتری می‌شوند. این امر شکست، ناامیدی و سرخوردگی را در پی دارد.

توصیه‌هایی برای تفکرات مثبت

به‌منظور داشتن تفکری مثبت، انجام برخی از تمرینات ضروری است، زیرا نگرش و ذهن ما یک‌شبه تغییر نمی‌کنند:

۱. در مورد این موضوع مطالعه کرده و درباره مزایای آن فکر کنید. به‌علاوه خود را قانع کنید تا این کار را انجام دهید. قدرت افکار شما بسیار عظیم است، به‌طوری‌که می‌تواند زندگی شما را شکل دهد. این شکل‌دهی معمولا به‌طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد، اما امکان اینکه فرد بتواند نقشی آگاهانه در این فرآیند داشته باشد نیز وجود دارد. حتی اگر این ایده عجیب به نظر می‌رسد، آن را امتحان کنید. شما چیزی از دست نخواهید داد، شاید چیزی هم به دست آوردید.

۲. اگر اطرافیان متوجه شدند که نگرش شما نسبت به تفکر مثبت تغییر کرده و در مورد شما صحبت می‌کنند، به آن‌ها بی‌توجهی کنید.

۳. از ذهن خود برای تصویرسازی موقعیت‌های موردعلاقه و سودمند بهره ببرید.

۴. از کلمات مثبت در هنگام صحبت کردن با خود یا حتی صحبت با دیگران استفاده کنید.

۵. کمی بیشتر لبخند بزنید، زیرا اینکار باعث می‌شود تا مثبت فکر کنید.

۶. وقتی‌که یک تفکر منفی وارد ذهن شما شد، باید از آن آگاه شده و تلاش کنید تا آن را با تفکری سازنده جایگزین کنید. اگر افکار منفی دوباره به سراغ شما آمدند، آن‌ها را با تفکرات مثبت جایگزین کنید. این کار به‌مانند قرار داشتن دو تصویر در مقابل شماست و شما باید انتخاب کنید که به کدام‌یک نگاه کرده و به کدام‌یک بی‌توجهی می‌کنید. تلاش و ممارست سرانجام به ذهن شما خواهد آموخت که به سراغ افکار مثبت رفته و تفکرات منفی را نادیده بگیرد.

۷. در صورت مقاومت ذهن خود در برابر جایگزینی تفکرات منفی، دست از تلاش نکشید و با نگاه به اثرات مثبت آن در آینده، افکار مثبت و شاد را وارد ذهن خود کنید.

۸. اهمیتی ندارد که موقعیت فعلی شما چیست. تفکر مثبت داشته باشید، تنها به نتایج مطلوب بیندیشید و خواهید دید که شرایط تغییر خواهند کرد. اگر در این کار ممارست به خرج دهید، می‌توانید ذهن خود را تغییر دهید. احتمالا این تغییر اندکی زمان خواهد برد، اما درنهایت محقق می‌شود.

۹. تکنیک موثر دیگر، تکرار تفکرات مثبت است. این تکنیک شبیه به تصویرسازی خلاقانه بوده و می‌تواند همراه با آن استفاده شود.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید