خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

پولدارترین افراد جهان در سال ۲۰۲۰ چه کسانی هستند؟

پولدارترین افراد جهان - جف بیزوس

خیلی‌ها حتی اگر کارآفرین نباشند، ایده‌ای پولسازی در ذهنشان دارند. ایده‌ای که حتی شاید هیچوقت علاقه‌ای به اجرا کردنش هم نداشته باشند.

اما خیلی‌ها هستند که با همین ایده‌هایی که در ذهن من و شما هست، بازی زندگی را نه تنها به نفع خودشان تغییر داده‌اند، بلکه در تغییر جهان هم نقش داشته‌اند. شما فکر می‌کنید چه افرادی جزو پولدارترین افراد جهان در سال ۲۰۲۰ هستند؟ بیایید باهم نگاهی به لیست ۲۰ فرد پولدار جهان بیندازیم.

توجه: این لیست در تاریخ ۸ فروردین ۹۹ و با توجه به Bloomberg Billionaires Index جمع‌آوری شده است.

۱. جف بیزوس

دارایی خالص: ۱۱۶ میلیارد دلار

جف بیزوس موسس شرکت آمازون، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شرکت اینترنتی در دنیا است. در ابتدا آمازون فقط یک کتابفروشی کوچک بود که جف از اتاق خوابش آن را می‌چرخاند و فروش چندانی هم نداشت.

آمازون با به دست آوردن امتیاز فروشگاه wholefoods، ارسال سفارش‌ها با درون (هواپیمای بدون سرنشین) و دیگر اقدامات مهم توانسته حرکات عظیمی رو به جلو داشته باشد.

اخیرا جف بیزوس و همسرش مکنزی از یکدیگر جدا شدند و چهار درصد از سهام آمازون به مکنزی تعلق گرفت. این چهار درصد، ارزشی میلیاردی دارد، به طوری که او را به فرد ۲۱ ام در فهرست پولدارترین‌های جهان قرار داده!

جالب توجه است بدانید جف بیزوس اولین فردی است که توانسته به دارایی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری دست پیدا کند و این واقعا دیوانه کننده است!

دو نوع شرکت وجود داره. یکی برای گرفتن پول بیشتر کار می‌کنه و یکی برای گرفتن پول کمتر! ما از نوع شرکت دوم هستیم!

جف بیزوس

۲. بیل گیتس

دارایی خالص: ۹۶.۴ میلیارد دلار

بیل گیتس موسس مایکروسافت است، که حتی پدربزرگ‌های ما هم دیگر آنرا می‌شناسند. بیل گیتس چندین سال ثروتمند‌ترین فرد جهان بود. او در سال ۱۹۷۵ به همراه پل آلن، مایکروسافت را راه اندازی کرد و از آن زمان تا کنون این شرکت بزرگترین شرکت کامپیوتری جهان است.

موفقیت یک آموزگار بدجنسه. باعث می‌شه آدم‌های موفق فکر کنن هیچوقت شکست نمی‌خورن!

بیل گیتس

۳. برنارد آرنو

دارایی خالص: ۷۷ میلیارد دلار

برنار آرنو بازرگان، کارآفرین، سرمایه‌دار و کلکسیونر آثار هنری فرانسوی است که در حال حاضر مدیرعامل LVMH و رئیس هیئت مدیره کریستین دیور می‌باشد. او مالک برند مشهور لویی ویتون است که با ارزش‌ترین برند لوکس جهان محسوب می‌شود.

آرنو در دهه ۱۹۹۰ با خرید ده‌ها تولیدکننده کالاهای لوکس شرکتش را تبدیل به یک امپراتوری بزرگ کالاهای لوکس نمود. LVMH در مجموع ۵۰ مارک از معروف‌ترین تولیدات جهانی را در اختیار دارد و از جمله تولیدات آن‌ها کیف‌های لویی ویتون است که امروزه در دست بسیاری از خانم‌ها، حتی با مارک‌های تقلبی نیز دیده می‌شود!

۴. وارن بافت

دارایی خالص: ۷۱.۲ میلیارد دلار

وارن بافت سرمایه‌گذار و کارآفرین آمریکایی و مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی است. بافت موفق‌ترین سرمایه گذار در سراسر جهان است و بسیاری از سرمایه‌گذاران دیگر به خاطر همین موفقیت همیشه او را مورد توجه قرار می‌دهند.

با وجود اینکه او چهارمین فرد ثروتمند جهان است، هنوز در خانه‌ای زندگی می‌کند که وقتی آن را خرید اصلا نمی‌دانست یک میلیارد دلار چه شکلی است! چه انسان فروتنی!

من بهتون می‌گم چطور ثروتمند بشید: درها رو ببندید! وقتی دیگران طمع دارن شما نگران باشید و  وقتی دیگران نگران و آشفته هستند شما طمعکار شوید.

وارن بافت

۵. مارک زاکربرگ

دارایی خالص: ۶۰ میلیارد دلار

ما همه مارک زاکربرگ را به عنوان موسس فیسبوک می‌شناسیم. فیسبوک محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین شرکت رسانه اجتماعی در جهان است. همه این داستان‌ها از خوابگاه مارک در دانشگاه هاروارد آغاز شد!

مارک زاکربرگ پیش از رتبه‌های بالاتری را هم در میان پولدارترین‌های جهان تجربه کرده است، اما به دلیل اینکه بخش زیادی از دارایی خود را به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا از دست داد و به خاطر موضوعاتی دیگر که باعث سقوط سهام فیسبوک شد، رتبه او تنزل پیدا کرد!

وقتی صدای دیگران باشی و به افراد قدرت بدی، پس می‌تونی مطمئن باشی نظام مورد نظرت در نهایت به چیز خوبی تبدیل می‌شه. پس نقش ما هر چه که باشه باید به دیگران قدرت بدیم.

مارک زاکربرگ

۶. فرانسوا بتانکور می‌یر

دارایی خالص: ۵۵ میلیارد دلار

فرانسوا می‌یر پس از فوت مادرش لیلیان بتانکور در سال ۲۰۱۷ وارث او از شرکت لورآل شد! او اکنون رییس این شرکت هلدینگ است و خانواده او صاحب ۳۳ درصد شرکت لورآل هستند.

فرانسوا که در حال حاضر جایگاه ثروتمندترین زن جهان را به خود اختصاص داده است، صاحب شرکت فرانسوی لورئال بعنوان بزرگترین تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی جهان است!

۷. استیو بالمر

دارایی خالص: ۵۴.۲ میلیارد دلار

استیو آنتونی بالمر از ژانویه ۲۰۰۰ تا فوریه ۲۰۱۴ مدیرعامل شرکت مایکروسافت بود. باورتان می‌شود که او تمام دارایی خود را از راه کارمندی شرکت مایکروسافت بدست آورد؟! تازه در حالی که نه مؤسس و نه خویشاوند مؤسس شرکت بود!

بالمر که برای ۱۴ سال سکان هدایت مایکروسافت را بر عهده داشت، ۴ درصد از سهام توییتر را (به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار) خرید و به سومین سهامدار بزرگ این کمپانی تبدیل شد. سهام بالمر اکنون از جک دورسی، مؤسس و مدیرعامل کنونی توییتر بیشتر است!

استیو در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا، در حال حاضر جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده که این خارق‌العاده است!

۸. لری پیج

دارایی خالص: ۵۴.۱ میلیارد دلار

لری پیج هم‌بیانگذار گوگل در سال ۱۹۹۸ بود. شکی نیست که گوگل به قوی‌ترین موتور جستجو در جهان تبدیل شده، و به قدری پیش رفته که شرکت یکه تاز دیگری مثل یوتیوب را ایجاد نموده است.

پیج و برین شرکت را با کمک یکدیگر به‌طور مشترک تا سال ۲۰۰۱ میلادی اداره‌کردند و در این سال اریک اشمیت را به عنوان قائم‌مقام مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره برگزیدند. موفقیت گوگل باعث شده لری پیج به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل شود.

۹. آمانسیو اورتگا

دارایی خالص: ۵۴ میلیارد دلار

آمانسیو اورتگا تاجر اسپانیایی، فعال در صنعت مد و مؤسس شرکت ایندیتکس می‌باشد. اورتگا مالک و مؤسس فروشگاه‌های زارا، برشکا، پول اندبر، ماسیمو دوتی، دولسی گابانی و حدودأ ده برند و فروشگاه‌های خرده‌فروشی پوشاک است.

با وجود اینکه او در بین ۱۰ ثروتمند نخست جهان جای دارد، اما درباره او می‌نویسند که میزان دقیق دارایی‌هایش نامشخص است!

۱۰. سرگی برین

دارایی خالص: ۵۲.۶ میلیارد دلار

سِرگِئی میخایلوویچ برین کارآفرین آمریکایی یهودی‌تبار متولد روسیه است که با کمک لری پیج شرکت گوگل را بنیان نهادند. او از پدری ریاضی‌دان و مادری اقتصاددان متولد شد.

در سال ۲۰۰۱، هم‌زمان با رشد بالای سودآوری گوگل، سرگی برین و لری پیج، اریک اشمیت، مدیر بخش فناوری سان مایکروسیستمز و مدیر اجرایی ناول را به سمت مدیرعاملی این شرکت برگزیدند. در پی این انتساب، سرگی برین به‌عنوان رئیس فناوری و لری پیج به‌عنوان مسئول توسعه محصول، به کار خود ادامه دادند.

۱۱. لری الیسون

دارایی خالص: ۵۲.۳ میلیارد دلار

لارنس ژوزف الیسون یا لری الیسون هم‌بنیانگذار شرکت Oracle است و تا سال ۲۰۱۴ مدیر عامل این شرکت بود. طی چندین سال، شرکت Oracle به شرکت فوق‌العاده موفقی در زمینه فناوری تبدیل شد و اکنون با گذشت ۳۹ سال از راه اندازی آن حدود ۱۳۶ هزار کارمند دارد!

قایق تفریحی او به نام The Rising Sun تا سال ۲۰۰۴ در میان بزرگ‌ترین قایق‌های تفریحی دنیا در مقام دوم جای داشت. اعلام شده است که ساخت این قایق بیش از ۲۰۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته است.

۱۲. رابسون والتون

دارایی خالص: ۴۹.۲ میلیارد دلار

ساموئل رابسون والتون بزرگترین فرزند هلن والتون و سام والتون؛ بنیانگذار شرکت وال‌مارت، بزرگترین شرکت خرده‌فروشی جهان می‌باشد و در حال حاضر به‌عنوان رییس هیئت مدیره این شرکت فعالیت می‌کند.

در سال ۱۹۷۸ وی به‌عنوان معاون مدیر عامل وال‌مارت منصوب گردید و در سال ۱۹۸۲ نیز، نایب رئیس هیئت مدیره وال‌مارت شد. راب والتون در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۹۲ دو روز پس از مرگ پدرش، به عنوان رییس هیئت مدیره وال‌مارت انتخاب شد، که کماکان در این جایگاه فعالیت می‌نماید.

۱۳. چارلز کوک

دارایی خالص: ۴۹.۱ میلیارد دلار

چارلز جی کوک، تاجر، کارآفرین و نیکوکار آمریکایی و فرزند ارشد فرد سی کوک، بنیانگذار شرکت صنایع کوک، از اعضای خانواده کوک و یکی از ابداع‌کنندگان روش نوین پالایش بنزین است.

چارلز در حال حاضر یکی از دو مالک، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل اجرایی شرکت صنایع کوک است! برادرش دیوید اچ کوک، نایب رئیس اجرایی شرکت بود. چارلز و دیوید هر یک مالک ۴۲٪ از سهام شرکت بودند.

شرکت صنایع کوک در حال حاضر دومین شرکت خصوصی آمریکا از لحاظ میزان درآمد است و دارای شرکت‌های زیرمجموعه زیادی در صنایع تولیدی، تجارت و سرمایه‌گذاری مثل تجارت کالا، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، انرژی، الیاف، پلیمر، مواد معدنی، کودهای شیمیایی، خط لوله و کاغذ، آسفالت، تجهیزات تکنولوژی شیمیایی، امور مالی و خدمات سرمایه‌گذاری است.

۱۴. جولیا فلشر کوک

دارایی خالص: ۴۹.۱ میلیارد دلار

این جایگاه در حقیقت مربوط به دیوید کوک برادر چارلز کوک بود، اما پس از مرگ وی، همسر او جولیا صاحبت ثروت او شده است.

دیوید همیلتون کوک تاجر، نیکوکار، فعال‌سیاسی و مهندس شیمی آمریکایی بود که در سال ۱۹۷۰ به شرکت خانوادگی خود یعنی صنایع کوک پیوست. شرکتی که در حال حاضر به عنوان دومین شرکت خصوصی بزرگ در ایالات متحده محسوب می‌شود.

۱۵. جیم والتون

دارایی خالص: ۴۹ میلیارد دلار

جیمز کار والتون جوانترین پسر بنیانگذار شرکت وال‌مارت؛ سام والتون است، که هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره آروست بانک است!

وال‌مارت (Walmart) شرکت خرده‌فروشی آمریکایی است، که دارای بزرگترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها در جهان است. این شرکت در میان بزرگترین شرکت‌های جهان در رده اول قرار دارد! در سال مالی ۲۰۱۹ شرکت والمارت با فروشی معادل ۵۱۴ میلیارد دلار، به‌عنوان بزرگترین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد شناخته شد!

۱۶. آلیس والتون

دارایی خالص: ۴۸.۵ میلیارد دلار

آلیس والتون نیز دختر خانواده والتون و وارث سوم ثروت والمارت است! اعضای خانواده والتون، مالک حدود ۵۰ درصد سهام وال‌مارت هستند.

آلیس در کنار تجارت، به دنیای هنر هم علاقه دارد و اولین اثر هنری مورد علاقه‌اش را که یک کپی از آثار پیکاسو بود، در سن ۱۰ سالگی از فروشگاه پدرش خرید. علاقه آلیس به هنر، جرقه پیشگام شدنش برای تاسیس یک موزه هنری توسط بنیاد خانواده والتون شد. تمرکز او روی گردآوری آثار هنری و مدیریت دارایی خانواده‌اش است.

۱۷. کارلوس اسلیم

دارایی خالص: ۴۴.۱ میلیارد دلار

کارلوس اسلیم کارآفرین، بازرگان و سرمایه‌دار مکزیکی لبنانی تبار است. اسلیم نقش عمده‌ای در صنایع ارتباطی در مکزیک و آمریکای لاتین دارد. وی مالک شرکت‌های گروپو کارسو، آمریکا موویل، تلمکس، سانبورنز و تل‌سل محسوب می‌شود.

علت اصلی رسیدن او به ثروت افسانه ای، خرید تلمکس در فرایند خصوصی‌سازی از دولت مکزیک بوده است. در این معامله که زد و بند هم در آن مشهود بود، مبلغ معامله با تأخیر و از ناحیه درآمد شرکت مزبور پرداخت شد!

۱۸. جک ما

دارایی خالص: ۴۳ میلیارد دلار

جک ما موسس شرکت علی‌بابا است و اگرچه چندین سال جزو ثروتمندترین افراد قاره آسیا بود اما توانست خود را در میان ثروتمندترین افراد جهان قرار بدهد!

جک می‌گوید: پس از فارغ‌التحصیلی برای ۳۰ شغل مختلف اقدام کردم و در همه رد شدم! من برای یک کار پلیسی هم رفتم و آنها گفتند: شما مناسب نیستی! حتی زمانی که KFC به شهر ما آمده بود برای کار به آنجا هم رفتم. بیست و چهار نفر برای این کار اقدام کرده بودند. بیست و سه نفر پذیرفته شدند و من تنها نفری بودم که پذیرفته نشدم!

یک رهبر باید خودش شجاع باشه، ایستادگی کنه و توانایی تحمل آنچه از توان کارمندانش خارج هست رو داشته باشه.

جک ما

۱۹. موکش آمبانی

دارایی خالص: ۳۹.۸ میلیارد دلار

موکش دهیروبهای آمبانی کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی هندی است که ثروتمندترین مرد آسیا و نوزدهمین ثروتمند در جهان است! او مدیرعامل و مالک بیشترین میزان سهام در شرکت صنایع ریلاینس (بزرگ‌ترین شرکت خصوصی هند) است. این شرکت در بخش‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، مخابرات و رسانه فعالیت می‌کند.

موکش آمبانی در سال ۲۰۱۶ شرکت مخابرات خودش، «جیو» (Jio) را راه انداخت و در دو سال تبدیل به بزرگ‌ترین شبکه هند شد؛ شرکتی که در زمانی کوتاه بیشترین دسترسی به اینترنت را برای کاربران هندی فراهم کرد.

۲۰. پونی ما

دارایی خالص: ۳۸.۹ میلیارد دلار

ما هواتنگ که به نام پونی ما نیز شناخته می‌شود کارآفرین، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی هنگ‌کنگی – چینی است، که در سال ۱۹۹۸ شرکت تنسنت (Tencent) را تأسیس نمود. این شرکت در حال حاضر پس از گوگل، آمازون و ای‌بی (ebay)، چهارمین شرکت بزرگ اینترنتی جهان حساب می‌شود! وی در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره تنسنت فعالیت می‌کند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید