خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

با راه‌های افزایش قدرت بیان آشنا شوید

راههای افزایش قدرت بیان

آیا تمایل به افزایش قدرت بیان خود دارید؟ می‌دانید که یک سخنرانی قوی و محکم می‌تواند یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی ما برای یادگیری باشد. بااین‌حال معمولاً ما تلاش زیادی برای دستیابی به این مهارت نمی‌کنیم. البته شاید هنوز با راه‌های تقویت این مهارت آشنا نیستیم. فرقی نمی‌کند که هدف شما از یادگیری این مهارت داشتن مکالمات بهتر در زندگی اجتماعی یا ابراز بهتر ایده‌ها در محیط کار باشد، واگویه شما را با توصیه‌های ضروری در این زمینه یاری می‌کند.

سرعت گفتار خود را تنظیم کنید

برای افزایش قدرت بیان خود در هنگام سخنرانی‌ها سعی کنید تا سرعت گفتار خود را تنظیم کنید. می‌توانید درست قبل از رسیدن به نقطه اوج سخنرانی خود، سرعت گفتار را پایین بیاورید تا توجه افراد بیشتری را جلب کنید. یا اینکه می‌توانید برای جذاب‌تر کردن داستان خود، سرعت گویش را بالا ببرید. در هر دو صورت، این کار به جذابیت سخنرانی شما می‌افزاید.

تن صدای خود را تغییر دهید

این واقعیت در مورد تن صدا نیز صادق است. برای مثال وقتی‌که با رئیس خود صحبت می‌کنید، سعی کنید تا تن صدایی قوی داشته باشید؛ اما می‌توانید در جمع‌های خودمانی و دوستانه، حتی برای کمی خنده، تن صدایتان را نازک کنید.

بر روی برخی از کلمات تاکید داشته باشید

به هنگام صحبت کردن تاکید خود بر روی برخی از کلمات را افزایش دهید. شما با این کار مخاطبین را متوجه اهمیت برخی از جملات خواهید کرد.

سعی کنید تا فاصله خالی میان کلمات را حذف کنید

اگر به دنبال راهی برای افزایش قدرت بیان خودتان هستید، از من و من کردن در میان کلمات و جملات خود پرهیز کنید. این کار باعث انتقال حس عدم قطعیت از سوی شما به طرف مقابل می‌شود و نشان می‌دهد که شما در گفتار خود قاطع نیستید. این ضعف در ملاقات با مشتریان و به هنگام فروش یک محصول به آن‌ها می‌تواند علیه شما عمل کند.

افزایش قدرت بیان و لبخند بزنید

لبخند زدن باعث می‌شود که ترس از ذهن شما دور شود. تحقیقات ثابت کرده است که ذهن یک فرد ممکن است تحت تأثیر رفتارهای جسمانی او قرار بگیرد. وقتی‌که خوشحال، مصمم و مثبت به نظر می‌رسید، ذهن شما ترس را فراموش کرده و شما را برای لذت بردن از سخنرانی خود تنها می‌گذارد. بخندید تا دنیا به روی شما بخندد!

از زبان بدن خود کمک بگیرید

در هنگام بیان مطالب و پیام خود، از دستانتان کمک بگیرید. برای مثال از انگشتان برای نمایش اعداد استفاده کنید. به‌علاوه، بیان یک موضوع با استفاده از اعضای صورت می‌تواند تأثیر مهمی در انتقال پیام شما داشته باشد. مثلاً برای نشان دادن تعجب خود ابروهایتان را بالا ببرید یا برای نشان دادن شک خود از موضوعی، چشمانتان را گرد کنید.

هزار و یک راه برای انتقال پیام با استفاده از اعضای صورت وجود دارد. از قبل این‌گونه واکنش‌ها با صورت را در مقابله آینه تمرین کرده تا متوجه شوید کدام‌یک بیشتر با چهره شما هماهنگ است.

افزایش قدرت بیان و استراحت

اکثر ما معمولاً با اعضای خانواده و دوستان بدون هیچ دشواری صحبت می‌کنیم. عملکرد ذهنی ما وقتی‌که در حال استراحت و عاری از استرس است، در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. ماهیچه‌های مغز ما نیز در صورت نگرانی و ناراحتی، درست به‌مانند عضلات بدن دچار گرفتگی می‌شود و این گرفتگی به‌هیچ‌وجه در هنگام صحبت کردن خوب نیست.

با چند نفس عمیق به استراحت پرداخته و بر روی موضوعات شاد تمرکز کنید.

تمرین، تمرین و تمرین

این بخش به سخنرانی عمومی برای اولین بار اشاره دارد. بدون شک سخنرانی برای اولین بار در یک جمع می‌تواند ترسناک باشد! برای بهتر بودن، از هر فرصتی برای تمرین استفاده کنید. هرگونه شجاعت به خرج دادن، شما را به سخنرانی بهتر تبدیل خواهد کرد.

بررسی مجدد

آیا واقعاً کار نیکو کردن از پر کردن است؟ اگر تمرین شما همواره با اشتباهات گذشته همراه باشد، خیر! اگر شما یک اشتباه را مرتباً تکرار کنید، نباید امیدی به کسب و نتایج متفاوت داشته باشید. همواره به دنبال بهبود خود باشید. اگر قصد تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای را دارید، همه سخنرانی‌های خود را بررسی کرده و  ببینید که در کدام بخش به تمرین بیشتری نیاز دارید.

اگر لازم بود، صدای خود را ضبط کرده و مجدداً پخش کنید. به دنبال توصیه‌ها و بازخوردهای مخاطبین برای یافتن اشتباهات خود باشید. به سخنرانی‌های افراد مشهور گوش داده و روش آن‌ها را در صحبت‌های خود پیاده‌سازی کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید