خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

بیمه اتومبیل چیست و به چه دلایلی اهمیت دارد؟

بیمه اتومبیل

اگر تاکنون از بیمه ادعای خسارت نکرده، جدیدا گواهینامه گرفته یا به تازگی صاحب اتومبیل شده‌اید، ادعای خسارت برای شما بسیار خسته کننده خواهد بود. هزینه بالای بیمه و این فکر که در ازای پرداخت هزینه‌های بیمه چیزی دستتان را نمی‌گیرد، باعث می‌شود از نظر شما هزینه پرداختی بر باد رفته به حساب بیاید.

اما باور کنید یا نکنید بیمه اتومبیل هدفمند است و اصلا کلاهبرداری نیست! درک این که بیمه اتومبیل چه سودی بحالتان دارد و چرا آنقدر مهم است باعث می‌شود بعضی از نگرانی‌هایتان کمتر شوند.

بیمه اتومبیل شما را از نظر مالی پوشش می‌دهد

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تاکنون تصادف نکرده‌اند پس قطعا تا به حال برای بیمه درخواست نداده‌اید. اما از نظر آماری این احتمال وجود دارد که در طول زندگی خود حداقل یک بار تصادف می‌کنید و ممکن است عواقب بعدی هم در انتظارتان باشد. بر اساس آمار هر ساله بیش از ۳۲ هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته و ۲ میلیون نفر نیز مجروح می‌شوند!

هشدار: در صورتی که شما مقصر تصادف بوده و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای هم نباشید، مجبور خواهید شد تمام هزینه را خودتان پرداخت کنید و همچنین به خاطر نداشتن بیمه از نظر قانونی دچار مشکل می‌شوید چرا که در بیشتر کشورها بیمه اتومبیل از نظر قانون اجباری است!

در صورتی که اتومبیل خود را بیمه کرده باشید و در تصادفی مقصر شناخته شوید، بیمه شما بخشی از هزینه‌ای که باید بپردازید را تقبل می‌کند. همچنین بر اساس نوع بیمه و میزان پوششی که انتخاب کرده‌اید، در مقابل انواع دیگری از خسارت‌ها نیز مورد حمایت قرار می‌گیرید:

  • جراحات و خسارت جانی که به بقیه رسانده‌اید
  • آسیبی که به اموال یا اتومبیل دیگران رسانده‌اید
  • هزینه‌های درمان خودتان (در صورتی که مقصر نباشید)

به طور خلاصه، بیمه اتومبیل از شما در مقابل ناتوانی مالی حمایت می‌کند. اگر در تصادفی شما مقصر شناخته شوید، فردی که صدمه دیده تقاضای خسارت می‌کند. در صورتی که اتومبیلتان بیمه نباشد پس از نظر مالی مسئول هستید و باید تمام هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت کنید.

این مساله که سال‌ها نیازی به بیمه نداشته‌اید باعث می‌شود به این فکر بیافتید که اصلا به بیمه نیازی هست؟ اتفاقی روی نخواهد داد، پس چرا باید حق بیمه پرداخت کنم؟

توجه کنید: این که نیازی به ادعای خسارت نداشته باشید خیلی هم خوب است. نرخ‌های بیمه شما کمتر می‌شوند و مجبور نیستید دردسر مطالبه را تحمل کنید. در صورت داشتن بیمه از نظر قانونی حق رانندگی دارید و برای اتفاقات محتمل آتی تحت حمایت هستید.

بیمه اتومبیل و پوشش تعمیرات

در صورتی که اتومبیل خود را بیمه کرده باشید، با توجه به نوع بیمه و همچنین پوشش انتخابی شما پس از یک تصادف رانندگی، بیمه هزینه تعمیر اتومبیل را به شما پرداخت می‌کند. وسیله نقلیه یک خرج گزاف است و قطعا دلتان می‌خواهد از آن محافظت کنید.

بیمه اتومبیل تنها در صورتی هزینه را پرداخت می‌کند که وسیله نقلیه به خاطر عاملی خارجی مثل خط خوردگی، آتش سوزی یا تصادف آسیب دیده باشد، در غیر این صورت مسئولیتی متوجه شرکت بیمه نخواهد بود. فرسودگی یا اختلال در کارکرد تحت پوشش بیمه اتومبیل نیست. شما خودتان مسئول تمام تعمیرات فنی هستید مگر اینکه ضمانت‌نامه اتومبیل به کمکتان بیاید.

بیمه اتومبیل رویدادهای تصادفی و ناگهانی را پوشش می‌دهد و مسئولیتی در قبال نگهداری وسیله نقلیه ندارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید هزینه بیشتری برای بیمه داده و در قبالش چیز کمتری نصیبتان شده پس باید بگویم بسیار خوش‌شانس هستید. بهتر است از مطالبات، به خصوص مطالبات شدید، اجتناب نمایید. بیمه اتومبیل را به عنوان چیزی در نظر بگیرید که رویدادهای دور از ذهن را تحت پوشش قرار می‌دهد. تصادف اتومبیل که روزانه اتفاق می‌افتد!

انواع بیمه اتومبیل کدامند؟

در کشورمان ایران، اتومبیل‌ها دو نوع بیمه می‌شوند. «بیمه بدنه اتومبیل» و «بیمه شخص ثالث اتومبیل». در بیمه بدنه، اتومبیل بیمه شده در مقابل خطرات سرقت، آتش سوزی، انفجار و تصادف  تحت پوشش قرار گرفته و خسارت های جزئی و کلی وارد شده به اتومبیل بیمه شده اعم از دستمزد و ارزش لوازم و قطعات استفاده شده به  قیمت روز حادثه پرداخت می‌شود (البته با در نظر گرفتن فرانشیز بیمه).

اما در بیمه شخص ثالث که از نظر قانونی اجباری هم هست، دو نوع خسارت وارده جبران می‌شود: خسارت‌های مالی و خسارت‌های جانی! خسارت های مالی از محل مسئولیت راننده در حوادث رانندگی، متوجه اشخاص ثالث می‌شود، مانند خسارت وارد به اشخاص ثالث ناشی از تصادف، سقوط، آتش سوزی یا انفجار وسیله نقلیه.

و خسارت های جانی کلیه خسارت‌ها و غرامت‌های جانی شامل فوت، نقص عضو، از کار افتادگی دائم یا موقت و نیز هزینه‌های پزشکی است که در اثر حادثه رانندگی ایجاد می‌گردد و با توجه به آرای صادره توسط محاکم قضایی از محل بیمه‌نامه قابل جبران می‌باشد.

آیا شما در حال حاضر اتومبیل خود را بیمه کرده‌اید؟ لطفا تجربه خود را در استفاده از خدمات بیمه اتومبیل با ما در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید