خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ دلیل که چرا بی انگیزه میشویم و ۱۰ راه حل برای آنها

بی انگیزه

این را بدانید که شما تنها نیستید. میلیون‌ها انسان وجود دارند که آنها هم در برخی موارد بی انگیزه هستند. در ادامه با مجله واگویه همراه باشید تا به دلایل بی انگیزگی نگاهی بیندازیم و به دنبال راه‌هایی برای برگشت از این روند باشیم تا نهایتا شما تبدیل به یک فرد با انگیزه شوید.

چند بار تا به حال به خودتان گفته اید که فلان کار را انجام می‌دهم، اما آن را به درستی به اتمام نرساندید صرفا به این خاطر که به اندازه‌ی کافی انگیزه نداشتید؟ آخرش این شد که آن کار را کنار گذاشتید، به دوستتان زنگ زدید و باهم گپ زدید، درس خواندید، یا به خرید رفتید. شما لیست کارهایتان را به آخر رساندید، اما بدون اینکه آن کاری که باید انجام دهید را کامل کنید!

۱. افراد بی انگیزه در هر چیزی فقط نقاط منفی آن را می‌بینند

معمولا افراد بی انگیزه دید بسیار منفی و بدی نسبت به شانسشان برای رسیدن به موفقیت دارند. روانشناسان این افراد را به عنوان انسان‌هایی با خود کارآمدی پایین می‌شناسند. این دسته از افراد به طور ذاتی توانایی این را دارند که بر نتیجه‌ی یک پروژه و یا سرمایه گذاری تاثیر بگذارند. سخنان بسیار زیادی در رابطه با اینکه چگونه این مشکل حل می‌شود وجود دارد؛ مانند نوشتن اهداف و تجسم کردن موفقیت. البته مورد دوم کمی ناکارآمد است، چرا که انرژی بسیاری در روند رویا پردازیتان از بین می‌رود.

چه کار کنیم؟

راز با انگیزه ماندن این است که صادقانه به توانایی‌هایتان و به چالش‌هایی که پیش رویتان است بنگرید. گاهی یک هدف سخت در تکان دادن فرد برای بهتر و با انگیزه‌تر عمل کردن بسیار مفید است. ما بر این امر اصرار داریم، چرا که جدای از چالشی بودنش ارزشمند است.

۲. افراد بی انگیزه مزایا و پاداش‌ها را فراموش می‌کنند

بسیاری از افراد بی انگیزه تا به یک چالش سخت بر می‌خورند تمرکزشان را از دست می‌دهند. آنها دائما به عرق و اشکی که باید برای رسیدن به چیزی بریزند فکر می‌کنند. و فراموش می‌کنند که به مزایا و پاداش‌های بلند مدتی که نصیبشان می‌شود فکر کنند. این موضوع یک عنصر بسیار مهم در افزایش انگیزه است.

چه کار کنیم؟

هر زمانی که احساس کردید انگیزه‌تان کم شده، به این فکر کنید که رسیدن به اهدافتان چه مزایا و پاداش‌هایی برایتان دارد. گاهی پیروزی‌های بسیار کوچک را هم جشن بگیرید، در این صورت است که متوجه می‌شوید مزایا و پاداش‌ها آنقدر هم از شما دور نیستند.

۳. افراد بی‌انگیزه اهدافی غیر واقعی تعیین می‌کنند

در دنیای کسب و کار، پیشنهاد می‌شود برای برای دستیابی به موفقیت اهدافی بزرگ تعیین شود، چرا که باعث افزایش انگیزه می‌شود. اما محققان و روانشناسان اخیرا فهمیده اند که این امر کاملا غلط است. ممکن است به این خاطر که مشکلات پیچیده و ناخوشایند هستند بی‌انگیزگی بوجود بیاید.

چه کار کنیم؟

دیدگاه بهتری که میتوان داشت تقسیم کردن پروژه به اجزای کوچکتر است، به اندازه‌ای که بتوان نتایج را در زمان کوتاه‌تری شاهد بود. این کوچک سازی، بدلیل اینکه کمک می‌کند افراد پروژه را رو به اتمام ببیند، انگیزه بیشتری به وجود آورده و باعث تشویق افراد می‌شود.

۴. افراد بی انگیزه درباره عادات کوچک چیزی نمی‌دانند

این دسته از افراد، وقتی به چیزی که می‌خواهند داشته باشند فکر می‌کنند، تصمیم می‌گیرند کاری کنند که برای هفت پشتشان بس باشد! بنابراین اگر با شکست مواجه شوند که می‌شوند، احساس بی انگیزگی و شکست شدیدی می‌کنند. چیزی که آنها نمی دانند این است که رسیدن به مراتب عالی هر چیزی، نتیجه‌ی کارهای کوچکی است که باید هر روز و بصورت مستمر انجام بشود.

چه کار کنیم؟

یک کتاب فوق العاده ای به نام «عادت‌های کوچک‌تر، نتایج بزرگ‌تر» از استفن گیز منتشر شده است که من عاشقش هستم. هدف این کتاب کمک به بی انگیزگی است. ایده اش هم این است که هر بار یک عادت کوچک را آغاز کنید و به تدریج پیش بروید. این عادت می‌تواند استفاده از راه پله بجای آسانسور، خوردن یک دونات کمتر، و یا ده دقیقه زودتر خوابیدن باشد. ایده این است که از قدرت عادات شخصی استفاده کنید تا به اهداف والایی برسید.

۵. افراد بی انگیزه فرصت‌ها را غنیمت نمی‌شمارند

تا به حال به این توجه کرده اید که افراد بی انگیزه گاها به شما می‌گویند که هیچ شانسی تا حالا در خانه‌شان را نزده است؟ حقیقت این است که آنها هیچ وقت فرصت ها را جستجو نکرده اند که بخواهند شانسی برای موفقیت، ثروت و یا خوشحالی داشته باشند. فرصت‌ها دقیقا در همین نزدیکی می‌باشند و فقط منتظرند که توسط فردی گرفته شوند. آنها به راحتی در یک بشقاب نقره تقدیمتان نمی‌شوند بلکه باید به دنبالشان باشید!

چه کار کنیم؟

هر فرصتی را دریابید و در تکاپوی آن باشید که به چنگش آورید و البته خطر پذیر هم باشید. یاد بگیرید که چگونه پایتان را از محدوده راحتی‌تان فراتر بگذارید و فرصت ها را بگیرید. به خاطر بسپارید که هیچ زمانی آمادگی کامل ندارید، پس به هر حال انجامش دهید.

۶. افراد بی انگیزه مشتاق سخت کوشی نیستند

این دسته از افراد تمایل دارند تا نتیجه نهایی را قبل از اینکه تمام تلاششان را خرج کنند بدست بیاورند. آنها می‌خواهند بدون نشان دادن استقامت و استمرار در تلاش‌هایشان به یک لذت و خشنودی خیلی سریع دست پیدا کنند. به علاوه اینکه دسترسی به اینترنت در محل کار حواس آنها را پرت می‌کند. یک تحقیق نشان داده است که کارمندان بی انگیزه اغلب وقتشان را در محل کار، در شبکه‌های اجتماعی تلف می‌کنند.

چه کار کنیم؟

حتی افراد با استعداد هم به سختی کار می‌کنند تا آنچه را که می‌خواهند بدست بیاورند. همیشه سخت کوشی بهتر از توانایی ذاتیست.

۷. افراد بی انگیزه همیشه دیگران را مقصر می‌دانند

وقتی افراد بی انگیزه پیشرفت نمی‌کنند می‌گویند تقصیر دیگران است. مثلا این تقصیر آنها نیست که ازدواجشان به شکست منجر می‌شود. تقصیر همسر آنهاست! واقعیت این است که شما نمی‌توانید کارهای دیگران و خط فکری آنها را کنترل کنید. اینکه متوجه باشید همیشه مسئول همه چیز خودتان هستید، به شما کمک خواهد کرد که بفهمید کجای کار را اشتباه رفته‌اید؛ و همچنین باعث می‌شود که دفعات بعدی دوباره در دام خطاهای قبلی نیفتید. هنگامی که این کار را می‌کنید، انگیزه بیشتری برای حرکت به جلو خواهید داشت.

چه کار کنیم؟

مسئولیت آن چیزهایی که برایتان اتفاق می‌افتد را تمام و کمال بپذیرید. وقتی متوجه شدید مسئولیت کامل زندگی خود را دارید، به طور کامل آزاد می شوید. یاد بگیرید که دست از شکایت و گله کردن بردارید و شروع کنید به اینکه مسئولیت زندگیتان را قبول کنید.

۸. افراد بی انگیزه نمی‌دانند چگونه از زمانشان استفاده کنند

راههای بسیار زیادی است که می‌توان با آنها بهتر زمان را مدیریت کرد، اما بی انگیزه ها مایلند که تلف کننده‌ی زمان باشند. آنها نمی‌توانند به طور کارآمد برنامه ریزی کنند و همیشه همه چیز را به تعویق می‌اندازند. زمان قابل کش دادن است. پس بکشیدش تا بیشتر از آن بهره‌مند شوید. یک بار که بر مشکل مدیریت زمان غلبه کنید، انگیزه خیلی بیشتری می‌گیرید، چون می‌توانید خودتان را برای دستیابی به چیزی که بیشتر مردم آن را سخت می‌پندارند ستایش کنید.

چه کار کنیم؟

بهترین راه برای حفظ انگیزه در این زمینه، این است که هر روز با خودتان تکرار کنید شما تنها کسی هستید که می‌تواند وقتتان را کنترل کند. هیچکس و هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند این کار را برایتان انجام دهد.

۹. افراد بی انگیزه باور ندارند که چقدر توانا هستند

وقتی مردم به کمبود توانایی و خلاقیت‌هایشان می‌اندیشند، باعث خواهند شد برای مدت طولانی‌تری بی انگیزه بمانند. در حالیکه اگر روی توانایی‌های واقعی و لیاقت‌هایی که دارند تمرکز کنند، تبدیل به یک فرد با انگیزه می شوند. افکار منفی شما را در یک مارپیچ وحشتناک به سمت پایین می‌کشاند، ولی در عوض افکار مثبت به شما کمک می‌کند که یک سر و گردن بالاتر از بقیه باشید.

چه کار کنیم؟

خودتان و توانایی‌هایی که دارید را باور کنید. اگر احساس کمبود اعتماد به نفس می‌کنید سعی کنید این حس اشتباه را از بین ببرید.

۱۰. افراد بی انگیزه به رسانه‌های اجتماعی وابسته هستند

تحقیقی بر روی دانش آموزانی که از رسانه های اجتماعی استفاده می‌کردند، نشان داد که این امر منجر به کاهش خلاقیت، تمرین کمتر توانایی‌های نوشتاری و افزایش توانایی چند کاره بودن برای این دانش آموزان می‌شود. همه این عوامل باعث کاهش رتبه و عملکرد ضعیف دانشگاهی شده است. این ممکن است یکی از دلایل بی انگیزگی افراد باشد. هر کسی با دیدن ظاهر پر زرق و برق و موفقیت دیگران در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک یا اینستاگرام انگیزه‌اش را از دست می‌دهد.

چه کار کنیم؟

کمی از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید و برای مدتی بی‌خیالشان شوید. یاد بگیرید که چگونه این عادت که بی وقفه در شبکه‌های اجتماعی هستید را رها کنید. یک راه دیگر برای حفظ انگیزه این است که خودتان را برای روبرو شدن با موانع و مشکلات قبل از اینکه اتفاق بیفتند، آماده کنید. این یکی از بهترین راه‌ها برای مبارزه با بی انگیزگی فردی است.

شما فکر می کنید بی انگیزگی افراد ممکن است چه دلایلی داشته باشد. آیا راه حلی برای از بین بردن این مشکل دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

۱ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید