خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

عادت های بد خود را با این ۵ روش از بین ببرید

عادت‌های بد

متنی را که در این مقاله می‌خوانید گزیده‌ای از کتاب اثر مرکب، نوشته دارن هاردی است، که راه‌هایی را برای از بین بردن عادت های بد به شما آموزش می‌دهد. کتاب اثر مرکب، از آن کتاب‌هایی است که حتما باید یک روزی آنرا بخوانید. با واگویه همراه باشید تا راه‌کارهای دارن هاردی را باهم مرور کنیم.

چگونه عادت های بد خود را از بین ببریم؟

شما عادت‌هایتان را در طول زمان یاد گرفته اید، پس می‌توانید آنها را نادیده بگیرید. اگر دوست دارید که زندگی تان در یک مسیر جدید حرکت کند، ابتدا شما باید لنگرهای عادت های بد را بالا بکشید تا شما را غرق نکنند. کلید موفقیت در اینجا این است که آنقدر قدرت چرایی خود را قوی کنید که به کمک آن بتوانید بر لذت‌های آنی و تمایلات شدید خودتان غلبه کنید. برای انجام این کار به یک برنامه ی جدید نیاز دارید. در اینجا مهمترین ایده‌ها را برای انجام این کار به شما ارائه می‌دهیم:

۱. محرک‌های خودتان را شناسایی کنید

به لیست عادت های بد خودتان نگاه کنید. برای هر کدام از مواردی که یادداشت کرده اید، مشخص کنید چه چیزهایی آنها را تحریک می کنند. برای هر کدام از این رفتارها چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ و چه زمانی بیاورید. به عنوان مثال:

  • آیا عادت دارید وقتی با اشخاص خاصی هستید، نوشیدنی بیشتری بنوشید؟
  • آیا در زمان خاصی از روز دوست دارید شیرینی بخورید؟ چه زمان هایی هستند؟
  • چه احساساتی، عادت های بد شما را نظیر استرس، عصبانیت، خستگی و بی حوصلگی تحریک می کنند؟
  • این احساسات را در چه زمان هایی تجربه می کنید؟ با چه افرادی؟ کجا؟ و مشغول انجام چه کارهایی هستید؟
  • در چه شرایط و موقعیت هایی عادت های بد شما تحریک می شوند؟ هنگام رانندگی با ماشین؟ زمان قبل از بررسی عملکرد و کارایی خودتان؟ ملاقات با پدر خوانده؟ کنفرانس؟ جلسات اجتماعی؟ یا هنگامیکه باید کارهایتان را ضرب العجلی انجام دهید؟
  • به برنامه ی روزانه ی خود یک نگاه کلی بیندازید. معمولا وقتی از خواب بیدار می شوید چه چیزیا را با خودتان تکرار می کنید؟ در زمان استراحت و صرف قهوه و نهار چه احساسی دارید؟

دوباره دفترچه یادداشتت خودتان را بیرون بیاورید و از موارد بالا برای عادت های بدی که نوشته اید، استفاده کنید، همچنین محرک های عادات بدنتان را نیز یادداشت کنید. همین عمل ساده آگاهی شما را به صورت بالقوه بالا می برد. اما این همه ی ماجرا نیست، زیرا درباره ی بالا بردن آگاهی قبلا بحث کردیم و گفتیم که به تنهایی در از بین بردن عادت های بد کافی نیست.

۲. خانه را تمیز کنید

همه چیز را پاکسازی کنید. می‌خواهم این موضوع را به صورت عمیق، درک کنید. اگر می‌خواهید نوشیدنی الکلی نخورید، باید همه نوشیدنی‌های الکلی موجود در خانه را دور بریزید. حتی اگر محلی را مثل یک خانه ویلایی برای تفریح دارید. باید از شر لیوان‌های مخصوص و هر وسیله‌ای که مربوطه به خوردن نوشیدنی الکلی است، خلاص شوید.

اگر دوست دارید که خوردن قهوه را ترک کنید، باید قهوه‌ساز را کنار بگذارید، و بسته قهوه‌ی دوست داشتنی خود را به همسایه خواب‌آلود طبقه پایینی هدیه دهید. اگر در تلاش هستید تا خرج و مخارجتان را کنترل و محدود کنید، عصر یک روز، حق اشتراک همه‌ی کاتالوگ‌ها و پیشنهادات موجود در صندوق پستی یا پوشه دریافتی ایمیل خود را قطع کنید.

با این کار دیگر لازم نیست آنها را از جلوی درب بردارید و داخل سطل آشغال بیندازید. از شر هر چیزی که به انجام دادن عادت‌های بد شما کمک می‌کند، خلاص شوید.

۳. برای عادت های بد خود جایگزین بیابید

دوباره به لیست عادت‌های بدی که تهیه کرده‌اید نگاه کنید. چگونه می‌توانید آنها را تغییر دهید تا دیگر اینقدر به شما ضرر نرسانند؟ آیا می‌توانید برای همیشه آنها را با عادت‌های سالم‌تر و بهتر جایگزین کنید؟

همه کسانی که من را می‌شناسند، به خوبی این موضوع را می‌دانند که بعد از خوردن غذا، دوست دارم یک چیز شیرینی را بخورم. اگر در خانه بستنی داشته باشیم، آن چیز شیرین به همراه ۳ اسکوپ بزرگ بستنی و تکه‌های موز و سایر مخلفات می‌باشد. اما به جای آن، من این عادت بد را با ۲ تکه شکلات جایگزین کرده‌ام. هنوز هم خوردن شیرینی بعد از غذا را دوست دارم، اما با کاری که انجام داده‌ام، دیگر لازم نیست ساعت بیشتری را روی تردمیل راه بروم تا به وضع قبلی برگردم.

آقایی برای مدت کوتاهی پیش من کار می‌کرد، او عادت داشت که در طول روز ۸ تا ۱۰ لیوان نوشابه رژیمی بخورد. من به او پیشنهاد کردم که به جای خوردن نوشابه، از آب کربنات دار و سدیم پایین به همراه عصاره لیمو یا پرتقال استفاده کند. او این کار را حدود ۱ ماه انجام داد و متوجه شد که اصلا به آب کربنات دار نیازی ندارد، بنابراین به جای آن، آب معمولی را جایگزین کرد.

با این موضوع بازی کنید و ببینید که چه رفتارهایی را می‌توانید به جای عادت‌های بدتان استفاده کنید، و حتی چطور می‌توانید آنها را حذف کنید.

عادت‌های بد و تنبلی

۴. آرام شروع کنید

من در نزدیکی اقیانوس اطلس زندگی می‌کنم. هر وقت که برای آبتنی به داخل آب می‌روم، ابتدا مچ پاهایم را با دمای آب تنظیم می‌کنم، و سپس پاهایم را تا زانو داخل آب فرو می‌برم. همچنین قبل از پریدن به داخل آب، کمر و قفسه سینه‌ام را داخل آب می‌برم. بعضی از افراد از دور می‌دوند و با یک پرش به درون آب شیرجه می‌زنند، خوش به حالشان!

من اینطور نیستم، و دوست دارم مسیرم را به آرامی شروع کنم. ممکن است برداشتن چند قدم کوچک، برای عادت‌های طولانی مدت و ریشه‌ای تاثیر زیادی داشته باشد. شاید سالهاست که این عادات را تکرار می‌کنید و انجامشان می‌دهید، بنابراین باید به خودتان زمان بدهید، و هر بار یک قدم بردارید.

۵. یا اینکه شیرجه بزنید

هیچکسی شبیه طرف مقابلش نیست. برخی محققان دریافته‌اند که برای بعضی افراد، آسان‌تر است که برای تغییر کردن سبک زندگی‌شان، عادت‌های بد را به یکباره ترک کنند. بعنوان مثال، دکتر دین اورنیش، متخصص قلب دریافته است که می‌تواند روند بیماری قلبی پیشرفته را بدون هیچ داری یا جراحی، با تغییر دادن شیوه زندگی بیماران کاملا دگرگون کند. همچنین او می‌گوید که خداحافظی کردن با عادت‌های بد به یکباره، آسان‌تر و بهتر است.

او گروهی از بیماران را در یک جلسه آموزشی ثبت نام کرد، که در آن غذاهای کم چرب را با غذاهای پر از کلسترول و پر چرب جایگزین کرده بود. علاوه بر این، برنامه از ورزش و پیاده روی تحت مراقبت‌های خودش، و همچنین تکنیک کاهش استرس و دیگر عادت‌های مربوط به سلامت قلب تشکیل شده بود. به طرز بسیار جالبی، در کمتر از ۱ ماه این بیماران یاد گرفتند عادت‌های بد خودشان را یکجا کنار بگذارند و عادت‌های جدید را جایگزین آنها کنند، و بعد از یک سال هم در کمال ناباوری، سلامتی و بهبودی وضعیت قلبی‌شان را به دست آوردند.

به نظر من این مورد پیش آمده بیشتر شبیه اسثنا است تا قانون. اما حتما متوجه شده‌اید که به کار گیری این استراتژی شاد برای شما هم موثر و مفید واقع شود.

وقتی بچه بودم، به همراه خانواده‌ام به یک کمپ در نزدیکی دریاچه رولینز رفتیم. این دریاچه با شمال کالیفرنیا فاصله زیادی نداشت، و آب این دریاچه از ذوب شدن یخ‌های کوهستان تاهویی، به دست می‌آمد. آب دریاچه رولینز بسیار سرد بود. هربار که به آنجا می‌رفتیم، پدرم اصرار می‌کرد که در استخر قطبی آنجا اسکی کنم. همیشه به خاطر وارد شدن به آب عصبی و ناراحت می‌شدم. اسکی روی آب را خیلی دوست داشتم، اما از افتادن در آب متنفر بودم. در اصل یک حس تناقض و تزادی برای من پیش آمده بود، برای همین هم نمی‌توانستم آنها را از همدیگر تفکیک کنم.

پدرم همیشه حواسش بود تا نوبت اسکی را از دست ندهم. گاهی اوقات هم خودش من را به داخل آب هول می‌داد. بعد از گذشت مدتی از این ثانیه‌ها و لحظات عذاب آور، دمای بدنم پایین می‌آمد، و همیشه در آب احساس آرامش‌بخشی می‌کردم، انگار جان تازه می‌گرفتم. تصور من از پریدن داخل آب در واقع از واقعیت بودن در آب بدتر بود. هنگامی که دمای بدنم با آب تنظیم می‌شد، اسکی روی آب برایم پر از آرامش بود.

این تجربه شاید خیلی بی شباهت به یکباره ترک کرد عادت‌های بد نباشد. برای مدت کوتاهی احساس عذاب و ناراحتی ایجاد می‌شود، اما بعد از آن، بدن با تغییرات محیط خودش را وفق می‌دهد، و این فرایند، هوموستاز یا خودپایداری نامیده می‌شود. همه ما برای تغییر دادن عادت‌ها و رفتارهایمان دارای توانایی هوموستازی هستیم. یعنی می‌توانیم سریعا خودمان را به لحاظ روانی و جسمی با شرایط جدید وفق دهیم.

نظرات دارن هاردی را درباره راه‌های از بین بردن عادت‌های بد خواندید، اما نظر شما چیست؟ آیا شما هم در این مورد تجربیاتی داشته‌اید؟ لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید، و یادتان نرود که این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید