خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

مثبت اندیشی چیست و چرا باید به آن توجه کنیم؟

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یعنی اینکه از نظر نوع نگرش و احساساتتان، نتایج خوب و مطلوب را انتظار داشته باشید، و بابت نرسیدن به نتایج مورد انتظارتان ناامید نشوید.

به بیانی دیگر، تفکر مثبت به معنای تلاش چند باره و قبول نکردن شکست است؛ یعنی توانایی این را داشته باشید که به جای نکات منفی روی خوبی‌ها و نکات مثبت تمرکز کنید. با این چارچوب ذهنی، شکست را قبول نخواهید کرد و اجازه نمی‌دهید هیچ چیز منفی روی روحیه و ذهنیت شما تاثیر بگذارد.

فردی که مثبت اندیش است، بیشتر روی خوبی‌های افراد تمرکز می‌کند تا بدی‌های آنها. این واژه دقیقا به معنای خوش‌بینی است؛ یعنی به جلو نگاه کردن و تجسم زندگی بهتر و شادتر؛ و وحشت نکردن از موانع، مشکلات یا تاخیرهایی که در رسیدن به امیال و آرزوها بوجود می‌آید. فردی که ذهنیت مثبت دارد، دیگران را هم تشویق کرده و به آنها انگیزه می‌دهد، و تلاش می‌کند کاری کند که دیگران احساس بهتری پیدا کنند.

مثبت اندیشی در لغت

وب‌سایت دیکشنری Collins، این عبارت را نگرش خوش‌بینانه تعریف کرده است. و وب‌سایت دیکشنری Oxford نیز آنرا به عنوان رویکرد یا نتیجه متمرکز کردن ذهن روی جنبه‌های مثبت و سازنده یک مساله به منظور حذف احساسات یا نگرش‌های منفی یا مخرب تعریف کرده است. وب‌سایت Thesaurus نیز چند مترادف برای آن ارائه کرده است: چشم‌انداز روشن، شادمانی، امیدواری و خوش‌بینی. دیکشنری کمبریج هم آنرا سرشار از امید و اعتماد به نفس، یا دلیل آوردن برای امید و اطمینان تعریف کرده است.

چند تعریف دیگر نیز برای تفکر مثبت ارائه شده است:

۱. مثبت اندیشی نگرش پذیرفتن تفکرات، کلمات، تصاویر و احساساتی است که به رشد، موفقیت و نتیجه‌های رضایت‌بخش کمک می‌کنند. این یک نگرش ذهنی است که انتظار نتایج خوب و مطلوب دارد.

۲. با این چارچوب ذهنی تفکرات خوبی در مورد خودتان و دیگران دارید و آینده بهتری را تصور می‌کنید.

۳. تفکر مثبت به دنبال راه‌حل است، درحالیکه تفکر منفی به مشکلات و موانع می‌پردازد.

تفکر مثبت

تفکر مثبت در کسب‌وکار

تفکر مثبت در کسب‌وکار به معنای انتظار موفقیت، تجسم موفقیت، باور داشتن به خود و توانایی‌های خود و قبول نداشتن شکست است. اگر چنین نگرشی داشته باشید شجاعت رویاپردازی‌های بزرگ را پیدا خواهید کرد، چشم‌انداز بزرگ‌تری برای خودتان ترسیم کرده و جرات می‌کنید برنامه‌ریزی کنید و کسب‌وکارتان را رشد بدهید.

البته پر واضح است که صرفا نگرش مثبت عاملی برای موفقیت شما در کسب‌وکار نیست، و شما به موارد دیگری مانند استراتژی صحیح، کیفیت محصول یا خدمات خوب، بازاریابی موثر، مدیریت مالی صحیح، تیم متعهد و متخصص، ابتکار و نوآوری و… هم احتیاج دارید!

مثبت‌اندیشی در ورزش

مثبت اندیشی در ورزش نگرش باور داشتن به توانایی خود برای برنده شدن، احساس قدرت و شایستگی و داشتن انگیزه و استقامت برای پیروزی و دستیابی به نتایج خوب است. با مثبت اندیشی تمایل بیشتری به تمرین کردن و داشتن قدرت و انرژی بیشتر دارید.

در اینباره هم مانند بخش قبلی، لازم است بدانید که موفقیت شما در ورزش یا تناسب اندام، در گرو موارد دیگری هم هست. مثلا هدفگذاری، تمرین منظم، ایجاد تنوع در تمرین، رژیم غذایی، استراحت، اراده و حمایت خانواده یا دوستان. البته نگرش مثبت می‌تواند در تمامی مراحل و موارد دیگر شما کاتالیزور مهمی باشد!

تفکر مثبت در عشق

مثبت اندیشی در عشق یک نگرش ذهنی است که باعث می‌شود باور داشته باشید که علی‌رغم ناامیدی‌های زیاد بالاخره مناسب‌ترین فرد را پیدا می‌کنید. این نگرش به شما انگیزه می‌دهد بهتر از خودتان مراقبت کنید تا خوب به نظر برسید و همچنین میل برقرار کردن ارتباط با دیگران را در شما ایجاد می‌کند.

همچنین تفکر مثبت در عشق یکی از عوامل کلیدی برای حفظ روابط عاشقانه سالم و پایدار هم هست. وقتی که از تفکر مثبت بهره‌مند باشیم، می‌توانیم روی جنبه‌های مثبت و سازنده رابطه تمرکز کنیم و از لحظات خوشایند و کمیاب رابطه‌مان لذت ببریم. تفکر مثبت می‌تواند به ما کمک کند تا احساسات مثبت و عشق را در خود تقویت کرده و در مقابل چالش‌ها و مشکلات به خوبی ظاهر شویم.

در یک کلام نگرش مثبت به ما کمک می‌کند با ایجاد اتصال عمیق‌تر و ایجاد ارتباط با افراد مهم در زندگیمان، رابطه‌های معنادارتر و پایدارتری را ایجاد کنیم و عشق را با انگیزه و اشتیاق زندگی کنیم.

زندگی روزمره

این به معنای نگرش فردی شاد و خوش اخلاق بودن و داشتن چشم‌انداز روشن علی‌رغم مشکلات و موانع است. فردی که مثبت اندیش است، شاد و خوشحال است و به مشکلات و افراد منفی اجازه نمی‌دهد روی ذهن، احساسات و رفتارش تاثیر بگذارند.

موفقیت و شکست نتیجه نحوه استفاده از ذهن و نحوه فکر کردن است. اگر انتظار شکست داشته باشید، و اگر در هر شرایطی فقط جنبه‌های منفی و مشکلات را ببینید و به آنها فکر کنید، برای پیروز شدن تلاش نمی‌کنید و در نتیجه شکست به واقعیت تبدیل می‌شود.

از سوی دیگر، اگر انتظار موفقیت داشته باشید، پیشرفت را تصور کنید و به ذهنتان اجازه ندهید درگیر جنبه‌های منفی شود، شانس بیشتری برای موفق شدن خواهید داشت.

اگر می‌خواهید در کسب‌وکار، ورزش، سیاست، بازیگری، خوانندگی و کارآفرینی یا هر حوزه دیگری موفق شوید، باید مثبت اندیشی را فراموش نکنید. البته به مهارت‌های لازم و تخصص هم نیاز دارید، ولی واقعا به اندازه خوش‌بینی، امیدواری و انتظار موفقیت، تاثیرگذار نخواهند بود!

“اگر فکر می‌کنید می‌توانید یک کار را انجام دهید یا فکر می‌کنید نمی‌توانید، در هر صورت حق با شماست!”

هنری فورد

این جمله هنری فورد یعنی همه چیز به ذهن و نگرش شما بستگی دارد. البته این نگرش برای اثربخش بودن باید با اقدام و ابتکار همراه باشد. باید برنامه‌ریزی کنید و از عقل سلیم استفاده کنید و فقط به شانس تکیه نکنید.

در هر کاری باید مشکلات و موانع را هم در نظر گرفت و آنها را نادیده نگرفت، ولی همزمان باید به پیدا کردن راه‌حل آنها باور قوی داشت.

مشتاقیم نظر شما را هم درباره موضوع مثبت اندیشی بدانیم. آیا تابحال تلاش کرده‌اید خوشبین باشید؟ بنظرتان روی زندگی، کار یا درس شما تاثیری داشته است؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید