خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

در گیرودار شیوع کرونا چطور در خانه کار کنیم؟

کار در خانه بدلیل شیوع کرونا

برخی از مقامات به علت شیوع ویروس کرونا به کارمندان توصیه کرده‌اند از درون خانه خود کار کنند. تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها نیز در حال حاضر از کارمندان خود خواسته‌اند تا اطلاع ثانوی به روش دورکاری وظایف روزانه خود را انجام دهند. اما بیشتر شرکت‌ها برای چنین روزی برنامه‌ریزی نکرده بودند و حالا کارمندان حسابی گیج شده‌اند.

من بیشتر دوران کار حرفه‌ای خود را در خانه گذرانده‌ام حتی پیش از اینکه نرم افزار Slack کارها را به هم وصل کند. به طور رسمی، من از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای یک رسانه‌ قدیمی در نیویورک کار می‌کنم. در واقع هر روز چندین ساعت در حالی که روی کاناپه لم داده یا پشت میز آشپزخانه یا میز کوچکم در نیویورک نشسته‌ام، در حال کار کردنم. جالب است بدانید دفتر کارم را با یک دختر کوچولوی چهار ساله و آشپزخانه اسباب بازیش تقسیم کرده‌ام!

من «سارا پولیام بیلی» به عبارت دیگر یک دورکار هستم و در آن حرفه‌ای هم شده‌ام و حالا برای تازه کاران این عرصه نکاتی دارم که به آنها کمک می‌کند بدون از دست دادن تمرکز دورکاری انجام دهند.

هر لباسی دوست دارید بپوشید

بعضی از افراد فکر می‌کنند حتما باید دوش گرفته و به گونه‌ای لباس بپوشند که انگار وارد دفتر کار می‌شوند. اگر این موارد در کارتان اختلالی ایجاد نمی‌کنند خب پس دم شما گرم! ولی در صورتی که با این کارها وقت کم می‌آورید پس لازم نیست حتما انجامشان بدهید. می‌توانید هر چه می‌خواهید بپوشید.

دستورالعمل پوشش غیر رسمی در نیویورک سر تا پا مشکی است و من هم یک لباس تابستانه و یک لباس زمستانه مشکی دارم که هر زمان باید کاری را بیرون از خانه انجام دهم آن را به همراه یک جفت چکمه مشکی یا خیلی ساده با صندل مشکی می‌پوشم.

میز تردمیل یا میز غذاخوری؟

اوه خدایا، کافیه فقط کارتو انجام بدی! من از درون خانه سرمایه گذاری‌های بسیاری انجام داده‌ و به این نتیجه رسیده‌ام که اگر کسی در خانه‌اش جای اضافی دارد بهتر است آن را به محل کاری برای خود تبدیل کند. دوست من جرمی وِبر به من یاد داد چگونه فضای کاری هر چه بیشتر ارگونومیکی برای خود ایجاد کنم تا به این ترتیب کمر و گردنم دچار آسیب نشوند.

می‌توانید یک پایه قابل تنظیم، یک میز بامبو جارویس، یک تکیه گاه متحرک دست، یک زیرپایی ایستاده و یا یک تاچ پد اکسترنال تهیه کنید تا راحت‌تر کار کنید. در کنار تمام این محصولات، او همیشه به من توصیه می‌کند که حالت نشستن یا ایستادن من از همه چیز مهم‌تر است. هر یک ساعت از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید و اصلا خودتان را درگیر اینکه کجا نشسته‌اید یا چه تجهیزاتی دارید نکنید.

برای خود ذخیره‌ای از نوشیدنی ها داشته باشید

وقتی در خانه کار می‌کنید با یک کاسه دراژه M&M وسوسه نمی‌شوید! اما آشپزخانه درست کنار شماست. برای اینکه همه چیز جذاب‌تر به نظر بیاید سعی می‌کنم همیشه چندین نوشیدنی در خانه داشته باشم مثل چای، قهوه، هات چاکلت، آب گازدار و البته لیموی تازه! معمولا در یک لیوان میسون جار آب می‌نوشم. سعی می‌کنم وعده‌های غذایی خود را به طور منظم بخورم، از میوه‌ها و سبزیجات به عنوان میان وعده استفاده کنم و هیچگاه غذا را به محل کارم نبرم. اینطور دیگر موش‌ها هم وارد دفتر کارم نمی‌شوند!

انعطاف پذیر باشید اما مرزها را حفظ کنید

شرکتی که برایش کار می‌کنم از نظر جغرافیایی از خود انعطاف نشان داده و من هم سعی می‌کنم این انعطاف پذیری را به نحوی به شرکت برگردانم. منظورم این است که من ساعت ده شب یا آخر هفته‌ها همه کارهایم را متوقف می‌کنم تا به اخبار گوش دهم. به عبارتی قرار نیست به هر پیغامی که خارج از زمان کاری در Slack یا از طریق پیام‌رسان‌ها برای شما ارسال می شود جواب دهید.

مدیر خود را متوجه کنید که چه زمانی قطعا در دسترس خواهید بود و چه زمانی در صورت نیاز ممکن است در دسترس باشید. و حالا که دفتر کارتان خانه شما نیز هست، پس سعی کنید کامپیوتری که با آن کار می‌کنید و تلفن همراهتان را وارد اتاق خوابتان نکنید. من ساعتی دارم که زمان را روی سقف منعکس می‌کند تا به این ترتیب نور آبی به چشمانم نخورد، چرا که این نور مانع از ترشح ملاتونین در شب می‌شود و ممکن است شما را بی‌خواب کند.

به ذهنتان اجازه دهید کمی منحرف شود!

این بخش کمی بحث برانگیز است، پس آماده باشید! شغل من نیازمند کمی خلاقیت در نویسندگی و خلق ایده‌های داستانی است، به همین خاطر در طول روز سعی می‌‌کنم ذهنم را کمی منحرف کنم. گاهی اوقات در ساعات کاری لباس‌هایم را تا می‌کنم و به این ترتیب چند دقیقه ایده‌ای را در ذهنم سبک و سنگین می‌کنم.

گاهی اوقات، در صورتی که قرار عجولانه‌ای نداشته باشم، راه می‌روم یا حتی چرت می‌زنم تا بعد از آن انرژی بیشتری داشته باشم. من از این زمان کوتاه بیکاری هدفمندانه استفاده و بعد آن را جبران می‌کنم. من می‌دانم در صورتی که کارم را انجام ندهم کسی را گول نمی‌زنم.

به دنبال نکاتی برای تولید و سودمندی بیشتر هستید؟

بسیار خب، اما مراقب باشید این سیستم‌ها شما را غرق خود نکنند. من کتاب‌های نویسندگانی مثل دیوید آلن، گرشن رابین، لورا واندرکام و تیموتی فریس را مطالعه می‌کنم. دوستانم هم اپلیکیشن‌‌هایی مثل Streaks و Toggl را پیشنهاد می‌کنند. اما لیست کارها و اهداف من بسیار ساده است: متمرکز بمان و کارهاتو انجام بده، همین!

یک کنفرانس تصویری دارید؟

اعلام حضور کرده و بقیه را متوجه خود سازید. اگر می‌خواهید میکروفن خود را روی حالت mute بگذارید و صدای پس زمینه را به حداقل برسانید هم به همه اطلاع دهید. در صورتی که در محیط شهری زندگی می‌کنید پس بدانید هیچکس دلش نمی‌خواهد از طرف شما صدای آژیر بشنود! فقط فراموش نکنید اگر خواستید در بحثی شرکت کنید، میکروفن خود را از حالت mute خارج کنید.

دوست من کیت شلنات، همیشه در مورد نور پنجره هنگام برقراری تماس تصویری به من گوشزد می‌کند. در جایی قرار نگیرید که پشت سرتان روشن باشد.

برای کنفرانس تصویری نیاز به سکوت دارید؟

ویدیویی که در BBC حسابی پر بیننده شده بود را یادتان هست؟ همان کلیپی که پدر در دفتر کارش در خانه مشغول مصاحبه بود که بچه‌هایش وارد شدند را می‌گویم. یک بار با اسقف کلیسای اپیسکوپال، مایکل کری، که آن زمان در مقام ریاست کلیسا بود مصاحبه می‌کردم که دختر چهار ساله‌ام به درون اتاق پرید تا سراغ مسواکش را بگیرد.

می‌دانم اعتیاد به صفحه نمایش موضوع قابل بحثی است، اما گاهی اوقات کاری را انجام می‌دهم که باید انجام دهم و از طرفی به تمرکز و سکوت هم احتیاج دارم. ما یک هدفون بلوتوثی داریم که آن را به تلویزیون وصل کرده‌ام. در این مواقع برای دخترم کارتون می‌گذارم و هدفون را به او می‌دهم تا نه حواس او  پرت شود و نه حواس من!

تا جایی که می‌توانید ارتباط برقرار کنید

سال پیش که هم‌بنیانگذار Slack را ملاقات کردم، به گرمی با او دست دادم و به او گفتم که سرویس پیام رسان این نرم افزار تا چه حد مفید بوده و بر کار من در خانه تاثیر مثبت گذاشته است. این نرم افزار نتواسته جای اتاق خبر را بگیرد اما حداقل می‌توانم به راحتی با همکاران در تماس باشم و از آنها ایده بگیرم. می‌توانم در اتاق‌ها جا به جا شوم و بر گفتگوها نظارت داشته باشم بدون اینکه کاری به زنجیره انبوه ایمیل‌ها داشته باشم.

ممکن است نرم افزارهای پیام رسان نیز چالش دیگری باشند که باید آنها را مدیریت کرد. از نرم افزار خارج شوید و در صورت نیاز پیغام‌هایی بگذارید تا به این ترتیب در مورد در دسترس بودن یا نبودن شما به دیگران اطلاع رسانی شود. هر کاری که می‌کنید، در برقراری ارتباط خاص خود حرفه‌ای عمل کنید. به راحتی می‌توان آنچه گفته‌اید را برای نفر سوم ارسال کرد یا از آن اسکرین شات گرفت.

من تا قبل از ورود به کالج در خانه درس می‌خواندم پس می‌دانم چطور باید با پیشرفت خود، خودم را ثابت کنم. فرقی نمی‌کند از طریق ایمیل، slack، پیام کوتاه یا دایرکت، رییس و همکارانتان را نزدیک خود نگه دارید. از آنها بازخورد بخواهید. اهداف و میزان پیشرفتتان را بسنجید. یک جا ایده ها را بنویسید و در جای دیگر دستاوردها را. به پاداش‌ها و بازخوردهای مثبتی که از افراد گرفتید توجه کنید. شاید مدیر شرکت از نظر فیزیکی با شما ملاقات نکند اما می‌تواند کارتان را دنبال نماید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید