خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

هدف گذاری چگونه ما را به یک آینده جذاب هدایت می‌کند؟

هدف گذاری چیست؟

آیا می‌دانید چگونه باید هدف گذاری کنید؟ هر چند وقت یک بار به اهداف بزرگی که واقعا برایتان مهم هستند دست پیدا می‌کنید؟ اگر در دنبال کردن برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدفتان مشکل دارید، احتمالا وسوسه می‌شوید که از تلاش کردن دست بردارید! خیلی‌ها به خودشان می‌گویند “شاید فقط همین است” یا “باید از چیزی که دارم راضی باشم”.

ولی بیشتر اوقات مانعی که بر سر راه موفقیت قرار گرفته خود هدف است! اگر هدف‌تان کم کردن وزن باشد، چگونه می‌فهمید که به این هدف دست پیدا کرده‌اید؟ وقتی یک کیلو کم کردید؟ پنج کیلو؟ چهل کیلو؟ بدون یک هدف مشخص نمی‌توانید به موفقیت برسید. به همین خاطر است که یاد گرفتن نحوه تعیین هدف روشن، قابل اندازه-گیری و قابل اجرا ضروری است.

هدف گذاری چیست؟

وقتی این سوال را ‌می‌پرسید به خاطر داشته باشید که اهداف، بسته به سبک زندگی، ارزش‌ها و تعریف‌های موفقیت از جانب شما، بسیار متفاوت به نظر می‌رسند. اهداف شما منحصر به خودتان هستند و نیازی نیست شبیه به اهداف دیگران باشند.

تعریف کلاسیک تعیین هدف فرآیند شناسایی چیزی که می‌خواهید به آن برسید، ایجاد مقاصد قابل اندازه‌گیری و تعیین مهلت زمانی برای کمک به رسیدن به آن است. تعیین هدف در هر حوزه از زندگی مفید است، از رسیدن به آزادی مالی گرفته تا عادت کردن به یک رژیم غذایی سالم. وقتی نحوه تنظیم کردن اهداف در یک حوزه از زندگی را یاد بگیرید، تعیین هدف در سایر حوزه‌های زندگی راحت‌تر میشود.

تنظیم اهداف مترقی که در طول آنها به بردهای کوچک دست پیدا می‌کنید کمک می‌کند به دستاوردهای بزرگ‌تر برسید. این اهداف کوچک منجر به پیشرفت می‌شوند که تنها چیزی است که برای حس رضایت و شادی به آن نیاز دارید!

چرا تعیین هدف مهم است؟

تعیین هدف ضروری است، زیرا کمک می‌کند تصمیم بگیرید و تمرکزتان را روی آن چه واقعا برایتان اهمیت دارد حفظ کنید. تعیین هدف کارآمد شما را قادر می‌سازد پیشرفت را اندازه‌گیری کنید، کارهایتان را به تعویق نیندازید و رویاهایتان را مجسم کنید. اگر ندانید به چه چیزی می‌خواهید دست پیدا کنید، نمی‌توانید برای رسیدن به آن برنامه-ریزی کنید. در حقیقت هدف گذاری وسیله‌ای است که شما را به مقصد مورد نظرتان می‌رساند.

علاوه بر این، داشتن هدف باعث می‌شود پاسخگو باشید. چه در حال یادگیری تعیین هدف در کار هستید و چه در زندگی شخصی، صحبت کردن با دیگران در مورد اهدافی که دارید احتمال اینکه الگوهای رسیدن به آنها را ایجاد کنید بیشتر می‌کند.

در این مقاله نحوه هدف گذاری برای اطمینان از رسیدن به آنها را توضیح می‌دهیم. همچنین آن چه یک هدف را جذاب می‌کند و همچنین مراحل مورد نیاز برای رسیدن به آن را یاد می‌گیرید.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

چرا باید هدف داشته باشیم؟

مشخص کردن یک هدف کارآمد، کلید اساسی موفقیت است. هدف گذاری چه افزایش دادن هوش، یک سرگرمی جدید و چه از سر گرفتن یک رابطه باشد، کمک می‌کند آینده‌مان را بسازیم. تعیین هدف به رشد و توسعه و تغییر کردن به شکلی که هیچ وقت تصور آن را نمی‌کردیم کمک می‌کند.

برای اینکه واقعا حس رضایت داشته باشیم باید بدانیم و حس کنیم که برای رسیدن به یک چیزی کار می‌کنیم. تونی رابینز می‌گوید: “پیشرفت مساوی شادی است”. مشخص کردن اهداف هم چیزی است که ما را به آن می‌رساند.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

تعیین هدف برای شما چه معنایی دارد؟ وقتی هدف گذاری می‌کنید، آیا کمی بعد آنها را از یاد می‌برید؟ شرط می-بندم اگر در حال خواندن این مقاله هستید چند بار در زندگی هدف تعیین کرده‌اید. ولی آیا به آنها دست پیدا کرده-اید؟ آیا به صورت کارآمد هدف تعیین کرده‌اید؟ آیا اهداف‌تان به شکلی که می‌خواهید زندگی‌تان را تغییر داده‌اند و نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه داشته‌اند؟

خیلی اوقات مردم فکر می‌کنند هدف گذاری را بلد هستند، ولی هیچ وقت به چیزی که می‌خواهند دست پیدا نمی-کنند. یک دلیل رایجش این است که اهداف آنها جذاب یا الهام‌بخش نیست.

احتمال بیشتری دارد برای چیزی وقت و انرژی بگذارید که هیجان‌انگیز باشد! پس اهداف‌تان باید منعکس کننده همان سطح از تکانه باشد. هدف را یک رویای مهلت‌دار در نظر بگیرید. حالا تنها کاری که باید بکنید برنامه‌ریزی برای موفقیت و دستیابی به آن رویا است.

اگر تا بحال روش SMART  به گوشتان خورده و می‌خواهید درباره‌اش بدانید اینجا را هم بخوانید: هدف گذاری به روش اسمارت.

نکات مهم

در فرایند برنامه ریزی اهدافتان این سه مرحله مهم را به خاطر بسپارید.

مرحله اول: شش دقیقه برای طوفان فکری وقت بگذارید و فهرستی از چیزهایی که در بیست سال آینده می‌خواهید به آنها برسید، بسازید، انجام دهید، داشته باشید، بدهید و یا تجربه کنید را یادداشت کنید. در طول این مدت با حداکثر سرعت، هر تعداد چیزی که می‌توانید را یادداشت کنید.

مرحله دوم: حالا دوباره فهرست را نگاه کنید و کنار هر هدف بنویسید سه، پنج، ده یا بیست سال آینده، تا نشان دهید رسیدن به هر کدام چقدر طول می‌کشد. در رابطه با این برآورد زمانی واقع‌گرا باشید. یک دقیقه و نیم برای این کار وقت دارید، پس عجله کنید.

مرحله سوم: لیست را مرور کنید. چهار هدف برتر یک ساله‌تان را انتخاب کنید. اینها اهدافی هستند که واقعا هیجان‌زده‌تان می‌کنند. یک پاراگراف برای هر هدف بنویسید و توضیح دهید چرا در ۱۲ ماه آینده حتما به آن دست پیدا خواهید کرد. برای این مرحله کلا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت دارید.

اگر می‌توانید چیزی که نوشته‌اید را با دوستان، خانواده یا کسی که به او اعتماد دارید به اشتراک بگذارید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت آنها را با صدای بلند برای خودتان تکرار کنید. این کار کمک می‌کند فرآیند برنامه‌ریزی هدف کمتر یک مفهوم باشد و بیشتر واقعی جلوه کند.

چرا تعیین هدف مهم است؟ خودتان را در پیری مجسم کنید و به گذشته نگاه کنید. درد ناشی از نرسیدن و لذت رسیدن به اهداف چگونه به نظر می‌رسد؟ تعیین هدف کارآمد کمک می‌کند تمرکزتان را حفظ کنید، پاسخگو باشید و تنها جنبه مهم رسیدن به رویاها است!

لطفا فراموش نکنید که نظرات شما خیلی برای ما مهم است. پس لطفا پس از مطالعه مطالب دیدگاه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. حتی می‌توانید برای ما بنویسید که دوست دارید بیشتر درباره چه موضوعاتی بخوانید؟ در آخر هم فراموش نکنید که واگویه را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید