خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه تنبل نباشیم؟ به همراه ۷ راه پیشنهادی و موثر

کارمند تنبل

آیا به دنبال راهی هستید که دیگر تنبل نباشید؟ باید بگوییم اگر یک روز را به تنبلی بگذرانید اتفاق وحشتناکی نیفتاده است. می‌توانیم بگوییم که یک روز به خودتان استراحت داده‌اید، و اتفاقا این چیز خوبی هم هست. اما وقتی که هر روزتان به تنبلی بگذرد، دیگر با یک مشکل روبرو هستیم.

بعضی وقت‌ها واقعا نیاز است که زور بالای سرمان باشد تا از جایمان بلند شویم و به خودمان تکان دهیم، در آن صورت است که می‌توانیم کارهایمان را به طور موثری انجام دهیم و تنبلی را کنار بگذاریم.

بسیار خب، با ما همراه باشید تا در ادامه‌ی این مقاله، ۷ راه برای اینکه تنبل بودن را کنار بگذاریم و در کارهایمان موثرتر باشیم را برشماریم. همچنین بعد از مطالعه این ۷ راه این مطلب را هم از دست ندهید: ۵ راز برای اینکه فورا تنبلی خود را کنار بگذارید.

۱. دلیل تنبلی خود را پیدا کنید

آیا برای مدت‌هاست که ۲۷ ساعت در روز و ۹ روز در هفته! کار می‌کنید و به همین خاطر هم پوستتان کنده شده است؟ این یک علامت واضح است که یا باید استراحت کنید، یا اینکه برنامه‌تان را تغییر دهید. بدن انسان طوری ساخته نشده است که بتواند بی وقفه کار کند.

اجداد پارینه سنگی ما هم کار می‌کردند، البته به طور میانگین، حدود ۲۰ ساعت در هفته. شاید احساس کنید که شکست خورده‌اید، شاید بترسید که در انجام کاری شکست بخورید، یا حتی در ساده‌ترین حالت دلتان نمی‌خواهد کارتان را انجام دهید. این‌ها همه مشکلاتی جدای از هم هستند که راه حل‌های مستقلی هم دارند. پیدا کردن دلیل اصلی تنبلی، به شما کمک خواهد کرد تا تغییرات لازم را اعمال کرده و در نتیجه فرد موثرتر و پر انرژی‌تری باشید.

۲. شور و شوق را در خودتان زنده کنید

کاری که انجامش می‌دهید را به یک دلیلی شروع کرده‌اید، اما بعضی اوقات حتی کارهایی که عاشقش هستیم هم خسته کننده و آزار دهنده می‌شوند. وقتی که چنین اتفاقی افتاد و حس کردید که تنبل شده‌اید، به خودتان یاداوری کنید که در خانه‌ی اول اصلا چرا و به چه هدفی چنین کاری را شروع کردید؟

شما باید برای انجام کارهایتان اشتیاق مورد نیاز را داشته باشید، در غیر اینصورت نخواهید پذیرفت که کاری مخل آسایش شما باشد. قسمت‌های خوب کار را مدام به خودتان یاداوری کنید، نه فقط آن بخش‌هایی که زجرآور و آزار دهنده است.

۳. به خودتان فرصت استراحت بدهید

مردم، وقتی زمان کافی برای استراحت داشته باشند، به طور موثرتری کار می‌کنند. اگر در بازه‌های کوتاه مدت اما با تمرکز زیاد کارتان را انجام دهید، خیلی کیفیت و تاثیرش بیشتر از این خواهد بود که کل کار را یکجا اما با تقلا و زحمت به سرانجام برسانید. (خطاب به دانشجوها: مطالعه‌های یک سره شب‌های امتحان رو خاطرتون هست؟ که به زور کافئین و نیکوتین و آدرنالین شب رو صبح می‌کردید؟ البته که یادتون هست!)

اگر بین کار به خودتان استراحت بدهید، نه تنها از نتیجه‌ی کارتان رضایت بیشتری خواهید داشت، بلکه پس از اتمام کار، هم خسته نشده‌اید و هم اینکه احساس بهتری هم خواهید داشت. بدین ترتیب فشار کار هم کاهش پیدا خواهد کرد و اگر برای مدتی است که تنبل شده‌اید، راحت‌تر می‌توانید برای انجام کارتان انگیزه کسب کنید.

چگونه تنبل نباشیم؟

۴. دنبال راه‌هایی باشید که کارها را موثرتر انجام می‌دهید

زمانی که امکانش هست، بجای سخت‌تر کار کردن، هوشمندانه‌تر کار کنید. ما قبلا در اینباره حرف زده‌ایم که چرا سخت کار کردن الزاما خوب جواب نمی‌دهد. حالا دوباره همان پیشنهاد را می‌دهیم و می‌گوییم که اگر تنبل شده‌اید، دنبال راهی باشید که کارتان را هوشمندانه‌تر انجام دهید.

اگر بتوانید راه بهتری برای انجام دادن کارها پیدا کنید، به احتمال بیشتری از انجامش لذت خواهید برد؛ چرا که صرفا مثل یک ربات کارتان را تکرار نکرده‌اید، بلکه از خلاقیت و قدرت تصورتان برای انجام بهتر کار بهره جسته‌اید. بدین ترتیب در مورد کارتان احساس بهتری پیدا خواهید کرد، و قطعا بیشتر لذت خواهید برد.

۵. برای فرار از تنبلی از دیگران کمک بخواهید

بعضی وقت‌ها ما فقط کمی پشتیبانی لازم داریم. هیچ اشکالی ندارد که از یکی از همکاران، دوستان، یا فامیل خود که پر از انگیزه است کمک بخواهیم. این کار، روش خوبی است برای اینکه بتوانید از جایتان بلند شوید و به کارتان ادامه دهید؛ چون آنها می‌توانند به شما انگیزه بدهند. در عین حال شما هم می‌توانید در عوض به آنها انگیزه بدهید تا کارشان را سخت‌تر انجام دهند. کمی رقابت دوستانه به کسی لطمه‌ای نخواهد زد.

۶. فکر کنید که چرا نمی‌خواهید کارتان را انجام دهید

بنظر می‌رسد که این مورد هم مانند مورد ۱ است، اما در واقع اینطور نیست. بعضی کارها را ما فقط به این دلیل که حال نمی‌دهند نمی‌خواهیم انجام دهیم. چمن زنی، خانه تکانی، و تعمیر لوازم خانه، همه‌شان یک چیز مشترک دارند؛ و آن هم اینکه آدم‌ها دوست ندارند این کارها را انجام دهند چرا که زمان‌بر و خسته کننده هستند، انجام دادنشان دلپذیر نیست، و ما می‌دانیم که کمی زودتر یا دیرتر باید دوباره همان کار را انجام دهیم.

ما پیشنهاد می‌کنیم بجای اینکه فکر کنید که چرا نمی‌خواهید این کارها را انجام دهید، به مزایایی که انجام دادنشان دارند فکر کنید. وسایل خانه به درستی کار خواهند کرد، و خانه شما تر و تمیز و زیباتر بنظر خواهد رسید و همیشه آماده و پذیرای مهمان است. با تعویض نگرش منفی به مثبت، خواهید دید که انجام این کارها بهتر از انجام ندادنشان است.

۷. اگر تنبل شده‌اید خودتان را مجبور کنید

بعضی وقت‌ها دیگر راه چاره‌ای نیست. تمام نصیحت‌ها و خواسته‌های دنیا هم کاری از پیش نبرده و انگیزه‌ای در شما ایجاد نمی‌کنند. در چنین مواردی باید به یاد بیاورید که شما نواده‌ی چه نسلی هستید و از جایتان برخیزید. شاید اینکار هم جالب نباشد، اما می‌توانید به گذشته و کارهایی که انجام داده‌اید بنگرید و به خودتان بگویید که «آره، من قبلا هم انجامش دادم».

نیازی نیست هر روز صبح خودتان را مجبور کنید که از رختخواب بیرون بیایید، اما هر از گاهی ما باید خودمان را وادار به کاری کنیم که در حالت عادی نمی‌خواهیم انجام دهیم. چه باور کنید چه نه، زمانی که کار را انجام دادید به خودتان افتخار خواهید کرد!

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید