خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

آیا طلا برای سرمایه‌گذاری گزینه‌ی مناسبی است یا نه؟

سرمایه گذاری روی طلا

شاید بارها این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که آیا طلا برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا نه؟ طلا از گذشته تا به امروز نقش مهمی در اقتصاد بسیاری از کشورها داشته است. اگرچه طلا دیگر یکی از انواع اصلی ارز در نظر گرفته نمی‌شود، همچنان یک سرمایه‌گذاری امن و طولانی مدت است و می‌تواند یک سرمایه اضافی ارزشمند به خصوص در بازار کم رونق باشد.

طلا به مدت صدها سال یک ارز جهانی بود. استاندارد طلا به دلیل ارزش شناخته شده در سراسر جهان حتی ۱۵۰۰ سال پیش در دوران امپراتوری روم شرقی نیز به کار می‌رفت. تا همین اواخر، طلا به عنوان اندوخته ارزی جهانی استفاده می‌شد.

در سال ۱۹۴۴، بعد از امضای توافقنامه برتون وودز، دلار به جای طلا جایگزین اندوخته ارزی جهانی شد. ولی حتی بعد از این توافق، طلا همچنان برای پشتیبانی از ارزهای داخلی کشورهای مختلف به کار گرفته می‌شد. در سال ۱۹۷۱، ریچارد نیکسون استاندارد طلا را در ایالات متحده حذف کرد و کشورهای دیگر نیز خیلی زود همین رویکرد را در پیش گرفتند.

مزایای طلا برای سرمایه‌گذاری

طلا اگرچه دیگر یکی از انواع اصلی ارز در کشورهای توسعه یافته نیست، به چند دلیل همچنان یک سرمایه‌گذاری محبوب است.

۱. نقدینگی
طلا را در هر جهای جهان به راحتی می‌توان به پول نقد تبدیل کرد. جدا از پول واقعی، نقدینگی و جهانی بودن طلا بی-نظیر است.

۲. ارزش خود را حفظ می‌کند
طلا در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کند. اقتصاددانان استدلال می‌کنند که حتی قیمت طلا نشان دهنده ارزش آن نیست. یعنی، حتی اگر قیمت آن کاهش پیدا کند، ارزش اساسی آن خیلی تغییر نمی‌کند. دلیل این مساله بیشتر این است که طلا یک کالا با مقدار ثابت است، در حالیکه دلار ایالات متحده نوعی ارز فیات در نظر گرفته می‌شود که هیچ ارزش ذاتی ندارد.

۳. در برابر تورم مقاوم است
وقتی تورم وجود داشته باشد ارزش طلا بالا می‌رود. از آنجایی که طلا با دلار ایالات متحده قیمت‌گذاری می‌شود، هرگونه کاهش قیمت دلار منطقا باید منجر به قیمت بالاتر طلا شود. در نتیجه، در طول تورم، طلا سرمایه‌گذاری بسیار پایدارتری نسبت به پول نقد است.

۴. تنوع
اضافه کردن اوراق مختلف به سهام یکی از روش‌های اساسی تنوع‌بخشی و کاهش دادن ریسک کلی سرمایه‌گذاری است. علاوه بر این، از آنجایی که طلا اغلب برعکس بازار بورس و ارزش ارز حرکت می‌کند، یک راه بسیار کارآمد برای تنوع‌بخشی است.

۵. سرمایه‌گذاری مطلوب جهانی
طلا همچنان یک کالای جهانی است. اگرچه کشورها قراردادهای آتی، خزانه‌ها و سایر اوراق خود را در سطح جهان می‌فروشند، این موارد برخلاف طلا در معرض هرج و مرج سیاسی هستند.

۶. طلا به عنوان ورودی در محصولات استفاده می‌شود
از آنجایی که طلا در تولید محصولات مختلف مثل جواهرات و لوازم الکترونیکی به کار می‌رود، تقاضای پایدار دارد که قیمت آن را بیشتر تثبیت می‌کند. علاوه بر این، وقتی تقاضای طلا افزایش پیدا می‌کند، این بازارها می‌توانند موجب افزایش قیمت آن شوند.

معایب طلا برای سرمایه‌گذاری

درحالیکه طلا به دلایل بیان شده می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب باشد، معایبی نیز دارد:

۱. طلا درآمد منفعل ندارد
سرمایه‌گذاری‌های دیگر مثل سهام و اوراق ممکن است بخشی از ارزش خود را از درآمد منفعل به شکل بهره و سود سهام بدست بیاورند. با این حال، تنها بازده طلا زمانی است که ارزش آن افزایش پیدا کرده باشد و آن را بفروشید.

۲. طلا می‌تواند حباب ایجاد کند
در اقتصادهای آشفته، بسیاری از افراد شروع به سرمایه‌گذاری روی طلا می‌کنند، ولی وقتی سرمایه‌گذاران دچار ترس می‌شوند، قیمت طلا ممکن است بیش از حد افزایش پیدا کند. این یعنی سرمایه‌گذاری شما با اصلاح شدن قیمت ارزش خود را از دست می‌دهد.

۳. به ذخیره کردن فیزیکی و بیمه نیاز دارد
اگر طلای واقعی و فیزیکی خریداری کنید، نه تنها باید آن را انبار کنید، بلکه باید آن را بیمه کنید. در غیر این صورت، در صورتی که آسیب ببیند یا به سرقت برود نمی‌توانید آن را جایگزین کنید.

۴. نرخ مالیات درآمد سرمایه در بیشتر سرمایه‌گذاری‌های طلا بالاتر است
از آنجایی که طلا در ایالات متحده قابل وصول است، نرخ مالیات درآمد سرمایه آن ۲۸ درصد است که بسیار بالاتر از نرخ‌های معمولی ۱۵ درصدی است. در نتیجه، شرکت‌های استخراج معدنی که مستقیما روی طلا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند همچنان مالیات با نرخ معمولی پرداخت می‌کنند.

۵. افزایش ارزش طلا با کاهش ارزش ارز محلی همراه است
بسیاری از اقتصاددانان استدلال می‌کنند که ارزش طلا فقط زمانی افزایش پیدا می‌کند که قیمت دلار کاهش پیدا کند یا تورم قوی باشد. در نتیجه، منتقدان احساس می‌کنند طلا بازده کافی در بازارهای دیگر فراهم نمی‌کند.

سکه طلا بهار آزادی

چه زمانی روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری روی طلا وقتی است که انتظار برود تورم چیره شود و ارزش ارز ملی را کاهش دهد. هر چقدر این کاهش را زودتر شناسایی کنید، فضای بیشتری برای سود کردن خواهید داشت. شاخص‌های مهم مثل افت بازار سهام و آشفتگی سیاسی ممکن است نشان دهنده کاهش ارزش ارز کشور در آینده باشند. اطلاعیه‌های بانک‌های ذخیره در مورد چاپ ارز بیشتر نیز ممکن است نشان دهد زمان برای سرمایه‌گذاری روی طلا مناسب است.

وقتی ارز محلی قوی باشد و انتظار تورم وجود نداشته باشد، فضای زیادی برای افزایش قیمت طلا وجود ندارد. در نتیجه، اگر انتظار برود تقاضای بازارهایی که به طلا نیاز دارند افزایش پیدا کند، مثل جواهرسازی و لوازم الکترونیک، روی طلا سرمایه‌گذاری کنید تا از فشار قیمت بالقوه سود کنید.

با این حال، در عمل استراتژی سرمایه‌گذاری منفعل خرید و نگهداری ممکن است بهترین گزینه برای یک سرمایه‌گذار معمولی باشد. از آنجایی که اقتصادها چرخه‌ای هستند، وقتی قیمت طلا پایین است آن را خریداری کنید و فرقی نمی‌کند که کشورتان در حال حاضر دچر آشفتگی باشد یا فکر کنید قرار است دچار آشفتگی شود. به این ترتیب وقتی همه در حال خرید طلا هستند و قیمت آن بالا می‌رود نگرانی نخواهید داشت.

هر زمانی تصمیم به خرید طلا گرفتید مطالعه این مطلب را هم از دست ندهید: نکات مهم قبل از خرید طلا.

چه درصدی از مجموع سرمایه‌گذاری باید طلا باشد؟

هیچ قانون محکمی در این رابطه وجود ندارد. میزان طلا در مجموعه سرمایه‌گذاری به احساسی که نسبت به بازار دارید، مقاومت‌تان در برابر نوسانات و نیازهای مالی کلی و جدول زمانی‌تان بستگی دارد.

از آن جایی که طلا یکی از چند سرمایه‌گذاری محدودی است که عملکرد خوبی در بازار کم رونق دارد، تصور کنید دچار کم رونقی شده‌اید و از آن برای ساخت یک مجموعه سرمایه‌گذاری تهاجمی و سرشار از سهام استفاده کنید. در نهایت، باید استراتژی‌های مدیریت سرمایه مشابه برای تخصیص دادن طلا برای خرید سرمایه‌گذاری‌های دیگر استفاده کنید.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری روی طلا وجود دارد

برای اینکه روی طلا سرمایه‌گذاری کنید راه‌های مختلفی پیش پای شماست، که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. روش‌هایی که پیش روی شماست را بررسی کنید و ببینید که کدام یک ریسک کمتری برایتان بهمراه دارد.

۱. مستقیما طلا بخرید
می‌توانید طلا را به صورت مستقیم به شکل شمش یا سکه خریداری کنید. بعد از خرید باید این کمیت فیزیکی را نگهداری کنید و آن را در آینده بفروشید. مالکیت طلای واقعی حس خوبی می‌دهد، ولی باید مراقب باشید. بزرگ‌ترین نقص مالکیت طلا به این شکل این است که باید برای بیمه یا انبار کردن آن هزینه کنید.

۲. سهام شرکت طلا خریداری کنید
می‌توانید سهام شرکتی که طلا تولید می‌کند را نیز خریداری کنید. ارزش این سهام به شدت با ارزش خود طلا همبستگی دارد. همچنین ممکن است سود سهام شرکت را نیز دریافت کنید.

۳. آینده و گزینه‌های طلا
می‌توانید از طریق مشتقات مالی که روی سرمایه‌گذاری طلا تخصص دارند روی طلا سرمایه‌گذاری کنید، مثل گزینه اختیار معامله با قیمت آستانه. گزینه خرید زمانی مناسب است که انتظار برود ارزش طلا افزایش پیدا کند. از طرف دیگر، گزینه گزینه فروش زمانی مناسب است که انتظار برود قیمت طلا کاهش پیدا کند. مانند سایر مشتقات، گزینه‌ها و آینده طلا ریسک دارد. ممکن است سود زیادی بدست بیاورید یا به شدت ضرر کنید.

۴. روی یک ETF طلا سرمایه‌گذاری کنید
ETF طلا یک صندوق قابل معامله در بورس است که در سرمایه‌گذاری روی طیف گسترده‌ای از اوراق طلا تخصص دارد. این تنوع می‌تواند تا حدودی ریسک را کاهش دهد. دو ETF طلای محبوب در بازار streetTRACKS Gold Trust و iShares COMEX Gold Trust هستند. در ایران می‌توانید گواهی سپرده طلا بخرید، یا اینکه سرمایه خود را بر روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا مانند صندوق عیار کارگزاری مفید متمرکز کنید.

کلام آخر

طلا در صورت شکست خوردن گزینه‌های دیگر، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودآور باشد. اگر نگران تورم یا کاهش ارزش ارز کشورتان هستید، می‌توانید طلا را به مجموعه سرمایه‌گذاری‌تان اضافه کنید. در نتیجه، قبل از سرمایه‌گذاری حتما سرمایه‌گذاری خاصی که مدنظر دارید را بررسی کنید. برای مثال، ذخیره کردن و بیمه طلای فیزیکی دقیقا چقدر هزینه در بر دارد؟ تفاوت مالیات بر درآمد سرمایه‌گذاری روی ETF طلا و ETF استخراج طلا چقدر است؟ بررسی جزئیات شما را قادر می‌کند تفاوت زیادی در سود نهایی حاصل کنید.

خرید طلای زیاد در اقتصاد آشفته هر چقدر هم وسوسه برانگیز باشد، سعی کنید جوگیر نشوید. حباب طلا وجود دارد و برای اینکه دارایی‌هایتان بیش از حد از یک نوع باشد، همیشه باید یک سرمایه‌گذاری متنوع داشته باشید.

نظر شما در مورد سرمایه‌گذاری روی طلا در یک اقتصاد کم رونق چیست؟ لطفا دیدگاه خودتان را با ما در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید