خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه انگیزه خود را تقویت کنیم؟

افزایش و حفظ انگیزه
گاهی اوقات انگیزه و اشتیاق لازم برای شروع یک پروژه جدید را داریم ولی بعد از مدت کوتاهی انگیزه خود را از دست داده و کاری که شروع کرده‌ایم را متوقف می‌کنیم. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد به این فکر می‌افتیم که برای انگیزه بخشیدن به خود و ادامه دادن مسیر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.

تا به حال چند بار یک رژیم کاهش وزن، برنامه بدنسازی یا ایروبیک، یا یادگیری یک زبان خارجی را با اشتیاق شروع کرده ولی بعد از مدت کوتاهی آن را رها کرده‌اید؟ تا به حال چند بار برای تغییر دادن زندگی‌تان، یاد گرفتن یک موضوع خاص یا شروع کردن یک پروژه تلاش کرده‌اید ولی به خاطر نداشتن انگیزه شکست خورده‌اید؟

گاهی اوقات انگیزه و اشتیاق لازم برای شروع یک پروژه جدید را داریم ولی بعد از مدت کوتاهی انگیزه خود را از دست داده و کاری که شروع کرده‌ایم را متوقف می‌کنیم. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد به این فکر می‌افتیم که برای انگیزه بخشیدن به خود و ادامه دادن مسیر چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.

انگیزه چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

انگیزه یک نیروی محرک درونی است که فرد را به سمت انجام دادن کار سوق می‌دهد. انگیزه از میل قوی، جاه‌طلبی و آگاهی از اهمیت کاری که می‌خواهیم انجام دهیم تشکیل شده است.

برای انجام دادن هر کاری به یک نیروی محرک نیاز دارید، در غیر این صورت هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. یک آرزوی ساده به تنهایی نمی‌تواند باعث اقدام کردن شود. آروز یک میل ضعیف است و فقط یک میل قوی است که باعث می‌شود دست به عمل زده و به اهداف‌تان برسید.

انگیزه توسط عوامل درونی و بیرونی برانگیخته می‌شود. این عوامل تحریک کننده میل و انرژی برای ادامه علاقه و تعهد به یک کار، فعالیت یا هدف هستند. این فرآیندی است که افراد را به اقدام کردن، انجام دادن کار و رسیدن به اهداف تحریک می‌کند.

چه چیزی به ایجاد انگیزه کمک می‌کند؟

 • باید دقیقا بدانید که چه می‌خواهید
 • هدف باید روشن باشد
 • باید از مزیت‌های کاری که می‌خواهید انجام دهید آگاه باشید
 • باید میل، اشتیاق و تمایل‌تان را تمام مدت زنده نگه دارید

فکر کردن مداوم به هدف و قبول کردن این مساله که قابل دستیابی است باعث افزایش انگیزه و تقویت میل رسیدن به آن می‌شود. فکر کردن به اهمیت چیزی که می‌خواهید به آن برسید نیز افزایش‌دهنده انگیزه و تقویت‌کننده میل بوده و باعث می‌شود هر کاری که برای رسیدن به هدف‌تان لازم است را انجام دهید.

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی ورزش منظم نیز در این رابطه مفید بوده و باعث افزایش سطح انرژی، قدرت درونی و پایداری می‌شود. علاوه بر این، ورزش منظم کمک می‌کند دائما باانگیزه، فعال و پرانرژی باشید.

زندگی‌تان را به یک شاهکار تبدیل کنید. هیچ محدودیتی برای چیزی که می‌توانید باشید، داشته باشید یا انجام دهید وجود ندارد.

برایان تریسی

نحوه دستیابی به انگیزه

امروزه انگیزه به یک اصطلاح محبوب تبدیل شده است. مربی‌ها و سخنرانان انگیزشی و همچنین کتاب‌ها و مقالات زیادی در این زمینه وجود دارد. اطلاعات زیادی در مورد انگیزه در اینترنت و همچنین در این مقاله وجود دارد. انگیزه ارتباط زیادی با احساسات و تخیل دارد، یعنی اگر بخواهید به خودتان انگیزه ببخشید باید روی احساسات و تخیل‌تان کار کنید. نحوه انجام این کار تجسم کردن هدف به روشن‌ترین شکل ممکن و احساس کردن مزایای آن است.

چطور می‌توانید به خودتان انگیزه بدهید؟

چند نکته در این رابطه ارائه کرده‌ایم:

 • به هدف‌تان فکر کرده و آن را تحلیل کنید تا بررسی کنید که آیا واقعا می‌خواهید به آن برسید یا نه. آیا ارزش زمانی که برای آن می‌گذارید را دارد یا نه؟ شاید واقعا آن را نمی‌خواهید. اگر بعد از فکر کردن به هدف‌تان متوجه شوید که واقعا برایتان مهم نیست حفظ انگیزه دشوار خواهد بود. وقتی در مورد چیزی که می‌خواهید مطمئن باشید انگیزه داشتن و حفظ آن راحت‌تر خواهد بود.
 • هدف‌تان باید کاملا واضح باشد. نوشتن هدف کمک می‌کند آن را به روشنی توصیف کنید. هر چقدر هدف دقیق‌تر باشد تمرکز کردن و ایجاد انگیزه راحت‌تر می‌شود.
 • مرتب به انگیزه یا میل‌تان، مزایای آن و زندگی‌تان بعد از رسیدن به آن فکر کنید. این کار باعث بیدار شدن احساسات می‌شود که نیروی محرک و اشتیاق دنبال کردن اهداف را فراهم می‌کند.
 • زندگی‌تان بعد از رسیدن به آن چه که می‌خواهید را مجسم کنید. احساسی که بعد از رسیدن به هدف‌تان خواهید داشت را تصور کنید. این کار خیلی راحت نیست زیرا ناباوری و تردیدها احتمالا ذهن‌تان را مشغول خواهند کرد. با این حال، اگر پشتکار داشته باشید می‌توانید دوری کردن از تردید یا حداقل نادیده گرفتن آنها را به ذهن‌تان آموزش دهید.

انجامش بده و بعد انگیزه انجام دادن آن را پیدا خواهی کرد.

زیگ زیگلار

 • برنامه‌‌ قابل‌اجرا با مراحل ساده داشته باشید و هر روز حداقل یک مرحله را اجرا کنید. این کار باعث ایجاد اعتماد به نفس شده و باعث می‌شود هدف قابل دسترسی به نظر برسد. وقتی هدف قابل‌دستیابی به نظر برسد داشتن انگیزه و اشتیاق راحت‌تر می‌شود.
 • کتاب یا مقالاتی در رابطه با هدفی که دارید بخوانید. این کار تمرکز ذهن روی هدف را حفظ می‌کند.
 • در مورد افراد موفق مطالعه کنید. این کار باعث می‌شود از آنها و کاری که انجام داده‌اند تقلید کنید. کتاب، مقاله و فیلم‌های مختلفی در مورد افراد موفق در اینترنت وجود دارد.
 • نقل‌قول‌های انگیزشی مربوط به هدف‌تان را مطالعه کنید. پیشنهاد می‌کنم چند نقل‌قول اول صبح و چند نقل‌قول شب قبل از خواب بخوانید. البته این کار را هر ساعتی که دوست دارید می‌توانید انجام دهید. چند نقل‌قول روی یک تکه کاغذ نوشته یا آنها را در تلفن همراه‌تان ذخیره کنید.
 • اگر افسرده هستید و میل به انجام هیچ کاری ندارید باید تمام توان‌تان را جمع کنید و به پیاده‌روی بروید. هر احساسی که دارید نباید به خودتان اجازه بدهید که تمام مدت روحیه‌تان بد باشد.
 • وقتی به کمی انگیزه نیاز دارید می‌توانید چند جمله مثبت برای خودتان تکرار کنید. برای مثال: من میل و اشتیاق لازم برای رسیدن به هدفم را دارم. این جمله را مرتب با دقت و اطمینان تکرار کنید.
 • همین حالا گام‌های کوچک به سمت هدف‌تان بردارید. منتظر فرصت و زمان مناسب نباشید. هر لحظه برای شروع مناسب است و دلیلی برای تعلل وجود ندارد.

اهمیت شروع با اهداف کوچک

برای حفظ انگیزه مهم است اهداف کوچکی برای خودتان تعیین کنید. در این حالت با به دست آوردن حس موفقیت و پیشرفت، می‌توانید برای دستیابی به اهداف بلند مدت‌تر آماده شوید. دستیابی به اهدافی که دم دست است، باعث ایجاد بازخوردی مثبت خواهد شد که در مغز شما دوپامین آزاد خواهد کرد. دوپامین با لذت و انگیزه همراه است!

این حس موفقیت باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می شود و تمرکز بر روی اهداف بزرگتر را آسان‌تر می‌کند. همچنین با تبدیل هدف بلند مدت خودتان به چند هدف کوتاه مدت، کمک خواهید کرد تا یک مسیر دلهره آور و پر پیچ و خم، به یک مسیر کوتاه و قابل کنترل تبدیل شود و سرگیجه شما را کم کند.

در واقع اهداف کوچک مثل ایست بازرسی‌های داخل جاده عمل می‌کنند! ایست بازرسی‌ها به شما کمک می‌کنند تا در مسیر بمانید و همچنین بتوانید پیشرفت خودتان در مسیر را اندازه گیری کنید. در کل، دستیابی به اهداف کوچک و دم دست، مهم‌ترین کارکردشان آماده‌سازی ذهنی شما برای پذیرفتن چالش‌های بزرگ‌تر است.

امیدواریم که این نوشته برایتان مفید باشد. حالا نوبت شماست تا راهکارهای خودتان برای تقویت یا حداقل حفظ انگیزه را در بخش کامنت‌ها برای ما و خوانندگان دیگر بنویسید.

۴ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید