خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

قانون جذب چیست؟

قانون جذب چیست؟

در این نوشته با یکی از بزرگ‌ترین رازهای زندگی یعنی قانون جذب و همچنین با سه تمرین برای شروع کردن آن آشنا می‌شوید. البته پیش از اینکه ادامه این مطلب را بخوانید لازم است بدانید هیچ شواهد علمی تجربی برای اثبات این قانون وجود ندارد. اما بهرحال افراد زیادی در سراسر دنیا به آن باور داشته و آنرا سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهند.

از سوی دیگر، مربی، منتور و سخنرانان انگیزشی متعددی هم در مورد آن صحبت‌های مفصلی داشته و به کارکرد و فواید آن در مسیر رشد فردی و رسیدن به اهداف معتقدند. حتی چندین کتاب و فیلم مستند پر فروش نیز در اینباره منتشر شده است.

قانون جذب: بزرگ‌ترین راز زندگی

آیا جمله «این اتفاق تصادفی است» قبلا به گوشتان خورده؟ بله، بیشتر ما معتقدیم اتفاقات تصادفی زیادی در زندگی رخ می‌دهد. برای شرکت در جلسه وقت ندارید و ناگهان رئیس‌تان اتفاقی بیمار شده و جلسه کنسل می‌شود.

آیا با اصطلاح پارتی‌بازی هم آشنا هستید؟ تا به حال برایتان جای سوال بوده که چرا فردی که شایستگی کمتری نسبت به شما دارد ترفیع گرفته است؟ آیا این اتفاقات تصادفی هستند یا پارتی‌بازی رخ داده است؟ یا معتقدید نمی‌توان این رخدادها را توضیح داد؟

قانون جذب یکی از همین رخدادهای غیر قابل توضیح دادن و یکی از بزرگ‌ترین رازهای زندگی است و تنها تعداد کمی از افراد خوش‌شانس از آن آگاه هستند.

قانون جذب این باور است که افکار مثبت یا منفی باعث ایجاد تجارب مثبت یا منفی در زندگی شخص می‌شوند. به بیان خلاصه، جهان تا زمانی که به آن توجه جدی و مداوم داشته باشید بدون قید و شرط به آنچه می‌خواهید یا نمی‌خواهید پاسخ می‌دهد. اگر افکار نادرست داشته باشید باعث جذب رویدادهای ناخواسته به زندگی‌تان می‌شوید و برعکس.

همانطور که گفتیم این مساله هیچ توضیح علمی ندارد. ولی بسیاری از افراد موفق، به قانون جذب بابت رسیدن به موفقیت اشاره کرده‌اند، برای مثال اپرا وینفری در مصاحبه‌ای با CNN در این رابطه صحبت کرده است.

اگر قبلا با این اصطلاح آشنا نشده‌اید مطمئنم به شدت به آن شک دارید! ولی اول ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا متوجه شوید که چرا آگاهی از قانون جذب دلیل بزرگی برای جشن گرفتن در زندگی است!

۵ مرحله قانون جذب

اجرا کردن قانون جذب در زندگی ۵ مرحله دارد:

 • تضاد (چیزهای ناخواسته) را تجربه می‌کنید
 • به لطف تضاد متوجه می‌شوید که چه می‌خواهید
 • جهان بدون قید و شرط به خواسته شما پاسخ می‌دهد
 • با تفکر مثبت دائمی در مورد خواسته‌تان به آن اجازه رخ دادن می‌دهید (بیشتر بخوانید: قدرت تفکر مثبت)
 • آنچه می‌خواهید تجلی پیدا می‌کند. از تضاد و ارزش آن قدردانی می‌کنید

اساسا، تنها سه چیز برای اعمال قانون جذب در زندگی مورد نیاز است:

 • آگاه بودن از احساسات و نقش قوی آنها در موفقیت: احساسات راهنمای شما هستند. کنار گذاشتن انرژی‌های منفی و مثبت بودن کلید رسیدن به خواسته‌ها است.
 • قدر تضاد و تنوع را بدانید: دانستن ارزش خلاق تضاد و قدردان تنوع ایده‌ها و افراد پیرامون خود بودن (اتفاقات بد یک دلیل خوب دارند)
 • خودتان را خالق قدرتمند در نظر بگیرید. بدانید که احساساتتان منشا تجلی هستند. در نتیجه خالق قدرتمند تمامی تجارب زندگی‌تان هستید!

سرگرم‌کننده‌ترین راه برای رسیدن به موفقیت

وقتی این سه مورد را رعایت کنید می‌توانید وارد بهترین مسیر شادی و توانمندی شوید. ولی چرا؟

 • احساس بهتر: وقتی می‌دانیم که افکار متفی باعث می‌شوند چیزهایی که نمی‌خواهیم رخ دهند تلاش می‌کنیم در هر شرایطی تفکر مثبت داشته باشیم. این باعث می‌شود حس بهتری داشته باشیم. این مسیر رسیدن به بزرگ‌ترین تفریح و شادی در کارهایی که انجام می‌دهیم است.
 • اعتماد به نفس و ارزشمندی: وقتی واقعا باور داشته باشید که خالق تمامی رخدادهای زندگی‌تان هستید، توانمند می‌شوید.
 • پذیرا بودن و تحمل اطرافیان: می‌دانید که تضادها ارزشمند هستند زیرا کمک می‌کنند چیزی که می‌خواهید را شناسایی کنید. همچنین می‌دانید که دیگران علت نارضایتی شما نیستند، بلکه این افکارتان هستند که باعث می‌شوند راضی یا ناراضی باشید!

۳ روش آسان برای به کار بردن قانون جذب در زندگی

آماده امتحان کردن این قانون هستید؟ در ادامه سه روش آسان برای شروع جذب چیزی که می‌خواهید با افکار مثبت ارائه شده است.

واقعیت مجازی

وقتی وضعیت ذهنی‌تان رضایت یا قدردانی است آن را با کمک واقعیت مجازی تقویت کنید.

جهان به ارتعاشی که از خودتان ساطع می‌کنید و نقطه جذب‌تان است پاسخ می‌دهد. برای جهان فرقی نمی‌کند که یک میلیون دلار دارید یا واقعا احساس می‌کنید دارید.

پس می‌توانید با تجسم کردن آنچه می‌خواهید با تمامی جزئیات یک واقعیت مجازی برای خودتان ایجاد کنید. چه چیزی می‌خواهید؟ کجا و کی؟ درونی است یا بیرونی؟ صبح است یا عصر؟ هوا چطور است؟ دوست دارید با چه کسی باشید؟ تمامی جزئیات را تصور کنید و چیزهایی که بهترین احساس را در شما ایجاد می‌کنند پیدا کنید.

تمرین: هر روز ده دقیقه، مثلا بعداز بیدار شدن یا قبل از خوابیدن، برای تمرین واقعیت مجازی وقت بگذارید.

کتاب جنبه‌های مثبت

آیا در بهترین وضعیت روحی نیستید و حس ناراحتی درونی دارید؟ این تمرین روحیه‌تان را بهتر کرده و باعث می‌‌شود حس بهتری داشته باشید.

یک ورق کاغذ بردارید و موضوعی که برایتان مهم است و دوست دارید حس بهتری در مورد آن داشته باشید را بنویسید. برای مثال، همسر، فرزندان، حیوان خانگی، خانه، …

از خودتان بپرسید: از چه چیز آنها خوشم می‌آید؟ چرا آنها را اینقدر دوست دارم؟ جنبه‌های مثبتی که در آنها می‌بینم چیست؟ تمامی لحظات و ویژگی‌های مثبت که باعث شادی‌تان می‌شود را به خاطر بیاورید. آنها را یادداشت کنید.

اجازه دهید ایده‌ها به صورت طبیعی پدیدار شوند و زور نزنید. وقتی ایده‌هایتان تمام شد روی سمت دیگر کاغذ یک موضوع/نام دیگر نوشته و همین فرآیند را به مدت ۱۰ یا ۲۰ دقیقه تکرار کنید.

تمرین: کتاب جنبه‌های مثبت را هر روز بنویسید. مطمئنم بعد از هر تمرین حالتان بهتر می‌شود و جهان بهترین چیزها را به صورت طبیعی به طرف شما می‌فرستد.

شناسایی افکار بهتر

وقتی حالتان واقعا خوب نیست چه کاری باید انجام دهید؟ آیا وضعیت روحی‌تان چیزی بین ناامیدی و سرخوردگی است؟ شناسایی افکار بهتر به بهتر کردن روحیه کمک می‌کند.

برای مثال، وقتی همسرتان در کارهای خانه کمک نمی‌کند و احساس ناامیدی می‌کنید افکارتان را یادداشت کنید. برای مثال، «هیچ وقت به من کمک نمی‌کند. به خاطر اینکه همه کارها را خودم می‌کنم خسته هستم».

پس تلاش کنید افکاری پیدا کنید که حالتان را بهتر می‌کنند. تمامی آنها را یادداشت کنید و بهترین‌ها را مشخص کنید.

 • نباید با چنین مردی ازدواج می‌کردم (بدترین تفکر)
 • دیروز هم همین کار را کرد (تفکر بد)
 • مادرش همیشه از او طرفداری می‌کند (بدترین تفکر)
 • دوست دارم کمک کند چون باعث می‌شود برای استراحت کردن وقت داشته باشم (تفکر بهتر)
 • یادم می‌آید که قبلا خیلی کمک می‌کرد (تفکر بهتر)
 • ای کاش مثل قبل بود (بدترین تفکر)
 • می‌توانم فقط استراحت کنم و همه چیز را برای فردا بگذارم چون فردا برای کمک کردن به من وقت دارد (تفکر بهتر)
 • مرا دوست دارد و مرد مهربانی است. دوستانم همسرانی دارند که مدام مشروب می‌خورند (تفکر بهتر)

و غیره… شناسایی افکار بهتر به شما کمک می‌کند حس مثبت‌تری داشته باشید.

تمرین: هر وقت حالتان بد بود سعی کنید افکار بهتر را شناسایی کنید. بررسی کنید که آیا حالتان بهتر می‌شود یا نه.

قانون جذب می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند

حال با قانون جذب و تاثیر آن در رسیدن به آنچه می‌خواهید آشنا شده‌اید!

از احساساتتان آگاه باشید و اهمیت احساس خوب همیشگی را بدانید. قدردان تضادها باشید و به قدرت خلاق‌تان باور داشته باشید. مسیر رسیدن به موفقیت و هر چیزی که می‌خواهید جالب خواهد بود.

همین امروز شروع کنید و این تمرین‌ها را مدام تکرار کنید تا شاهد متحول شدن زندگی‌تان باشید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید